چراغ پروژکتور خودرو جز قطعات یدکی خودرو میباشد که در جلوی خودو قرار میگیرد و نور زیادی را ایجاد میکنند. بعضی افراد به چراغ پروژکتور ، چراغ مه شکن هم میگویند که در شرایط بد جوی به کمک راننده ها جهت دید بهتر می آید. معمولا خودروهای کوهستانی مثل خودروهای لندکروزف آفرود، مسابقه ای و گردشگری از چراغ پروژکتور استفاده میکنند ولی خودهای دیگر هم میتوانند از این قطعه بدنه خودرو استفاده کنند . تعریف دیگری از چراغ مه شکن یا همان پروژکتور خودرو هم وجود دارد که برای برخی از خودروها نصب می شود. این چراغ ها معمولاً به صورت ردیفی در کنار هم در یک پوشش محافظ قرار دارند و زمانی که سویچ پروژکتور فعال است، تمام لامپ ها روشن می شوند و نور شدیدی را تولید می کنند. خودروهای جیپ، آفرود، خودروهای لندکروز و ماشین های مسابقه ای یا سافاری و گردشگری، مجهز به چراغ پروژکتور هستند.

پروژکتور

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات بدنه

»

چراغ

»

پروژکتور

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

در مورد پروژکتورهای خودرو یا مه شکن خودرو باید به اطلاع برسانیم که ممکن است خیلی از خودروها دارای پروژکتور خودرو یا مه‌شکن نباشد در صورتی که باید تمام خودروها دارای چراغ پروژکتور خودرو باشد البته خیلی از خودرو ها ممکن است فقط در جلو یا در عقب داشته باشند ولی باید پروژکتور چراغ خودرو هم در جلو و هم در عقب خودرو وجود داشته باشد البته اگر خودروی دارای پروژکتور شد با توجه به مسیر هایی که می رود و مکان هایی که دیدم می‌کند می‌تواند مشخص کند که چراغ پروژکتور خودرو در عقب خود را حفظ کند و در جلوی خودرو

برخی از خودروها بصورت فابریکی هم دارای مه شکن عقب و هم مه شکن جلو می باشند، گرچه ممکن است خودرو دارای هیچ کدام از آنها نبوده یا اینکه به شکل ضعیفی عمل کنند. بنابراین راننده می تواند بسته به نیاز خود که در چه ناحیه آب و هوایی زندگی می کند، مه شکن های قوی تر تهیه کرده و آن را روی خودروی خود نصب کند. مه شکن هایی که بصورت جداگانه خریداری می شوند، علاوه بر قدرت و پخش نور بهتر معولا ظاهر زیبا و اسپرتی تری نیز دارند و گاهی اوقات رانندگان صرفا بخاطر جلوه اسپرتی یک مه شکن آن را با مه شکن فابریکی خودروی خود عوض می کنند.



نحوه کارکرد پروژکتور


هنگامی که یک راننده تصمیم می گیرد از مه شکن یا چراغ پروژکتور خودرو حین رانندگی استفاده کند، تنها راه، استفاده از سوئیچ داخل کابین خودرو است. وقتی مدار متصل به سوئیچ چراغ های پروژکتور، اتصال برق را برقرار می کنند، برق به سمت سیستم روشنایی هدایت می شود و در نهایت، چراغ روشن می شود.

فیوزها، سیم پیچی، کلید و سوئیچ، مسیر برق و قطعات حساس الکترونیکی مثل خازن ها، در عملکرد سیستم های روشنایی خودرو نظیر پروژکتور دخالت دارند. هر گونه مشکل یا عیب در این اجزا باعث می شود که روشنایی پروژکتور خودرو خاموش شود و یا به درستی، نور مورد نظر را تولید نکند.




دلایل اصلی خرابی پروژکتور


1-سوختن فیوز: اولین دلیلی که نشان می دهد چرا چراغ پروژکتور خراب شده است، سوختن فیوز است. به عنوان اولین راه حل، در صورت خرابی یک قطعه الکتریکی، اکثر مکانیک ها فیوز های ماشین را بررسی می کنند. وقتی فیوز می سوزد از کامل شدن مدار، جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد چراغ ها روشن شوند.

2- سوختن لامپ ها: با گذشت زمان، لامپ ها فرسوده می شوند و از کار می افتند. نشانه سوختن لامپ این است که فقط یک چراغ خاموش است و چراغ دیگر به درستی کار می کند. اگر لامپ بسوزد، به طور معمول بر بقیه سیستم الکتریکی تاثیری نخواهد داشت و لامپ های دیگر به طور طبیعی کار می کنند.

3-رله معیوب: یک رله، برق را از باتری به چراغ ها منتقل می کند؛ اما در صورت خرابی رله، اتصال امکان پذیر نیست. یک رله نیز ممکن است خراب شود. سیمی که به طور صحیح نصب نشده باشد، قادر به محافظت از مدار نیست و برای شارژ اضافی، یک خروجی ایجاد می کند. چراغ پروژکتور در وسیله نقلیه با رله معیوب ممکن است نتواند مسیر را به درستی روشن کند یا نور کافی تولید نماید.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است