موتور خودرو از بنزین برای تامین انرژی استفاده میکند و به همین خاطر گرد و غبار، کثیفی و... میتوانند بر عملکرد موتور تاثیر منفی بگذارند. فیلتر بنزین یا فیلتر سوخت این ناخالصی ها را قبل از ورود به موتور جذب میکند. کارایی فیلتر سوخت و فیلتر هوا دقیقا مشابه یکدیگر است و ذرات ناخالص را قبل از وارد شدن به موتور میگیرند. فیلترهای سوخت دو نوع هستند که در نوع اول، بنزین از طریق فیلتر عبور میکند و رسوبات را میگیرد که در بعضی از فیلترها از محفظه های پلاستیکی یا فلزی در اطراف یک محیط فیلتراسیون استفاده شده که میتوان کل آن را تعویض کرد و بعضی دیگر به صورت کارتریجی هستند که یک فیلتر قابل تعویض در یک محفظه فلزی قرار دارد که میتوان فیلتر درون آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کرد.
فیلتر بنزین

لوازم مصرفی خودرو

»

فیلتر

»

فیلتر بنزین

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

نکات اضطراری در مورد فیلتر بنزین


فیلتر بنزین در خودرو های امروزی در مسیر سوخت رسانی به موتور و یا در باک خودرو قرار دارد اما در خودروهای قدیمی عموما در قسمتی نزدیک به مخزن سوخت یا در محفظه موتور و یا نزدیک موتور تعبیه شده است و مانند دیگر فیلترها، فیلتر بنزین هم باید چند وقت یکبار تعویض گردد که این مدت از 50 تا 90 هزار کیلومتر برآورد شده است، چنانچه فیلتر سوخت به موقع تعویض نگردد، سوخت با ناخالصی ها وارد انژکتور میشود و جریان بهینه سوخت متوقف میشود. البته زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو به نسبت مکان زندگی شما متفاوت است در شهرهای بزرگ که دارای آلودگی بیشتری هستند زودتر از زمان استاندارد اعلام شده باید فیلتر بنزین را تعویض کرد .اگر فیلتر بنزین به موقع تعویض نشود باعث میشود به پمپ بنزین خودرو فشار بیاید و باعث سوختگی پمپ بنزین خودرو میشود .
عوارض عدم تعویض به موقع فیلتر سوخت• ورود آلودگی ها به سیستم انژکتور خودرو و خرابی سوزن انژکتور

• مشکل در استارت زدن خودرو

• کاهش سرعت

• لرزش موتور و گرفتگی انژکتورها

• شنیدن صدای غیرطبیعی از پمپ بنزین

• بوی تند

• عملکرد پایین موتور

• مصرف بی رویه سوخت

• و ...
نشانه های خرابی فیلتر بنزین


خودرو هنگام کار کردن همراه با لرزش شدید است علت این لرزش ورود آلودگی ها به مخزن بنزین و سیستم انژکتور خودرو است و باعث سوختگی سیستم انژکتور میشود و باعث لرزش میشود .اگر در سربالایی ها موتور خودرو توان کافی ندارد و یا در هنگام روشن بودن کولر خودرو هم این مشکل وجود دارد نشانه کثیفی فیلتر بنزین میباشد .در فصل زمستان که هوا سرد است اگر صبح ماشین با تک استارت روشن نشود .در هنگام روشن کردن خودرو صدای پمپ بنزین را میشنوید اگر این یک صدای غیر عادی باشد و تغییر پیدا کند نشانه کثیفی فیلتر بنزین است .


افزایش مصرف سوخت : با کثیف شدن فیلتر بنزین ذرات آلوده وارد مخزن بنزین میشود و باعث از کار افتادگی و آسیب به سیستم انژکتور خودرو میشود و مصرف بنزین در خودرو افزایش پیدا میکند .
فیلترهای بنزین از نظر جنس دو نوع اند :

در هنگام خرید فیلتر بنزین باید به موارد زیر دقت کرد :

با وجود انواع فیلتر بنزین قبل از خرید قیمت و نوع آن ها را بررسی کنید .

نوع و جنس فیلتر بنزین : با توجه به قیمت جنس مناسب را خریداری کنید بیشتر از جنس بدنه به جنس صافی داخل فیلتر دقت کنید فیلترهایی که صافی آن ها از جنس فلزی است دارای کیفیت مناسب نیستند .
از بین برندهای موجود در بازار برندی که شناخته شده است و امتحان خود را پس داده است خریداری کنید و دقت کنید که دارای گارانتی باشند .


فیلتر بنزین به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند :


فیلترهای کارتریجی

فیلترهای غیر کارتریجی


فیلتر های کارتریجی یا فیلترهای فلزی : فیلترهای فلزی در فصل زمستان مقداری رطوبت به خود میگیرند که باعث زنگ زدی آن ها میشود و عملکرد آن ها را به طور چشمگیری کاهش میدهد و در فصل تابستان هم گرم شدن این فیلترها نسبت به فیلترهای پلاستیکی بیشتر میباشد.ولی فیلتر های فلزی از نظر بدنه مقاوم هستند و بنزین تاثیرات مخرب روی آن ها ندارد .از مزیت های این مدل این است که محفظه فیلتر پک نیست و قابل بازگشایی است و فقط نمد فیلتر در زمان کثیف شدن تعویض میگردد.از این فیلتر در خودروهای قدیمی بیشتر استفاده میشد .


فیلتر غیر کارتریجی یا فیلترهای پلاستیکی : فیلترهای پلاستیکی در درون کاپوت قرار دارند که آهن ربای آنها در قرارگیرشان درون کاپوت موثر است. این فیلترها از فیلترهای فلزی ارزان تر هستند.اما این فیلتر ها به شکل پک شده هستند و قابل بازگشایی نیستند.
 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :