عملکرد کلی موتور فن این گونه می باشد که جریان هوا را در صورت بالا بودن دما موتور افزایش می دهد به طوری که این قطعه با به جریان در آوردن هوا در موتور خودرو باعث خنک شدن آن خواهد شد. موتور فن یکی از قطعات خنک کننده موتور ها میباشد. این قطعه در دما های پایین اجازه می دهد تا موتور خودرو سریع تر گرم شود. افزایش دما باعث کارایی و درگیری بیشتر ، بکار گیری بیشتر کلاچ خواهد شد که در این حالت فن خودرو توسط موتور فن تنظیم شده و دمای موتور اتومبیل را کمتر خواهند کرد. با اینکه به نظر نمیرسد ، این قطعه نقش حیاتی دارد و در صورت وجود نقص یا ایراد میتواند مشکلات خسارت باری به بار بیاورد که در ادامه به انواع و علایم خرابی آن میپردازیم .

موتور فن

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

خنک کننده موتور

»

موتور فن

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع موتور فن  


موتور فن ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت است از: «یک دور» و «دو دور». در نمونه های یک دور همانگونه که از نامشان مشخص است تنها یک حالت برای چرخاندن پروانه وجود دارد و این در حالی است که در مدل دو دور دو حالت برای چرخیدن پروانه ها وجود دارد به گونه ای که هم می تواند دور آرام و هم دور سریع داشته باشد. اغلب اتومبیل های امروزی دارای موتور فن های دو دور می باشند چرا که این مدل بر اساس دمای موتور و گرمای حاصل از آن دور چرخش پروانه های فن را تنظیم می کنند.

درواقع این قطعه یک موتور الکتریکی می باشد که از بخش های گوناگونی همچون موتور، قاب پروانه، پروانه، کانتور، دسته سیم و مقاومت حرارتی تشکیل شده است. نحوه کار این قطعه به گونه ای می باشد که هر گاه دمای آب بالا رود بخش مرکزی اتومبیل (ECU) دستور به فن ارسال خواهد کرد تا فعالیت خود را شروع کند. این دستور در خودرو های امروزی و مدل های دو دور موتور فن مطابق با دما آب موجود در رادیان و همچنین دمای موتور خودرو متفاوت می باشد به گونه ای که در دما های حدود 90 درجه سانتی گراد از دور کند و در دما های بیشتر از این مقدار از دور سریع استفاده می شود.
علائم خرابی موتور فن  


+ از کار افتادن فن

+ روشن شدن چراغ چک خودرو

+ ضعیف شدن عملکرد فن

+ شنیدن صداهای اضافی و احساس ارتعاشات غیر طبیعی

+ بالا بودن دمای موتور با وجود کار کردن فن

با این حال، هرگز نباید با فن رادیاتور معیوب رانندگی کنید. اگر فن نتواند هوای خنک را به موتور وارد کند، ممکن است به دلیل داغ شدن بیش از حد موتور، آسیب شدیدی به موتور وارد کنید. هزینه ای که برای تعویض موتور می پردازید بسیار بیشتر از هزینه یک فن بد رادیاتور است.نکاتی درباره موتور فن  


+ شما می توانید از قسمت میانی کاپوت جلویی به موتور فن خودرو دسترسی داشته باشید. ابتدا باید پیچ های سینی فن را باز کرده و آن را از اتومبیل جدا کنید . مرحله بعد خارج کردن فن بعد از خروج سینی آن می باشد که برای این منظور باید همه خار ها و پیج های متصله به فن را جدا کنید.

+  دقت به چپ گرد بودن پیچ ها و همچنین در خاطر داشتن جهت قرار گیری فن از جمله مهمترین نکاتی هستند که باید هنگام تعویض و تعمیر این قطعه در نظر داشت.

+ به منظور تمیز کردن و بررسی قطعه لق بودن پروانه ، رله و یا سایر اتصالات دیگر را چک کنید و و سپس دقت کنید بخش های مختلف این قطعه دچار رسوب گرفتگی خواصی نشده است و اگر همچین حالتی داشت آن را به وسیله یک قلم مو و یک دستمال نرم تمیز نمایید. جارو برقی ها نیز می توانند گزینه خوبی برای جمع آوری آشغال ها و مواد اضافی موجود در موتور فن باشند.

+ اهمیت بالای این قطعات و درخواست های روز افزون مردم برای خرید آن ها توجه فروشندگان متعددی را به خود جلب کرده است اما همواره دقت داشته باشید که محصولات خود را از فروشگاه ها و مراکز خرید معبر خریداری نمایید تا ناگهان با مشکلات بزرگ تر مواجه نشوید.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :