شاسی خودرو در اکثر خودرو ها، یک قاب فولادی فشرده -اسکلتی را تشکیل می‌دهد که روی آن موتور، چرخ‌ها، مجموعه‌های محور، گیربکس، مکانیزم فرمان، ترمزها و اعضای تعلیق نصب شده بودند.اجزایی مانند فنربندی، پیشرانه، سیستم انتقال قدرت و فرمان روی شاسی سوار می‌شوند. شاسی خودرو باید ویژگی‌هایی مانند سبکی، حجم کم، استحکام، توان تحمل ضربه، مقاومت و کمترین صدا را داشته باشد. دو نوع شاسی وجود دارد: شاسی معمولی یا شاسی پر فریم. در این نوع شاسی بدنه به صورت یک واحد مجزا ساخته شده و سپس با قاب نردبانی به هم متصل می شود , شاسی غیر متعارف یا بدون قاب. در این نوع شاسی چارچوب نردبانی وجود ندارد و خود بدنه نقش قاب را ایفا می کند. این همه را پشتیبانی می کند.

شاسی و متعلقات

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات بدنه

»

بدنه اصلی

»

شاسی و متعلقات

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
شاسی یا قاب ، پایه و اساس بقیه خودرو را تشکیل می دهد. همه چیز دیگر بر روی شاسی ساخته شده است. خودروهای مدرن به طور معمول یکی از دو سبک شاسی مختلف دارند: مگر اینکه با وانت یا شاسی بلند بزرگ رانندگی کنید، احتمال زیادی وجود دارد که وسیله نقلیه شما شاسی یکپارچه داشته باشد.ایرادات احتمالی شاسی


جهت‌گیری گشتاوری


اگر در سرعت‌های بالا متوجه انحراف خودرو به یک سمت شدید، احتمال اینکه شاسی خودرو آسیب دیده باشد وجود دارد.


شاسی خوردگی


شاسی خوردگی بیشتر در قسمت‌های ابتدایی و انتهایی آن رخ می‌دهد. شاسی خوردگی بسیار خطرناک است و جان سرنشیان ا تهدید می‌کند، از سویی دیگر لرزش‌های خودرو به درون اتاق منتقل می‌شود.


انحراف فرمان


اگر انحراف و کشیده شدن فرمان به یک جهت را در خودرو مشاهده کردید، قبل از هر اقدامی باید شاسی خودرو را بررسی کنید.فرسودگی شاسی


تمام شاسی با رطوبت سبب پوسیدگی و فرسودگی آن می‌شود. زمانی که شاسی خودرو پوسیده شود، لرزش و صدای زیادی از جلوبندی خودرو در کابین احساس می‌شود.


صدا در جلوبندی خودرو


اگر در هنگام رانندگی متوجه ساییدگی و صدا در جلوبندی خودرو شدید یعنی شاسی خودرو شکسته‌ است و به جوش دادن نیاز دارد. در صورتی که صدا و اصطکاک در یک سمت خودرو باشد‌، احتمال آسیب بیشتری وجود دارد.


انحراف شاسی


تصادف و به تبع آن ضربه‌های شدید سبب انحراف شاسی می شود. انحراف شاسی می‌تواند به سایر قطعات خودرو آسیب وارد کند. انحراف جزئی شاسی توسط تعمیرکاران قابل رفع است اما اگر این احراف جدی و شدید باشد ممکن است شاسی خودرو هیچگاه به حالت قبل برنگردد.
دلایل آسیب دیدن شاسی


+ تصادف شدید

+ افتادن در چاله

+ عبور با سرعت بالا از سرعت گیر

+ چرخاندن ناگهانی فرمان خودروانواع شاسی 


مستقل


شاسی‌های مستقل به صورت یک قطعه جدا ساخته و به اتاق و سایر قسمت‌ها متصل می‌شود.


یکپارچه

شاسی یک پارچه به صورت کلی با سایر اجزای خودرو ساخته می‌شود. شاسی مستقل خودرو در حال حاضر منسوخ شده است و تقریبا در تمام خودروها از شاسی یکپارچه استفاده می‌شود.فرق قاب و شاسی چیست؟


شاسی چارچوب اسکلتی یک وسیله نقلیه است که اکثر قطعات مکانیکی مانند لاستیک ها، مجموعه های محور، فرمان، ترمزها و موتور روی آن بسته می شوند. ... یک قاب وسیله نقلیه، از سوی دیگر، ساختار اصلی شاسی است. تمام اجزای دیگر از جمله شاسی به قاب بسته می شوند.شاسی خودرو از چه چیزی ساخته شده است؟


مواد مورد استفاده برای ساخت شاسی معمولاً فولاد کربنی است، اما با توجه به ویژگی وزن سبک آن، ساخت آنها از آلیاژهای آلومینیوم نیز رایج تر می شود. شاسی از چند بخش فولادی I، C و U تشکیل شده است.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :