رادیاتور کولر در خودرو که با نام کندانسور شناخته می ‌شود، یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع در اتومبیل ها است. سیستم تهویه خودرو از قطعات یدکی خوردو مختلفی تشکیل شده که هر کدام نقش خاص خود را ایفا می‌کنند. کندانسور برای تهویه و خنک کردن داخل کابین خودرو یکی از قطعات بسیار مهم است . در حالی که تهویه مطبوع بخشی از یک سیستم خنک کننده نیست، به خصوص در مواقعی که نیاز به رطوبت زدایی هوای داخل کابین وجود دارد، همراه با بخاری کار می کند. در جلوی رادیاتور نصب شده و دارای یک اواپراتور پر از مبرد است که گرما را از هوای وارد شده به خودرو جذب می کند. رادیاتور کولر در ماشین همانند یک مبدل حرارتی عمل می کند. عملکرد این تجهیزات تبدیل یک گاز با فشار بالا به یک مایع با فشار بالا می باشد. بنابراین اگر این لوله ها دچار گرفتگی شوند یا نشتی پیدا کنند، سیال در مسیر خود به جریان در نمی آید و در نهایت، رادیاتور کولر به درستی کار نمی کند.

رادیاتور کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

رادیاتور کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد


علائم خرابی رادیاتور 


خنک نبودن هوای خروجی به رغم روشن بودن تهویه مطبوع  

نخستین و شایع ترین نشانه خرابی کندانسور، عدم انتشار هوای خنک از دریچه‌های تهویه مبطوع است. خلاصه کلام، برای حصول اطمینان در این باره، مستقیما سیستم تهویه مطبوع خودرویتان را کلید زده و چنانچه هوای منتشر شده از دریچه‌های آن خنک نبود این دلیلی بر وجود مشکل در کندانسور آن است.


انتشار هوای گرم از تهویه مطبوع

به طور کلی، به موازات خنک نبودن هوای انتشار یافته از دریچه‌های تهویه مطبوع، اگر در حالت عادی نیز دیده شده که از این دریچه‌ها هوای گرم خارج می‌شود این بدان معناست که کندانسور دچار حرارت اضافی شده است و قادر نیست که بخارات مبرد را به مایعی خنک تبدیل کند. همچنین این موضوع نشان می‌دهد که فن کندانسور قادر به انجام وظیفه روتین خود در موعد مقرر نیست.


استشمام بوی سوختگی حین فعالیت و روشن بودن سیستم تهویه مطبوع خودرو

زمانی که تهویه مطبوع را روشن نموده و بوی سوختگی به مشامتان خورد، این می‌تواند به معنای خرابی فن کندانسور باشد. در این حالت، چون فن کندانسور خراب است گرما توسط آن جذب نشده و بوی سوختگی در داخل کابین خودرو توسط سرنشینان آن احساس می‌شود.


افزایش حرارت در پیشرانه خودرو در زمان روشن بودن تهویه مطبوع

زمانی که تهویه مطبوع را روشن می‌کنید باید دائما توجه شما به عقربه حرارت‌سنج پیشرانه خودرویتان باشد مبادا که یک‌دفعه پرش نموده و به سمت بالا صعود کند.

وقوع این مسئله به معنای آن است که پیشرانه خودروی شما خنک نشده است و این وضع زمانی اتفاق می‌افتد که کندانسور قادر به جذب و دفع گرما نبوده و در نتیجه، پیشرانه خودرویتان گرمای بیشتری را نسبت به حالت عادی خود جذب می‌کند. این مشکل هم زمانی اتفاق می‌افتد که فن کندانسور نمی‌تواند آن‌طور که انتطار می‌رود کارکرد محوله را به نحو احسن انجام دهد.
شناسایی فوری ایرادات رادیاتور 


سامانه تهویه مطبوع را روشن کنید

بعد از این‌که سامانه تهویه مطبوع را روشن نمودید، پس از چند ثانیه فن کندانسور آن وارد مدار شده و به طور اتوماتیک در نسبت با حرارت پیشرانه خودرو، روشن و یا خاموش می‌شود. در این بین، چنانچه دیده شد که به رغم بالا رفتن دمای پیشرانه، فن وارد مدار نشده است، این احتمالاً می‌تواند ناشی از وجود عیب در فن باشد، هر چند که ممکن است وایرهای ضربه خورده یا معیوب هم زمینه جلوگیری از فعالیت فن را مهیا نموده باشند.

استفاده از ولت‌متر برای چک نمودن سیگنال

چنانچه یک کیت تست الکتریک دارید و نحوه استفاده از آن را می ‌دانید، می‌توانید به بررسی فن کندانسور خودرویتان از حیث وجود یا عدم وجود جریان در آن بپردازید. این مورد همچنین به شما کمک می‌کند که این موضوع را کشف کنید که آیا وایرهای متصل به فن کندانسور نامناسب هستند یا این‌که فن خودش به تنهایی آسیب دیده است.

بررسی هر نوع انسداد و گرفتگی در نزدیک فن

از آنجایی که فن اساساً در مکانی روبروی کندانسور قرار دارد، اغلب در معرض کثیف شدن یا انسداد ناشی از وجود گرد و غبار و خرده ریزه‌های آشغال می‌شود. همین قضیه به سهولت می‌تواند موجبات انسداد کندانسور و بلوکه شدن فن آن را نیز فراهم کند. در صورت مشاهده وجود کثیفی در فن و کندانسور، اقدام به سرویس فوری نمایید.


تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :