گیربکس فرمان شامل دنده هایی است که به راننده اجازه می دهد تا ورودی های فرمان راننده را به محل اتصال و مکانیسم هایی که چرخ ها را به درستی می چرخانند، انتقال دهد و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کند که به نام جعبه فرمان معروف می باشد .جعبه فرمان و سایر اجزا دست به دست هم می‌دهند تا راننده خودرو را به مسیر دلخواه هدایت کند .کاربرد این قطعه به این صورت است که وقتی شما فرمان را به راست یا چپ می‌چرخانید , نیروی چرخشی را از شما دریافت و به دنده‌ها یا روغن و پیستون می‌دهد. جعبه فرمان از قطعات یدکی خودرو بسیار متعددی نیز تشکیل شده است که از مهمترین آنها می توان به غربیلک فرمان، میل فرمان و پیتمن اشاره کرد. همچنین از علائم مربوط به خرابی آن نیز می توان به سفتی فرمان، خلاصی زیاد، گیج بودن فرمان، لقی دنده فرمان و غیره اشاره نمود.

جعبه فرمان

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

جعبه فرمان

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع جعبه فرمان


جعبه قرمان مکانیکی : 

فرمان مکانیکی از مجموعه‌ای شامل دنده‌ها و مکانیزم‌ها تشکیل می‌شود که در جعبه‌ای به نام جعبه فرمان قرار گرفته است. این نوع جعبه فرمان که ساده‌ترین سیستم را دارد و در گذشته استفاده می‌شد، عمل افزایش گشتاور دست راننده و انتقال آن به چرخ‌ها را تنها با مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها و بازوها انجام می‌دهد. در سیستم‌های فرمان مجهز به جعبه فرمان مکانیکی، تنها منبع انرژی سیستم نیروی دست راننده است.


جعبه فرمان با توان کمکی :

در این نوع جعبه فرمان، نیروهای هیدرولیکی یا الکتریکی به‌کمک قطعات مکانیکی می‌آیند تا نیروی گشتاور دست راننده افزایش دهند را که با غربیلک به جعبه فرمان منتقل شده است؛ بنابراین با کاهش سختی و خشکی فرمان، امکان رانندگی راحت‌تری را برای راننده فراهم میکند.

 


علایم خرابی جعبه فرمان


+ سفت بودن فرمان 

+  نشت روغن از جعبه فرمان

+ صدای گوش‌خراش هنگام فرمان‌گیری

+ بوی روغن‌‌ سوختهعیب یابی سیستم جعبه فرمان


+ خلاصی زیاد در دستگاه فرمان

+ سفتی فرمان

+ گیج‌بودن فرمان خودرو

+ کشیده شدن به یک سمت در حالت عادی 

+ کشیده شدن به یک سمت زمان ترمز گرفتن

+ لرزش چرخ جلو در سرعت کم

+ پس زدن فرمان 

+ کج‌شدن خودرو در سر پیچ‌ها

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است