سیستم فرمان خودروها شامل قطعات و اجزای مختلفی می‌شود. از جمله قطعات فرمان می‌توانیم به چهار شاخص فرمان ، قرقری فرمان ،غربیلک فرمان و سیبک فرمان اشاره کرد. وجود هر یک از این قطعات برای هدایت صحیح خودرو لازم است و بروز مشکل برای هر یک از این قطعات، ممکن است باعث بوجود آمدن خرابی‌ها و خسارات جبران ناپذیر شود. کار اصلی چهارشاخ فرمان ، ارسال نیرو و عملکرد راننده به جعبه ی فرمان برای چرخش تایر ها و حرکت و جابجایی خودرو است. در واقع این قطعه یک پل ارتباطی بین راننده و جعبه فرمان است. علاوه براین تنظیم چرخش مناسب فرمان و کاهش یا از بین بردن لقی فرمان نیز بر عهده این قطعه می باشد.

چهار شاخ فرمان

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

چهار شاخ فرمان

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد


چهارشاخ فرمان چیست و چه وظیفه ای دارد ؟


چهارشاخ فرمان از قطعات اصلی سیستم فرمان خودرو است که کنار ستون فرمان قرار دارد و با کمک دیگر قطعات ارتباط بین غربیلک فرمان و جعبه فرمان را برقرار میسازد .وقتی غربیلک فرمان میچرخد و دستور به جعبه فرمان میفرستد که خودرو به کدام جهت حرکت کند این دستور از طریق ستون فرمان و چهارشاخ فرمان و قطعات دیگر انتقال د اده میشود تا به حعبه فرمان برسد چهارشاخ فرمان درواقع یک قطعه دو تکه ای هست بین ستون و جعبه فرمان قرار دارد و چون با خیلی از قطعات در ارتباط است بسیار زیاد مورد فرسایش قرار میگیرد .
غیر از کمک کردن به چرخش فرمان و خودرو از وظایف دیگر چهارشاخ فرمان برطرف کردن لقی فرمان است .


نشانه های خرابی چهارشاخ فرمان

+ لقی اضافه فرمان :

یکی از رایج ترین نشانه‌های خرابی سیستم فرمان لق خوردن آن است.
اگر پس از بررسی جلوبندی خودرو، مشکل آن را پیدا نکردید احتمالا سیستم فرمان دچار خرابی شده
و یکی از قطعات آن مشکل دارد. خرابی قطعاتی چون چهارشاخ فرمان و فیوز ستون فرمان باعث بروز چنین ایراداتی می‌گردد.


+ عدم چرخش چرخ‌ها با چرخاندن فرمان :

این مشکل در اغلب تصادفات به چشم می‌خورد. در این هنگام قطعاتی چون چهارشاخ فرمان،
فیوز ستون فرمان و میل فرمان باید مورد بررسی قرار گیرند. خرابی هر یک از آن‌ها می‌تواند در روند چرخش تایر ها موثر باشد.


 + خلاصی فرمان:

همانطور که می‌دانید داشتن چند درجه خلاصی آزاد در روند چرخش فرمان ضروری و بدون ایراد است
و موجب کنترل راحت‌تر آن می‌گردد. اما بعضی زمان ها فرمان بدون چرخش اقدام به چرخش اضافی می‌کند.
به این حالت خلاصی فرمان گفته می‌شود. خلاصی فرمان ممکن است که به دلیل خرابی چهارشاخ فرمان یا هرزگی هزارخاری خودرو رخ دهد.

ساختار چهارشاخ فرمان :

چهارشاخ فرمان از مجموعه چرخ و میله تشکیل شده که دارای دندانه هستند و این ها درون یک میله فلزی قراردارند .سر هر میله از مجرا بیرون است .میله ای دیگر وجود داردکه به این میله ,میله گره گفته میشود و از هر دو طرف به میله های دندانه دار متصل است و چرخ دنده را به میله فرمان وصل میکند .با چرخیدن فرمان چرخ دنده ها هم میچرخند و میله های دندانه دار را جابجا میکنند .میله گره هم روی محور به بازوهای فرمان وصل است .به طور کلی چرخ و میله های دندانه دار حرکت چرخشی فرمان را به حرکت خطی تبدیل میکند و با حذف یک چرخ دنده چرخش چرخ ها را راحت تر میکند .
 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است