در واقع کار کاسه نمد درزگیری و ممانعت از نشت ماده سیال مانند روغن به بیرون است . هر موتور و یا وسیله ای مکانیکی برای انتقال نیروی چرخشی خود نیازمند قطعه ای به نام شفت می باشد . به هر نوع واشر لاستیکی یا قطعه تفلونی که از آن برای آب بندی و جلوگیری از خروج سیالات استفاده شود کاسه نمد میگویند اما در تعریف اصلی ، کاسه نمد از واشر کاسه ای شکل ساخته شده که روی آن یک لایه نمد مقاوم قرار دارد و بوسیله یک فنر روی لبه پوسته یا محور متحرک فشرده می شود تا از خروج سیال داخل پوسته جلوگیری کند . بعد ها در این قطعات یدکی خودرو انواع فیبر و سرامیک نسوز جای نمد را گرفتند ، به همین خاطر به این نسل از کاسه نمد ها فیبر و فنر می گفتند .
محور و کاسه نمد چرخ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

محور و کاسه نمد چرخ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
کاسه نمد قطعه ای برای آب بندی و درزگیری در قطعات یدکی خودرو  و دستگاه های مکانیکی است که دارای حداقل یک شفت یا محور متحرک میباشد که از درون پوسته دستگاه خارج شده است. بدلیل وجود سیالات یا اجزاء درون قطعات و دستگاه ها بین پوسته و محور یا شفت خروجی کاسه نمد قرار میگیرد تا از خروج سیال به بیرون و ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری نماید . امروزه به هر نوع واشر لاستیکی یا قطعه تفلونی که از آن برای آب بندی و جلوگیری از خروج سیالات استفاده شود کاسه نمد میگویند اما در تعریف اصلی، کاسه نمد از واشر کاسه ای شکل ساخته شده که روی آن یک لایه نمد مقاوم قرار دارد و بوسیله یک فنر روی لبه پوسته یا محور متحرک فشرده میشود تا از خروج سیال داخل پوسته جلوگیری کند . بعدها در این قطعات انواع فیبر و سرامیک نسوز جای نمد را گرفتند، به همین خاطر به این نسل از کاسه نمدها فیبر و فنر میگفتند.


اجزای کاسه نمد ؟

1- مرز آب بند

این بخش، سطح مقطعی همانند یک «گوه» (Wedge) دارد و برای آب‌بندی، بر روی سطح شفت فشار وارد می‌کند.

2- لبه آب بند

ین بخش از الاستومری منعطف تشکیل شده و طراحی آن به گونه‌ای است که آب‌بندی آن حتی در صورت ارتعاشات موتور و تغییرات فشار سیال، دچار مشکل نشود. برای بهبود تماس شفت با کاسه نمد نیز از یک فنر استفاده میکند.

3- لبه گردگیر

این بخش همچون یک مرز آب‌بند اما بدون فنر عمل می‌کند تا از ورود گردوغبار جلوگیری شوند.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است