بیشترین لوازم یدکی خودرو مصرفی در گروه درب ها را میتوان درب خودرو دانست و بی دلیل هم نیست که استفاده زیاد میشود چون امنیت جان سرنشینان را برعهده دارد و در تصادف ها اولین قطعه ای که آسیب میبیند درب خودرو میباشد. البته در ساخت درب خودرو، از فولاد کربنی استفاده می‌شود و این آلیاژ ضمن داشتن استحکام بسیار بالا، انعطاف‌پذیر است ولی به هر حال در ضربات سنگین باید از یدک آن استفاده شود . در حال حاضر برندهای معروف تولید کننده خودرو در ساخت خودروهای مدرن از فولاد پیشرفته با مقاومت بالا (AHSS) استفاده می‌کنند. فولاد پیشرفته، به دلیل داشتن نسبت مقاومت به وزن بالا، منجر به کاهش وزن اتومبیل و در نتیجه بهبود شتاب آن می‌شود. ورق فولادی پرکاربردترین مقطع در ساخت خودرو است. 

درب خودرو

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات بدنه

»

درب و متعلقات

»

درب خودرو

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

درب اتومبیل نوعی بازشو درب است که معمولاً به لبه جلویی آن لولا می شود، اما گاهی اوقات توسط مکانیسم های دیگری مانند ریل برای ورود و خروج از وسیله نقلیه متصل می شود. درها اغلب پنجره های جانبی را برای دید از داخل خودرو یکپارچه می کنند و می توانند برای ایمن سازی خودرو قفل شوند.مکانیزم درب خودرو 


طرح های قفل درب در طول دهه ها توسعه یافته اند. مکانیسم ‌های گیره مدرن برای ایمن نگه‌داشتن درب در حین رانندگی و در هنگام تصادف کار می‌کنند، اما در صورت بروز برخورد، امکان باز شدن درب را فراهم می‌کنند.

این کار با استفاده از چفت فکی یا چفت دندان چرخان انجام می شود.

هنگامی که درب خودرو بسته می‌شود، هر یک از این انواع ضامن، یک سنجاق ضربه‌گیر سر یا میله ضربه‌گیر U شکل روی درب را محکم می‌گیرند.

هنگامی که درب خودرو را با کشیدن اهرم یا دستگیره در باز می کنید، مکانیسم چفت فک را آزاد می کند و در باز می شود. سپس فک توسط مکانیسم چفت در موقعیت بدون قفل نگه داشته می شود. هنگامی که در بسته می شود، فک به مهاجم ضربه می زند و به حالت قفل بازگردانده می شود.جنس درب خودرو 


جنس اکثر قطعات خودرو از فولاد میباشد البته فولاد به عنوان پرکاربرد ترین ماده اولیه کارخانه‌های تولید خودرو شناخته می‌شود. با توجه به تحقیقات حدودا در هر خودرو نهصد  کیلو فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.که چهل درصد کل فولاد مورد استفاده از خودرو در ساختار بدنه، پنل‌ها، درب‌ها و درب صندوق عقب و قفل صندوق عقب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه فولاد مقاوت بالا دارد استفاده از این موارد هم بیشتر شده است  مقاومت بالای فولاد و جذب انرژی در صورت بروز تصادف از آسیب رسیدن به سرنشینان خودرو جلوگیری می‌کند.


انواع درب خودرو 


+ درهای معمولی درهایی که به سمت بیرون باز می شوند

+ درهای قیچی یا "درهای لامبو" درهایی که به سمت بالا باز می شوند

+ درهای پروانه ای درهایی که به سمت بیرون و بالا باز می شوند

+ درهای بال مرغان درهایی که به سمت بیرون و بالا باز می شوند

+ "درهای خودکشی" رهایی که به بیرون و عقب باز می شوند
علل کامل بسته نشدن درب خودرو 


فک گیر کرده در موقعیت بسته

اگر چفت درب خراب در موقعیت کاملا باز نباشد، درب بسته نخواهد شد.


فک در موقعیت بسته نمی ماند

اگر فک در موقعیتی غیر از کاملاً باز باشد، ممکن است مکانیسم قفل مشکل داشته باشد.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است