کمربند ایمنی جزء مهم ترین بخش های ایمنی خودرو به شمار میرود. وظیفه کمربند ایمنی جلوگیری از پرتاب شدن راننده به سمت جلو میباشد. زمانی که راننده کمربند نبسته باشد در حتی سرعت خیلی کم با تصادف و ترمز ناگهانی به جلو پرتاب میشود و سر او به شیشه میخورد و احتمال آسیب به ناحیه سر و چه بسا حوادث بدتر وجود دارد.

اجزاء مکانیکی تشکیل دهنده کمربند ایمنی خودرو:
جمع کننده اضطراری : این سیستم باعث میشود زمان حادثه بند کمربند که به یک سیستم قفل است، جمع تر شده و مانع از پرتاب راننده و سرنشینان به جلو میشود.
پیش کشنده : کمربند ایمنی پیش کشنده برخلاف جمع کننده اضطراری، مانع کشیدن بند توسط سرنشین بیش از حد مشخص شده ای می‌شود همچنین قفل پیش کشنده، همیشه فعال است.
 

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات داخلی اتاق

»

صندلی

»

کمربند ایمنی

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
جنس
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
انواع کمربند ایمنی :

کمربند کمری یا دو نقطه‌ای
از ابتدایی ترین کمربندهای ایمنی ماشین، نوع کمری یا دو نقطه‌ای است. این مدل نمونه بند را از دو نقطه مستقیم به هم وصل می‌کند.
کمربند Sash
این نوع کمربند توانست نوع کمری که پیش از این، تنها کمربند ایمنی محبوب بود را کنار بگذارد واین کمربند شامل یک بند است که شخص برای بستن آن، باید بند را از روی قفسه سینه خود رد کند تا به سگگی که کنار صندلی قرار گرفته، وصل کند.
کمربند سه نقطه‌ای
کمربند سه نقطه‌ای شامل یک بند است که به صورت همزمان از سینه و همچنین دور کمر رد میشود و نهایتا به یک سگک وصل می‌شود..
کمربند اتوماتیک
این مدل همزمان با روشن شدن خودرو، به صورت اتوماتیک‌ به سمت جلو حرکت می‌کنند اما این ویژگی فقط برای بندهای بخش بالایی بدن موجود است و اگر بندی برای محافظت پا یا ران‌ها باشد، به صورت دستی باید بسته شود.
کمربند متصل به صندلی
این نوع کمربند ایمنی دقیقا مانند کمربند سه نقطه‌ای است که تهنا تفاوت آن، وصل شدن بند شانه به پشت پشتی صندلی است؛ در صورتی که در مدل قبلی به ستون اتومبیل وصل می‌شد.
کمربند پنج نقطه‌ای
کمربند پنج نقطه ای به دلیل اینکه قفسه سینه، کمر، دور بازو و... را با چند بند محافظت میکند بیشتر برای صندلی کودک استفاده می‌شود.
کمربند شش یا هفت نقطه‌ای
جدیدترین و امن‌ترین نسل کمربندهای ایمنی ماشین،کمربند شش یا هفت نقطه‌ای است که بیشتر در هواپیماها یا اتومبیل‌های مسابقه که سرعت در آن‌ها، بسیار بالا است؛ استفاده می‌شوند. در این نوع کمربند علاوه بر مواردی که در کمربند 5 نقطه ای اشاره شد، پاها به کمک یک یا دو بند محافظ میشوند.
 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :