پیستون قطعه ‌ای استوانه ‌ای شکل است که یک طرف بسته و سر دیگرش باز است .در ضمن که پیستون قطعه ای تو خالی است و طول این استوانه کمی بیشتر از قطرش است . قطر پیستون در سطح بازش کمی کمتر از سطح بالایی آن طراحی می‌شود . این قطعه که عمل رفت و برگشت را درون سیلندر موتور انجام می‌دهد ، منجر به تراکم مخلوط سوخت و هوا می‌شود و این مخلوط را برای فرایند احتراق آماده می‌سازد .

پیستون بخشی از سیستم احتراق داخلی ماشین است که با فشار گاز ناشی از احتراق در محفظه احتراق بالای سیلندر عمل می کند. این قطعه، نیروی ناشی از احتراق را از طریق میله اتصال به سمت پایین و به سوی میل لنگ حرکت می دهد و از طریق جریان رفت و برگشت در سیلندر عمل می کند. درواقع، پیستون را وسیله ای یا قطعه حیاتی می نامند که آن را باید قلب موتور معرفی کرد

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

پیستون

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
جنس
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

نقش پیستون در موتور ها :

نقش پیستون در لوازم یدکی خودرو  در قسمت موتورها، انتقال نیرو از گازهای در حال انبساط در داخل سیلندر به میل ‌لنگ با استفاده از یک میلهٔ رابط که همان شاتون است. پیستون‌ ها معمولا سبک با توان انتقال حرارتی بالا ساخته می‌شوند. قدرت انتقال حرارت در این قطعه بسیار مهم است ، چرا که ممکن است بالا رفتن دمای آن تحت تاثیر دمای محفظه‌ احتراق منجر به چسبیدنش به دیواره‌ سیلندر و اخلال در عملکرد موتور شود.

برای بالا بردن قدرت هم از این قطعه استفاده می کنند ، برای افزایش قدرت و کشش ، از چندین سیلندر و پیستون در خودرو استفاده می شود . به طور مثال اگر دو خودرو با وضعیت یکسان ، با اندازه پیستون های معین دارید ، خودرویی که تعداد بیشتری از این قطعه دارد، قدرت بیشتری تولید می کند.


با افزایش تعداد این قطعه، اندازه بلوک سیلندر  هم افزایش می یابد ؛ میل لنگ نیز با توجه به تعداد سیلندرهای خودرو، امکان پذیرش شاتون را خواهد داشت. این قطعه در واقع در مرکز و قلب موتور قرار دارد و زمانی می توان آن را مشاهده کرد که درب سوپاپ و سر سیلندر باز شده باشد. شکل و تعداد قرارگیری سوپاپ ها در سیلندرهای خودرو متفاوت است.


قسمت های مختلف پیستون :

تاج پیستون
دامنه پیستون
شیار رینگ‌ها
سوراخ گژنپین


جنس پیستون  از چیست :


این قطعه از آلومینیوم یا چدن ساخته می شود. با توجه به مقاومت بالای چدن در برابر حرارت، چدنی ها در خودروهای خاص به کار می روند. این ها بزرگ و سنگین هستند و عموماً در موتورهای دیزلی کاربرد دارند.
مدل های آلومینیومی در خودروهای سواری، کاربرد بیشتری دارند، چرا که آلومینیومی ها، سبک هستند و توان انتقال حرارت بیشتری دارند. کاربرد مدل آلومینیومی این قطعه، آن قدر گسترده شده است که در موتورهای دیزلی هم استفاده می شوند ؛ البته در موتورهایی که احتمال آب شدن آلومینیوم وجود دارد، مدل هایی که از جنس چدن هستند، همچنان کاربرد خود را حفظ کرده اند.


رینگ چسباندن یعنی چی ؟


رینگ چسباندن زمانی رخ می دهد که ، پیستون در داخل سیلندر به سختی حرکت می کند و رینگ خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است و روغن به میزان مناسب تقسیم نمی شود . این وضعیت به موتور خودرو آسیب می رساند ، احتمالاً دود خارج شده از اگزوز هم تغییر رنگ می دهد و به رنگ آبی در می آید 


تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :