در واقع کار کاسه نمد درزگیری و ممانعت از نشت ماده سیال مانند روغن به بیرون است . هر موتور و یا وسیله ای مکانیکی برای انتقال نیروی چرخشی خود نیازمند قطعه ای به نام شفت می باشد . به هر نوع واشر لاستیکی یا قطعه تفلونی که از آن برای آب بندی و جلوگیری از خروج سیالات استفاده شود کاسه نمد میگویند اما در تعریف اصلی ، کاسه نمد از واشر کاسه ای شکل ساخته شده که روی آن یک لایه نمد مقاوم قرار دارد و بوسیله یک فنر روی لبه پوسته یا محور متحرک فشرده می شود تا از خروج سیال داخل پوسته جلوگیری کند . بعد ها در این قطعات یدکی خودرو انواع فیبر و سرامیک نسوز جای نمد را گرفتند ، به همین خاطر به این نسل از کاسه نمد ها فیبر و فنر می گفتند .

محور و کاسه نمد چرخ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

محور و کاسه نمد چرخ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل

کاسه نمد چیست ؟


کاسه نمد قطعه ای برای آب بندی و درزگیری در قطعات یدکی خودرو و دستگاه های مکانیکی است که دارای حداقل یک شفت یا محور متحرک میباشد که از درون پوسته دستگاه خارج شده است. بدلیل وجود سیالات یا اجزاء درون قطعات و دستگاه ها بین پوسته و محور یا شفت خروجی کاسه نمد قرار میگیرد تا از خروج سیال به بیرون و ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری نماید . امروزه به هر نوع واشر لاستیکی یا قطعه تفلونی که از آن برای آب بندی و جلوگیری از خروج سیالات استفاده شود کاسه نمد میگویند اما در تعریف اصلی، کاسه نمد از واشر کاسه ای شکل ساخته شده که روی آن یک لایه نمد مقاوم قرار دارد و بوسیله یک فنر روی لبه پوسته یا محور متحرک فشرده میشود تا از خروج سیال داخل پوسته جلوگیری کند . بعدها در این قطعات انواع فیبر و سرامیک نسوز جای نمد را گرفتند، به همین خاطر به این نسل از کاسه نمدها فیبر و فنر میگفتند.

اجزای کاسه نمد ؟ انواع کاسه نمد ؟

1- مرز آب بند
این بخش، سطح مقطعی همانند یک «گوه» (Wedge) دارد و برای آب‌بندی، بر روی سطح شفت فشار وارد می‌کند.
2- لبه آب بند
ین بخش از الاستومری منعطف تشکیل شده و طراحی آن به گونه‌ای است که آب‌بندی آن حتی در صورت ارتعاشات موتور و تغییرات فشار سیال، دچار مشکل نشود. برای بهبود تماس شفت با کاسه نمد نیز از یک فنر استفاده میکند.
3- لبه گردگیر
این بخش همچون یک مرز آب‌بند اما بدون فنر عمل می‌کند تا از ورود گردوغبار جلوگیری شوند.

در ادامه انواع کاسه نمد را بررسی کنیم که بر اساس نوع حرکت استفاده میشود (حرکت دوار , نوسانی و رفت و برگشت :

کاسه نمد گریس :برای گریس ها از کاسه نمد بدون لبه فنر استفاده میشود زیرا به ندرت آنها دچار نشتی و خروج میشوند .
کاسه نمد روغن : از کاسه نمدهایی که دارای فنر داخلی هستند استفاده میشود .
کاسه نمد دارای فنر :از این مدل در حرکت های دوار و ثابت و رفت و برگشتی با قابلیت تحمل دماهای مختلف استفاده میشود .
کاسه نمد های بدون فنر : در حرکات رفت و برگشتی و ثابت تک محوری استفاده میشود .
علاوه بر نوع حرکت و انتخاب کاسه نمد در انتخاب کاسه نمد عوامل دیگر هم موثر هستند از قبیل : دما , سرعت , اختلاف فشار , عمودی و افقی بودن , نوع روان کننده ,

علائم خرابی کاسه نمد چیست ؟

واشر های پلاستیکی کاسه نمد ها به مرور زمان عمر خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارند .در موقع سرویس دوره ای خودرو باید کاسه نمدها را بررسی کنید که دچار نشتی نشده باشند .اگر میزان روغن در دیفرانسل کم باشد موجب آسیب رسیدن به کاسه نمد میشود .
اگر از شفت بین چرخ دنده ها روغن نشتی پیدا کند نشانه خرابی کاسه نمد است .
اگر هنگام کار دیفرانسیل ها سرو صدای غیر عادی بشنوید به معنی کمبود روغن در آن است و احتمالا خرابی کاسه نمدها را هشدار می دهد .
روغن ریزی موتور میتواند یک هشدار برای خرابی کاسه نمد هم باشد .
اطراف کاسه نمد اگر گرد و خاک نشسته باشد به کاسه نمد آسیب میزند .
سوپاپ هوای گیربکس اگر مسدود شود باعث خرابی کاسه نمد ها میشود .
به طور کلی که کاسه نمدها دارای یک عمر مفید هستند اما این عوامل باعث میشود زودتر از موعد دچار خرابی شوند و باید نسبت به تعمیر و تعویض آن ها اقدام کرد .
 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است