قطعات اصلی یک موتورکامل خودرو شامل بلوک موتور. بلوک قسمت اصلی موتور است. پیستون ها هنگامی که شمع‌ ها آتش می‌گیرند و پیستون‌ها ترکیب هوا، سوخت را فشرده می‌کنند، پیستون‌ها بالا و پایین پمپ می‌کنند. سرسیلندر ،میل لنگ، میل بادامک ، شیرآلات ، تابه روغن    --انواع موتورها و نحوه کار آنها : موتورهای احتراق داخلی (موتورهای IC) -موتورهای احتراق خارجی (موتورهای EC)-موتورهای واکنشی . قلب موتور در واقع سیلندر یا سیلندر ها هستند که پیستون در داخل آن ها بالا و پائین می رود. برخی از موتور ها فقط یک سیلندر دارند مثلا موتور ماشین های جمن زنی اما موتور خودرو های سواری معمولا از چهار ، شش یا هشت سیلندر تشکیل شده است. 

سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

موتور کامل

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

قطعه های اصلی موتور


به طور کلی، موتور را می توان به سه بخش کلیدی، سر، بلوک و مخزن روغن تقسیم کرد.  سرسیلندر کانالی است که سوخت از طریق آن وارد محفظه موتور شده و گازهای خروجی اگزوز خارج می شود . اجزای اصلی آن میل بادامک، سوپاپ و شمع  است.


تفاوت بین موتور بنزینی و موتور دیزل 


تفاوت اصلی این است که موتورهای بنزینی از شمع برای احتراق مخلوط هوا و سوخت استفاده می کنند، در حالی که موتورهای دیزلی به هوای بسیار فشرده و بدون شمع متکی هستند. موتورهای دیزل کارآمدتر هستند و 15 تا 20 درصد سوخت کمتری مصرف می کنند که به هزینه های جاری ارزان تر تبدیل می شود.


انواع موتور بر اساس شیوه چینش سیلندر ها


1- خطی

سیلندر ها در یک خط ردیف شده اند. تقریبا تمامی موتور های چهار سیلندر از این مدل هستند.


2- خطی با زاویه

دراین نوع هم سیلندر ها در یک ردیف قرار میگیرند با این تفاوت که زاویه ی قرار گیری انها نسبت به قاعم 15 تا 60 درجه میباشد و مزیت این شیوه افزایش قدرت و سرعت موتور در دورگیری میباشد.


3- خورجینی (V شکل)

در این روش سیلندر ها در دو ردیف با زاویه مشخص نسبت به هم قرار میگیرند. علت استفاده از این روش حل کردن مشکلاتی از جمله افزایش بی دلیل وزن خودرو و طول خودرو برای خودرو های دارای تعداد سیلندر بالا میباشد.


4- تخت

سیلندرها در این حالت در دو ردیف مخالف یکدگیر قرار میگیرند. م.تور تخت در اصطلاح انگلیسی Flat Engine نام دارد و در صنایع خودرو به موتور بوکسوری معروف است.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است