سیم گاز در خودرو های نسل قبل کاربرد داشته است و البته اکثر خودروهای داخلی کشور ما هنوز هم از سیم گاز استفاده کرده اند و سیستم سیم گاز به گونه­‌ای بود که یک سر سیم­ گاز به پدال گاز داخل ماشین و سر دیگر به اهرم دریچه­ گاز متصل میشد . تا راننده خوردو با فشار و قدرتی که روی اهرم پدال گاز وارد میکرد میزان گازخوری را تنظیم میکرد یعنی هوا وارد سیلندر میشود و نسبت به میزان ورودی هوا سرعت خودرو را هم تنظیم میکرد . اما در نسل جدید خودروها دیگر سیم­ گاز وجود ندارد. به جای آن یک عدد پتانسیومتر روی پدال گاز تعبیه شده است. به وسیله­ سیم­‌کشی خودرو اطلاعات میزان فشردگی پدال گاز به کامپیوتر خودرو ECU موتور جهت تعیین مقدار پاشش سوخت اعلام می­‌شود .


سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

سیم گاز

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

معایب سیم گاز خودرو


از عمده ترین عیب های سیم گازها می‌­توان به نفوذ  خاک به قسمت زیر روکش و نهایتا سفت شدن سیم مرکزی اشاره کرد .  مسئه بعدی بر اثر اصطکاک و عدم روغن کاری موجب از بین رفتن  سیم نیز می‌شود . که موجب گیر کردن ناگهانی سیم و افزایش شدید دور موتور می‌شود . در این مواقع  در صورتی‌ که راننده دنده را خلاص نکند و اقدام به خاموش کردن خودرو نکند احتمال برخورد و تصادف وجود دارد .دارد .یکی دیگر از دلایل سفت شدن پدال گاز میتواند عدم عملکرد صحیح دریچه گاز سیمی باشد که بر اثر چسبندگی و گرفتگی میتواند در عملکرد دریچه اختلال ایجاد شود . 

بصورت جز به جز :

نفوذ گرد و خاک به زیر روکش و سفت شدن سیم گاز .
ریش ریش شدن سیم بر اثر اصطکاک و عدم روغن کاری و افزایش ناگهانی دور موتور
در هر کدام از این شرایط باید دنده را خلاص کنید و خودرو را خاموش کنید .

علت سفت شدن پدال گاز خودرو


دقیقا مسئه بالایی که اشاره کردیم دلیل اصلی سفت شدن پدال گاز و سیم گاز می باشد که در طی اصطکاک بیشتر سیم گاز کم کم از فرم خود خارج می شود .دچار پارگی یا ریش ریش شدن میشود به همین علت به درستی نمیتواند داخل کابل خود حرکت کند .گاهی اوقات ناگهان شتاب خودرو شما کاهش می یابد یکی از علت های آن میتواند شل شدن سیم گاز خودرو باشد چون سیم گاز به دریچه هوا متصل است با گاز دادن بیشتر هوای بیشتری وارد سیلندر میشود ولی زمانیکه سیم گاز شل میشود دریچه هوا به طور کامل باز نمیشود و هوای کافی وارد سیلندر نمیشود به همین علت قدرت کافی برای احتراق موتور وجود ندارد و باعث کاهش سرعت خودرو میشود .

عملکرد و تعویض سیم گاز


سیم گاز به پدال گاز و از طرف دیگر به دریچه گاز متصل است به همین دلیل وقتی پا را روی پدال گاز فشار می دهیم سیم گاز به طرف داخل کشیده میشود و توان موتور زیاد میشود و شتاب و سرعت خودرو زیاد میشود پس در واقع سیم گاز برای افزایش و کنترل سرعت خودرو و شتاب موتور میباشد .برای تعویض سیم گاز باید از آچار 12 استفاده کنید و مهره نگهدارنده سیم گاز را شل کنید و سیم را از جای خود در آورید از داخل اتاق خودرو یک خار پلاستیکی سر سیم گاز میباشد با کمک انبر دست آن را جمع کنید و سیم جدید را جایگزین کنید .بهتر است این کار توسط یک مکانیک انجام شود اما اگر خودتان هم نسبت به تعویض آن اقدام نمودید حتما به درستی سیم گاز را در جای خود قرار دهید و قبل از نصب سیم گاز جدید از سالم بودن آن مطمئن شوید .
 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است