وظیفه فیلتر هوا این است که هوای ورودی به موتور را تصفیه کند. موتور خودرو در محفظه احتراق، با ترکیب کردن هوا و بنزین، باعث ایجاد نیرو میشود. این هوا از فیلتر هوا عبور میکند و فیلتر، گرد و غبار، حشرات و دیگر آلاینده هایی که به موتور آسیب میزنند را از هوای وارد شده به موتور پاکسازی میکند. اما فیلتر هوا هم باید چند مدت یک بار تعویض گردد که به صورت میانگین، این زمان هر 10-12 ماه یکبار میباشد. فیلترهای هوا انواع مختلفی دارند مثل فیلتر هوای سلولزی ، فیلتر هوای اسفنجی ، فیلتر هوای کتان ، و ... برای فهمیدن زمان نیاز به تعویض فیلتر هوا نشانه هایی وجود دارد که در ادامه برخی از آنها عنوان میشود.

فیلتر هوا

لوازم مصرفی خودرو

»

فیلتر

»

فیلتر هوا

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع فیلترهای هوافیلترهوای سلولزی :


فیلترهای سلولزی یا کاغذی از پرکاربردترین نوع فیلترهای هوا هستند. این فیلترها ارزان قیمت تر از دیگر فیلترها هستند و باید در مدت زمان کوتاهی تعویض گردد. فیلترهای سلولزی توانایی بالایی در جذب ذرات خارجی دارند.


فیلتر هوای اسفنجی :

در گذشته فقط برای ماشین های سنگین و تراکتورها از فیلترهوای اسفنجی استفاده میشد اما امروزه در ماشین های مسابقه ای هم از این فیلتر استفاده میشود. در این نوع فیلترهوا برای جذب ماده های اضافی از یک فریم فلزی و یک لایه پلی اورتان استفاده شده است. فیلتر اسفنجی گران قیمت تر از فیلترهوای سلولزی است.

فیلترهوای کتان :

فیلترهوای کتان از گران ترین نوع فیلترهوای خودرو میباشد. این نوع فیلترها از 6 لایه پارچه مخصوص روغنی تشکیل شده اند. این فیلترها قابل شست و شو هستند و عمر بلندتری نسبت به دو فیلترهوای قبلی دارند. با فیلترهوای کتان موتور اتومبیل عملکرد بهتری دارد زیرا این فیلتر باعث انتقال سریع جریان هوا در سیستم های داخلی میشود.نشانه هایی که هشدار میدهد فیلتر هوا باید تعویض گردد


1. کثیف شدن فیلتر هوای خودرو

2. افزایش مصرف سوخت بنزین ( این مورد فقط برای خودروهای کاربراتوری صحت دارد)

3. صدای غیرطبیعی موتور

4. روشن شدن چراغ چک موتور ( اگر هوای مورد نیاز برای تولید نیرو و احتراق فراهم نباشد، درون موتور کربن انباشته میشود که همین امر باعث روشن شدن چراغ چک موتور میشود)

5. وجود مشکل در محفظه احتراق ( در صورت کم شدن هوا برای سوختن بنزین و تولید نیرو، بنزین نسوخته به طور دوده از موتور خارج می‌شود و روی شمع‌ها می‌نشیند و در زمان استارت محفظه احتراق به خوبی عمل نمیکند و موتور خوب استارت نمیخورد )

6. به مشام رسیدن بوی بنزین در موقع استارت ( اگر اکسیژن کافی به موتور نرسد، احتراق به صورت ناقص انجام میشود و بنزین نسوخته به حالت دوده از اگزوز خارج میشود و بوی بنزین به مشام میرسد )
7. کاهش قدرت موتور ( زمانی که با فشار دادن پدال گاز، احساس حرکات غیر منتظره داشتید باید فیلتر هوا را بررسی کنید )

8. رسوب دوده روی شمع های خودرو ( اگر اکسیژن کافی برای احتراق به موتور نرسد، بنزین به حالت نسوخته از موتور خارج میشود و روی شمع ها می نشیند و از جرقه شمع جلو گیری میکند)

9. لرزش موتور خودرو ( کثیف بودن فیلتر هوا باعث میشود که در زمان استارت با لرزش موتور خودرو روبه رو شوید )

10. خارج شدن دوده از اگزوزمزایای تعویض به موقع فیلتر هوا


1. کاهش مصرف سوخت

2. افزایش عملکرد موتور خودرو

3. بهبود ورود جریان هوا به داخل موتور

4. افزایش طول عمر موتور

5. کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :