تسمه کولر یا تسمه دینام ، حلقه ای لاستیکی است که نیروی موتور را به واتر پمپ، اویل پمپ، دینام و سیستم تهویه منتقل می‌کند. تسمه دینام نیز مانند تسمه تایم به میل لنگ متصل است که نیروی چرخشی را به دینام و سایر قطعات منتقل کند.این تسمه خودرو، نیروی مکانیکی موتور را توسط دینام به نیروی الکتریکی تبدیل و به باتری منتقل می‎کند. به همین دلیل به آن تسمه دینام می‎گویند. علاوه بر این، تسمه دینام توان مورد نیاز کمپرسور کولر و پمپ هیدرولیک فرمان را تأمین می‌کند و از این رو به تسمه کولر و تسمه هیدرولیک نیز معروف است. تسمه کولر یا تسمه هیدرولیک مجموعه‌ای از یک تسمه، هرزگرد و تسمه سفت‌کن میباشد.  تسمه کولر با روشن شدن خودرو شروع به کار می‌کند و کمپرسور کولر خودرو به محض روشن شدن کولر خودرو از حرکت مکانیکی تسمه انرژی دریافت کرده و کار می‌کند.

آنچه در این صفحه مشاهده میکنید :

تسمه کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

تسمه کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

وظایف تسمه کولر


تسمه کولر قطعات زیادی را به هم متصل می‌کند و باعث انتقال نیروی مکانیکی بین آن‌ها است در ادامه به صورت مختصر این وظایف را نام می‌بریم.

+ تامین برق خودرو توسط دینام

+ به حرکت درآوردن پروانه در سیستم خنک کننده

+ تامین نیرو برای چرخش پمپ هیدرولیک فرمان خودرو

+ به حرکت درآوردن واتر پمپ یا پمپ آب در سیستم خنک کننده

+ تامین انرژی برای کمپرسور در سیستم تهویه خودرو
علایم خرابی تسمه 


شایع ترین و مهمترین نشانه خرابی این قطعه ، شنیدن صدا از داخل کاپوت جلو است. مدتی که از عمر این قطعه می گذرد، کار کردن آن با صدایی شبیه به جیر جیر همراه می شود. برای بازدید از تسمه ، داخل کاپوت جلو، زیر کمپرسور کولر را نگاه کنید.

لازم به ذکر است در حال حاضر، بسیاری از خودروها به دلیل نوع طراحی سیستم موتورشان، فاقد این قطعه هستند. در واقع در این خودروها، تسمه دینام جایگزینی برای سایر تسمه ها است.

از آنجایی که کمپرسور کولر و پمپ هیدرولیک با تسمه این تسمه کار میکند، پاره شدن آن باعث از کار افتادن این سیستم‌ها خواهد شد. پارگی تسمه هیدرولیک باعث سفت شدن فرمان و کار نکردن سیستم خنک کننده می‌شود. باید توجه داشت که در صورت از کار افتادن سیستم هیدرولیک فرمان، فرمان خودرو بسیار سفت شده و کنترل خودرو خیلی سخت می‌شود و این از نظر ایمنی بسیار خطرناک خواهد بود.

با این حال در کل عمر تسمه هیدرولیک خودرو (Fan Belt) با توجه به اصلی و فابریک بودن به توصیه کارخانه سازنده باز می‌گردد که معمولا بین ۴۵ تا ۶۵ هزار کیلومتر است.نتایج خرابی تسمه 


+ اختلال در شارژ باتری و تامین برق مورد نیاز سیستم برق خودرو

+ از کار افتادن پمپ هیدرولیک و از بین رفتن نرمی فرمان

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است