سیستم تعلیق در یک خودرو وظیفه کنترل نوساناتی را بر عهده دارد که از طریق جاده به خودرو منتقل می شود تا هم ضربات کمتری به سرنشینان وارد شود و هم کنترل خودرو راحت تر انجام پذیرد .هدف اصلی سنسورهای ارتفاع سواری برای سیستم تعلیق بادی ارائه اطلاعاتی در مورد موقعیت ارتفاع بدنه خودرو به واحد کنترل الکترونیکی (ECU) است. هنگامی که ماشین در حال رانندگی است، یا به عنوان مثال زمانی که محموله سنگین اضافه می شود، سیستم تعلیق متحرک منجر به حرکت چرخشی میله می شود..سیستم تعلیق علاوه بر سنسور متعلقات زیادی را در بر دارد که در ادامه به توضیحاتی مختصر راجب اجزاء و وظایف آن ها میپردازیم . 

سنسور و متعلقات تعلیق

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

سنسور و متعلقات تعلیق

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل

سنسورهای یک سیستم تعلیق فعال چه چیزی را نظارت می کنند؟


حسگرها به طور مداوم حرکت بدن و سطح سواری وسیله نقلیه را کنترل می کنند و دائماً اطلاعات جدید را به رایانه ارائه می دهند. همانطور که کامپیوتر داده ها را دریافت و پردازش می کند، سرووهای هیدرولیک را که در کنار هر چرخ نصب شده اند، به کار می گیرد. به طور عموم عمر مفید یک سیستم تعلیق 10 سال میباشد اما کیفیت آن بستگی به محیط و کیفیت قطعات دارد .

اجزاء سیستم تعلیق خودرو و وظایف آن :

سیستم تعلیق خودرو دارای قسمت های مختلفی است مانند :

فنر, کمک فنر , سیبک , بوش , طبق , میل تعادل و استرات

فنر : در مرحله اول ضربات وارد شده به فنرهای سیستم تعلیق می رسد .در سیستم های تعلیق متفاوت نوع فنر ها هم متفاوت است فنر ها در سه نوع تخت ,پیچشی و لول وجود دارند که نسبت به سیستم تعلیق مورد استفاده قرار می گیرد و ضربات را کنترل می کنند .

کمک فنرها از اجزاء بسیار مهم سیستم تعلیق هستند و ضربات وارد شده را جذب می کنند .

سیبک : سیبک قطعه ای است که اتصال چرخ ها را به سیستم تعلیق به عهده دارد سر سیبک گوی فلزی دارد که دارای لایه پوشاننده پلاستیکی است این قطعه برای چرخ های جلو به کار می رود .

بوش : بوش هم مانند سیبک وظیفه اتصال قطعات را به عهده دارد ولی تفاوت آن با سیبک این است که قطعاتی که سیبک متصل میکند در هر جهت قابل چرخش هستند اما قطعاتی که بوش بهم متصل میکند فقط در یک جهت قابلیت چرخش را دارند .بوش ها در واقع سر و صدا و لرزش ها را از بین میبرند .

طبق : طبق وظیفه اتصال شاسی به سیستم تعلیق را به عهده دارد هر دو سر طبق دارای بوش میباشد در برخی از سیستم های تعلیق دو طبق به کار رفته است که طبق بالا و یا طبق پایین گفته میشود .

میل تعادل :نام دیگر میل تعادل موج گیر میباشد که وظیفه بالا بردن تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن خودرو را به عهده دارد و به شاسی متصل میشود .

استرات :
قرار گرفتن کمک فنر در فنر لول را استرات می نامند و نقش یک رابط را بین سیستم تعلیق و شاسی دارد در این حالت طبق بالا و سیبک از سیستم تعلیق حذف میشود.

انواع سیستم تعلیق :

سیستم های تعلیق از چند نظر دسته بندی میشوند دسته اول از نظر عملکرد است :

سیستم تعلیق مستقل , سیستم تعلیق نیمه مستقل , سیستم تعلیق وابسته

دسته بندی نوع دوم از نظر محرک بودن انجام میشود :
سیستم تعلیق محرک و سیستم تعلیق غیر محرک

دسته بندی نوع سوم بر اساس مکان سیستم تعلیق :
سیستم تعلیق جلو و سیستم تعلیق عقب

 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است