نام دیگر کارتر خودرو کارتل نامیده میشود . کارتر روغن محفظه ای است که توسط یک واشر نسوز به بدنه سیلندر خودرو متصل میشود .جنس آن از آلیاژ الومینیوم و چدن است که در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد . داخل کارتر قطعه ای به نام اویل پمپ قرار دارد که وظیفه اش پمپ کردن روغن به سمت میل لنگ و سایر قسمت های موتور است. روغن موتور از طریق پمپ روغن و از طریق کارتر به تمام قسمت های موتور پخش می‌شود و دوباره به کارتر باز می‌گردد. وظیفه و نقش کارتر در خودرو اینگونه است که یک محفظه ای میباشد پر از روغن تا میل لنگ و یاتاقان در آن به راحتی حرکت کنند و همچنین روغن در این محفظه خنک شود و به موتور مجدد وارد شود .معمولا درون این محفظه بین ۴ تا ۸ لیتر روغن وجود دارد، اگر کارتر بر اثر تصادف آسیب ببیند و یا فرسوده شود و دارای سوراخ های زیادی باشد قابل تعمیر نیست و باید فورا" عوض شود اما اگر واشر آن آسیب ببیند قابلیت تعمیر را دارد.
کارتل

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

کارتل

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع کارتل


محفظه کارتل تر:

کارتر تر که امروزه بیشتر از کارتر خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، در زیر موتور قرار گرفته و روغن بازگشته از آن را در خود جای می‌دهد. این روغن که از مجاری روغن‌کاری و سیستم خنگ‌کننده و روانکاری موتور حرکت کرده است، حرارت بسیار بالایی دارد چون که در واقع حین حرکت در مسیر خود، ضمن روان کردن و سهل کردن حرکت قطعات حرارت بلوک سیلندر و اجزای دیگر را گرفته، آن‌ها را خنک کرده است. کارتر تر، با تبادل گرمایی بالا، این روغن داغ را خنک کرده و برای بازگشت مجدد به موتور در اختیار اویل پمپ قرار می‌دهد. پمپ روغن را به سمت میل‌لنگ، شاتون، پیستون و سوپاپ‌ها حرکت داده و روغن مسیر خود را مجدد از سر می‌گیرد.


محفظه کارتل خشک:

این نوع کارتر در واقع نوعی گذرگاه برای روغن موتور است و دیگر نقش روغن‌دان موتور را ایفا نمی‌کند. در این سیستم کارتر کوچکتر طراحی می‌شود و روغن کمی در آن جریان پیدا می‌کند. در نتیجه فضای زیر موتور بازتر و آزادتر می‌شود و لزوم استفاده از سینی کارتر از بین می‌رود. در این سیستم، محفظه‌ای برای روغن در بیرون از فضای موتور با پمپ مخصوصی به کار می‌رود. این پمپ روغن را به‌سمت کارتر که در مسیر سیستم روان‌کاری قرار دارد می‌فرستد و اویل پمپ موتور، که درون کارتر جای گرفته، روغن را به‌سمت موتور پمپ می‌کند. فیلتر روغن نیز درون کارتر قرار گرفته و روغن را در مسیر پاکسازی کرده و همچنین خنک می‌کند. روغن درون موتور، از طریق نیروی جاذبه به کارتر بازگشته و به وسیله پمپ و مجرایی مجزا به درون محفظه مخصوص روغن هدایت می‌شود. حرکت مجدد روغن به سمت این محفظه،‌ خود باعث خنک شدن بیشتر روغن می‌شود. کارتر خشک عموما در خودروهای سوپر اسپرت و مسابقه‌ای به کار می‌رود که نیاز به مرکز ثقل پایین‌تری دارند و با محدودیت ارتفاع مواجه هستند.


مضرات خرابی کارتر :


کارتر که در پایین‌ترین بخش موتور قرار می‌گیرد، از ورقه‌های فولادی پرس شده یا آلیاژهای ریخته‌گری شده آلومینیومی ساخته می‌شود. مهمترین اصل در ساختار کارتر، تبادل گرمایی آن و مقاومتش در برابر ضربه و حرارت است. برای پیشگیری از حرکت بیش از حد روغن درون کارتر و موج برداشتن آن، فضای داخلی آن را به کمک صفحات فلزی عمودی شبکه بندی می‌کنند. این محفظه معمولا حالت دو تکه و ذوزنقه شکل دارد و بخش عمیق‌تر آن برای تجمع روغن در نظر گرفته می‌شود. قسمت بالایی و کم‌عمق نیز به عنوان محفظه میل لنگ و شاتون این دو قطعه مهم را در خود جای می‌دهد. آب‌بندی و عایق‌بندی این محفظه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بنابراین در اتصال آن به بلوک سیلندر، از واشرها و پیچ‌های مخصوصی جهت درزگیری محکم استفاده می‌شود. در کنار موارد ذکر شده می‌توان گفت، کارتر از چند بخش اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

پیچ تخلیه
سینی کارتر
مجرای تخلیه
سینی اتصال


مضرات خرابی کارتر :


یاتاقان‌های متصل شده به میل‌لنگ کم کم ساییده شده و از بین می‌روند .
شاتون روی میل‌لنگ فشار می‌آورد چون حرارت زیاد است هردو آسیب می‌بینند .
پیستون به دیواره سیلندر کشیده شده و سیلندر را از بین می‌برد .
براثر حرارت زیاد شاتون جوش خورده و از کار می‌افتد .
براثر سایش پیستون به سیلندر, پیستون آنقدر سرخ می‌شود که به سیلندر می‌چسبد .

کارتر خودرو به دلیل اینکه در پایین ترین قسمت خودرو قرار گرفته است متاسفانه هیچ حفاظی ندارد و بهتر است برای محافظت از آن از سینی استفاده کرد .
 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است