دیاق سپر یکی از اجزای سپر به حساب می آید و دیاق سپری با کیفیت‌تر است که از یک پوشش پلاستیکی برای پوشاندن فلزات در دیاق استفاده کند. البته بسیاری از دیاق ها هم هستند که اصلاً از فلز استفاده نمی‌کنند. این دیاق ها دارای کیفیت متوسطی هستند. کیفیت آنها بسیار وابسته به نوع پلاستیک استفاده‌شده است و عوامل بسیاری است که در کیفیت دیاق مهم هست مثل مواد سازنده، زمان تولید و طول عمر از عوامل مهم در کیفیت دیاق هستند. تقریبا تمامی سپر ها از ۳ جز اصلی پوسته و دیاق و جاذب تشکیل شده اند. دیاق در قسمت داخلی سپر یا به تعبیر درست پشت پوسته و دقیقا پشت و یا پایین جاذب قرار می گیرد؛ به شکلی که پوسته به آن تکیه کند و جاذب روی آن سوار شود. حال با این توضیحات اطلاق واژه ستون، ساختار و اسکلت بندی سپر به دیاق ملموس تر خواهد بود. 

دیاق سپر

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات بدنه

»

سپر و متعلقات

»

دیاق سپر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

ظاهر دیاق


دیاق یا تیر عرضی به صورت مقطع مستطیل شکل ساخته می شود به گونه ای که سطح طویل آن جهت تحمل نیروی وارده و سطح کم عرض آن محل استقرار ضربه گیر است.وظیفه دیاق


وظیفه دیاق تنها تکیه گاه و مامن پوسته و جاذب و به نوعی تنظیم کننده و محکم کننده سپر نیست بلکه نقش اصلی سپر یعنی ایجاد ایمنی سرنشینان و محافظت از خودرو و جلوگیری از انتقال نیرو به بدنه و اتاقک خودرو تماما یا درصد بالایی از آن بر دوش این قطعه است. در تصادفاتی که در سرعت های پایین رخ می دهد می توان انتظار داشت که این قطعه خیلی متحمل آسیب و مشکل نشود اما در تصادفات شدید و با سرعت بالا اگر چه حتی این احتمال وجود دارد که پوسته دچار شکستگی شدید نشود اما قطع به یقین می توان گفت که دیاق از داخل خواهد شکست.
جدای از شکستگی هرگونه ترک هم دیاق را برای تصادفات بعدی دچار اضمحلال خواهد کرد و در نتیجه این امر خسارت جبران ناپذیری به خودرو وارد می شود که توصیه می شود برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند در صورت ترک یا شکستگی جزئی این قطعه را تعویض نمایید تا در حوادث بعدی دچار آسیب مادی و جانی دوچندان نشوید. علاوه بر این ها دیاق لرزش قطعات را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد و در هنگام بروز حادثه از ارتعاش و تکان خوردن سپر جلوگیری به عمل می آورد.جنس دیاق


تقریبا تمام دیاق ها یا از جنس فلز بوده و یا از پلاستیک فشرده و فوم ساخته می شوند.

دیاق هایی که از جنس فلز ساخته می شوند بسیار مقاوم بوده و به سختی آسیب می بینند اما از ایراداتی که می توان به این نوع دیاق ها وارد دانست سنگین بودن آن هاست؛ از طرفی دیاق های فلزی به سبب نداشتن انعطاف بالا و یا انعطاف ناپذیری هنگام برخورد با مانع و یا هنگام تصادف ، نیرو وارده را به اتاقک داخلی و بدنه خودرو منتقل می کنند.
در دیاق های با کیفیت برای جلوگیری از زنگ زدن دیاق از یک پوشش نازک پلاستیکی به این منظور استفاده می کنند.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است