کولرهای خودروهای امروزی طی یک فرآیند شیمیایی تبخیر و سپس تصعید گاز باعث ایجاد هوای سرد در داخل ماشین می شوند. این سیستم کاربردی بسیار حساس بوده و به دلایل مختلف امکان ایجاد اختلال در روند طبیعی آن وجود دارد. یکی از شایع ترین این دلایل، کاهش گاز کولر خودرو است که خنکای کولر اتومبیل را با مشکل مواجه کرده و معمولا برای سرنشینان خودرو دردسرساز می شود. راه حل این مشکل شارژ کردن گاز کولر میباشد که به فرآیند اضافه کردن ماده خنک کننده یا همان گاز مبرد به کولر جهت خنک نگه داشتن هوای کولر در ماشین، شارژ گاز کولر اتومبیل گفته می شود. انجام این کار باعث قدرتمندتر شدن کولر خودرو و افزایش توانایی آن در خنک کردن فضای داخل ماشین می شود.

گاز کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

گاز کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

تشخیص زمان کاهش گاز کولر و نیاز به شارژ


بهترین و متداول ترین شیوه برای تشخیص کم شدن گاز کولر خودرو، تشخیص در فرستاده شدن باد گرم به داخل ماشین است. به عبارت دیگر هر زمان که کولر اتومبیل خود را روشن کردید و دیدید که به جای باد سرد، باد گرم به داخل خودرو می آید و یا آن که میزان سرمای کولر به طور قابل توجهی کاهش یافته است، احتمالا زمان شارژ گاز کولر رسیده است. 

راه دیگر که فنی تر و مخصوص متخصصصان است ، بررسی گاز کولر به کمک گیج فشار سنج است که در این روش زمانی که گیج به ماشین متصل شود، امکان سنجش میزان گاز خودرو فراهم می شود. اگر عدد فشار گاز از میزان توصیه شده (۳۵ psi )کم تر باشد، لازم می شود که گاز کولر را مجددا شارژ نمود.دلایل نشتی پیدا کردن گاز کولر


+ طولانی شدن زمان استفاده از کولر خودرو

+ محفظه نداشتن قطعات کولر

+ نفوذ رطوبت به درون کولر

+ دست اندازها و برخورد با ناصافی های جادهروش های بررسی و تشخیص نشتی گاز کولر


+ استفاده از لامپ فرابنفش

+ استفاده از شناساگر الکترونیکی

+ استفاده از گاز نیتروژن

+ استفاده از عامل تشخیص نشتیگاز مورد استفاده برای شارژ کولر


گاز مورد استفاده در کولر خودرو مشابه با گاز مورد استفاده در یخچال و فریزر است و همانطور که بالاتر عنوان کردیم به اسم گاز مبرد مشهور است. این گاز با توسعه تکنولوژی به تدریج با محیط زیست نیز سازگار شده است، به طور که امروزه متداول ترین گاز مورد استفاده یعنی R134a کاملا منطبق با استاندارهای زیست محیطی است. امروزه مکمل هایی نیز برای گاز کولر خودرو تولید شده اند که به کمک آن ها می توان میزان خنک کنندگی کولر ماشین را افزایش داد (اما به خاطر داشته باشید که این مکمل ها به هیچ راه حل قطعی مشکل کولر نیستند). این مکمل ها که قرص تقویت کننده کولر ماشین نیز نامیده می شوند، در قالب کپسول طراحی شده اند.  کیفیت گاز کولر خودرو از جهت میزان سرمای تولیدی و نگه داشتن آن سرما اهمیت دارد و از این رو توصیه می شود که شارژ گاز کولر ماشین خود را تنها با استفاده از برندهای معتبر سازنده گاز کولر اتومبیل مثل ایسکون (ISCON)، هانی ول (HONEYWELL)، گالکو (GALCO) انجام دهید.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :