اینترکولرها برای کاهش مصرف سوخت و در عین حال افزایش قدرت و راندمان موتور طراحی شده اند. وظیفه اینترکولر کاهش دمای گاز ورودی و در نتیجه متراکم کردن هوای مورد نیاز است که احتراق را بهینه می کند. همچنین هوای فشرده را با ورود به منیفولد  ورودی متراکم‌تر می‌کند که باعث می‌شود ترکیب هوا به سوخت غنی‌تر در سیلندرهای موتور شود. نتیجه افزایش توان خروجی است و اینترکولر به افزایش اسب بخار کمک می کند. البته اینترکولر صدای موتور را تغییر نمی دهد. شما هیچ تفاوتی را متوجه نخواهید شد با این حال، ورودی هوای سرد صدای ورودی را افزایش می دهد. صدای ماشین شما با ورودی هوای سرد بلندتر و تهاجمی تر می شود .

سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

خنک کننده موتور

»

اینتر کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


انواع اینترکولر


اینترکولر هوا به هوا , اینترکولر هوا به آبمدل هوا به هوا انتقال حرارت را با استفاده از هوای خارج انجام می ده و مدل هوا به آب از آب برای انجام این فرآیند استفاده میکند .مدل هوا به هوا در محل های مختلفی نصب میشوند و اینترکولرهایی که با استفاده از آب کار میکند ابعاد کوچکتری دارند و به راحتی در هر محلی قابل نصب است.


کارکرد و مزیت اینتر کولر
کارکرد اینتر کولر مشابه با عملکرد رادیاتور است اما کاربرد آن ها باهم متفاوت است رادیاتور وظیفه اش خنک کردن موتور اصلی خودرو است ولی اینترکولر هوای ورودی به موتور را خنک میکند و عملکرد موتور را افزایش میدهد .از اینتر کولر در موتورهای توربو شارژ استفاده میشود که مزیت استفاده از اینترکولر در این نوع موتورها هوای ورودی به موتور را خنک میکند و خطر اشتعال را کاهش میدهد و توان موتور را افزایش می دهد .برخی از اینترکولرها با آب هم کار میکنند و عملیات خنک سازی را انجام می دهند اما این نوع از اینترکولرها در خودروهای سواری قابل نصب نیست .در نتیجه مزیت اصلی خنک کننده اینترکولر این است که کمتر در معرض خیساندن گرما قرار می گیرد، به این معنی که می توانید بدون از دست دادن قدرت، مدت طولانی تری در نوار درگ یا مسیر مسابقه بیرون بمانید.


توربو بدون اینترکولر
راه اندازی توربو بدون اینترکولر باعث می شود هوای داغ وارد محفظه احتراق شده و زودتر منفجر شود. کارکردن توربو بدون اینترکولر باعث می شود هوای بسیار داغ وارد موتور شود – زیرا هیچ اینترکولری وجود ندارد که آنها را قبل از ورود به موتور خنک کند.


ارزش گذاری اینتر کولر ها

اینترکولرها بر اساس "اثربخشی" و محدودیت جریان رتبه بندی می شوند. اگر یک اینترکولر بتواند هوای فشرده را در دمای 270 درجه بگیرد و آن را تا دمای هوای خنک کننده خارج از اینترکولر 70 درجه (افت 200 درجه) پایین بیاورد، 100٪ موثر است. اینترکولرها جرم دارند و معمولاً از آلومینیوم ساخته می شوند.


محل نصب اینترکولر :


اینترکولر در سه محل مختلف قابل نصب است :


جلوی موتور , بالای موتور و طرفین خودرو


جلوی موتور :اگر دقیق تر بخواهم بگویم منظور جلوی موتور زیر رادیاتور است مزیت نصب در این محل این است که اینترکولر به صورت گسترده ورودی هوا دارد ولی قراردادن اینترکولر در این قسمت یک عیب دارد و آن هم به دلیل فاصله زیاد با سیلندر با تاخیر مواجه شدن عملکرد توربو لگ و یا توربو شارژ و محدود کردن ورود جریان هوا به رادیاتور است.اگر ابعاد توربو شارژ کوچکتر باشد از تاخیر کمتری برخوردار میشود و قدرت سریع انتقال پیدا میکند


بالای موتور:در این حالت اینترکولر جنب سرسیلندر نزدیک ترین محل به منیفولد ورود هوا نصب میشود در این حالت توربو شارژ با تاخیر مواجه نمیشود .یک حفره روی کاپوت وجود دارد که باعث خنک شدن اینترکولر میشود اما اینتر کولرهای بزرگ قابل نصب در این محل نیست و به طور کل چون اینترکولر حرارت زیادی از موتور دریافت میکند عملکرد زیاد قوی ندارد .


طرفین خودرو :در این مدل اینترکولر های کوچک مورد استفاده قرار میگیرند و جلوی یک چرخ جلوی موتور خودرو نصب میشود .چون این اینترکولرها کوچک هستند عملکرد آنها مانند اینترکولرهای بزرگ نیست اما یک مزیت خوب دارند که ورود هوا به رادیاتور را با مشکل مواجه نمیکنند .


هرکدام از این سه مورد مزایا و معایب خود را دارند که انتخاب آن بر اساس اندازه توربو و تاخیر توربوشارژ و محل نصب رادیاتور بستگی دارد ولی عموما" نوع اول بهتر است .

 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :