فنر‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد: فنر مارپیج - فنر فشاری - فنر کششی - فنر دیسکی - فنر بشقابی - فنر دیافراگمی  .این نوع فنر به هیچ عنوان نیاز به تنظیمات پیچیده و خاص ندارد و به ندرت خراب و فرسوده می‌شود. اما از ویژگی‌های منفی این فنرها، می توان به تحمل وزن محدودشان اشاره کرد که منجر به ضعیف شدن آن‌ها با گذشت زمان می‌شود .در سادگی میتوان جز لوازم مهم قطعات یدکی خودرو دانست . فنر لول یک قطعه فلزی بوده و کار اصلی آن، دفع کردن و جذب نمودن ضربه‌های دریافتی با کمک ، کمک فنر است . از همین رو این نوع سیستم می‌تواند فنر را دچار خستگی کرده و در نهایت باعث ایجاد ترک‌هایی شده که در اثر ضربه‌های ناگهانی منجر به شکستن می‌شوند.

سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

فنر لول

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


مشکلات فنر لولشکستن فنر:

از آن جایی که فنر لول بسیار کمتر دچار شکستگی می شود اما ممکن است در اثر ضربه های شدید و بروز عواملی چون زنگ زدگی یا خستگی زیاد دچار شکستگی شدید شود. لازم است بدانید که شکستن فنر لول به راحتی می تواند باعث ایجاد پارگی در تایر خودرو شود. علت این امر این است که فنر به طور دقیق در کنار تایر قرار گرفته و در صورت خارج شدن از جای خود به تایر برخورد می کند.


خستگی فنر:

فنر لول یک قطعه فلزی بوده و کار اصلی آن، ارتعاش برای دفع کردن و جذب نمودن ضربه های دریافتی است. از همین رو این نوع سیستم می تواند فنر را دچار خستگی کرده و در نهایت باعث ایجاد ترک هایی شده که در اثر ضربه های ناگهانی منجر به شکستن می شوند. خستگی فنر هم می تواند فنر را در دریافت و جذب انواع ضربه ها ناتوان کند و هم می تواند به راحتی منجر به شکستن فنر شود.


گرم شدن و کوتاه شدن:

یکی از کارهایی که در مورد خودروها در کشور ما مرسوم شده و مشاهده می شود، استفاده از فنر لول اسپرت برای کاهش ارتفاع خودرو یا ارتفاع بازی بوده که جهت اسپرت کردن ماشین ها به کار می روند. این کاهش ارتفاع باید طبق اصول خاصی صورت پذیرد و به جای استفاده کردن از فنرهای استاندارد خودرو از فنرهایی با طول کوتاه تر استفاده کنند تا از این طریق هم ارتفاع خودرو را کاهش داده و هم دچار مشکلات در زمینه دریافت ضربات مسیر راه نشوند. اما امروزه به جای این کار از روش های غیر اصولی و ناکارآمد چون بریدن و کوتاه کردن فنر اصلی استفاده می کنند.

همانطور که می دانید طول فنر با میزان انرژی دریافتی آن رابطه مستقیم دارد در نتیجه با کوتاه کردن این فنر، میزان جذب انرژی آن کاهش پیدا می کند. گرم کردن فنر هم یکی دیگر از راه های کوتاه کردن آن است و سبب می شود فنر به جسم صلب نزدیک شود. با این کار ضریب فنر تغییر پیدا کرده و اثرات آن بسیار خطرناک تر از کوتاه کردن فنر است. این کار باعث می شود اتومبیل حین گذشتن از دست اندازها به شدت کوبیده شود.

تغییر ضریب و اندازه فنر:

ضرایب مختلفی وجود دارد که به طور کامل به جنس و حالت فیزیکی آن ها بستگی دارد. از همین رو گاهی تعویض کردن یک فنر در خودرو ممکن است ضریب متفاوت تری را نسبت به فنر اصلی اتومبیل ارائه دهد. وجود این تفاوت ها باعث می شود میزان جذب انرژی در انواع فنر ها فرق کرده و در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی از جمله مشکل در بخش های فنی خودرو، مشکل در کیفیت سواری و حتی ایجاد مشکل در حالت ایستایی خودرو گردد.

در مورد تغییر در اندازه فنر باید گفت این امر منجر به این خواهد شد تا خودرو در مسیر حرکتی خود در جاده متحمل ضربه های شدیدی شود و در نتیجه آن شکستگی فنر و پارگی در تایر خودرو را شاهد خواهیم بود.

 فنر لول‌ بسیار کمتر دچار شکستگی می‌شود اما ممکن است در اثر ضربه‌های شدید و بروز عواملی چون زنگ‌زدگی یا خستگی زیاد دچار شکستگی شدید شود و  لوازم تعلیق خودرو  هم آسیب بیشتری میزند


تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است