داشبورد کامل قسمتی از کابین خودرو است که باعث زیبایی آن میشود ، داشبورد شامل فرمان ، بخش سرعت سنج، پنل بخاری و کولر، صفحه ی آمپر، صفحه کلید پراغ ها، درب داشبود، تجهزات صوتی و... میباشد. در خودروهای مدرن و امروزی، مواردی مانند سیستم کنترل هوشمند، جهت یاب الکترونیکی و حتی کیسه های هوا در این قسمت تعبیه میشوند. داشبورد خودرو زیر شیشه جلوی خودرو تعبیه شده که وظیفه آن آسان کردن کنترل راننده و دسترسی به کلید ها و... میباشد. داشبورد خودرو به دلیل اینکه دقیقا روبه روی سرنشینان قرار دارد، باید از نظر نوع ساخت از ایمنی زیادی برخوردار باشد که به همین خاطر در ساخت داشبود از موادی مانند فوم پلی یورتان و در زیر روکش از چرم یا pvc استفاده میکنند.
داشبورد کامل

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات داخلی اتاق

»

داشبورد

»

داشبورد کامل

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
داشبورد خودرو انواع مختلفی از جمله چوبی، پلاستیکی، تریم فیبر کربن و تریم آلومینیومی دارد که اصولا از داشبورد های چوبی برای ماشین های لوکس و گران قیمت استفاده میشود و اکثر داشبورد خودروها پلاستیکی هستند. و داشبورد های تریم فیبر کربن و تریم آلومینیومی در ماشین های خارجی برای زیبایی استفاده میشود.


ویژگی های داشبورد خودرو


ویژگی های داشبورد خودرو باید دارای ویژگی هایی باشد از قبیل :

1. مقاومت در برابر ارتعاش ها 

هنگام حرکت خودرو ارتعاشات و نوسانات زیادی به داشبورد خودرو وارد میشود و اگر این وسیله به درستی ساخته نشده باشد باعث جدا شدن قطعات نصب شده روی آن و یا شکستن آن ها میشود. یک داشبور با کیفیت با وجود تمامی این لرزش ها نباید دچار افت کیفیت شود و یا ایجاد صدا کند و یا قطعات از آن جدا شوند پس یکی از تست های داشبورد تست ارتعاشات است .
 

2. مقاومت در برابر نور و حرارت

ازآن جایی که داشبورد خودرو زیر شیشه جلو قرار دارد همیشه در معرض مستقیم نور و حرارت آفتاب قرار میگیرد و اگر در ساخت داشبورد استاندارد های لازم رعایت نشده باشد در برابر این نور و حرارت دچار دفرمگی و رنگ پریدگی میشود. ک داشبورد با کیفیت باید قابلیت ها و زیبایی خود را در مقابل حرارت بالا و نور خورشید حفظ کند .همچنین چون مشخص نیست از یک خودرو در چه شرایط آب و هوایی استفاده میشود پس باید در تمامی شرایط آب و هوایی کیفیت خود را حفظ کند .
 

3. مقاومت فوم و روکش داشبورد در برابر پارگی، مواد شیمایی، شوینده ها و آب، کشش و سایش و...

4. با دوام بودن قطعات کاربردی در داشبورد مانند : جاسیگاری، دریچه های هواکش و...

5. وضعیت ظاهری مناسب داشبورد از لحاظ رنگ، فرم داشبورد و...

6. برای اتصال قطعات داشبورد به یکدیگر از جوش های پلاستیکی استفاده میشود در مراحل تست تمامی این جوش ها باید مورد تست قرار گرفته و کنترل میشوند .انواع داشبورد خودرو


1. داشبورد چوبی

اصولا از داشبورد چوبی (یات) برای ماشین های لوکس و گران قیمت استفاده میشود. برای واکس زدن این نوع داشبورد حتما باید از واکس چوب طبیعی استفاده کنید.

2. داشبورد پلاستیکی

اکثر داشبورد های امروزی از جنس پلاستیک یا فایبرگلاس هستند. برای واکس زدن این نوع داشبورد ها باید از واکس مایع استفاده کرد.

3. تریم های فیبر کربن

در بعضی از خودروهای لوکس امروزی برخی از قطعات آن را از جنس فیبر کربن میسازد که زیبایی چشم گیری به خودرو میدهد.

4. تریم آلومینیوم 

این نوع داشبورد معمولا در خودروهای سفارش اروپا استفاده میشود. اما این داشبورد ها در طول زمان دچار خط و خش میشوند و برای همین از واکس جامد برای پوشاندن این خط و خش ها روی داشبورد استفاده میشود.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :