رادیاتور بخاری وسیله ای شبیه رادیاتورمعمولی است که برای گرمایش داخل کابین خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. رادیاتورها از طریق فرآیند انتقال حرارت به نام همرفت کار می کنند. هنگامی که آب در رادیاتور گرم می شود، هوای اطراف نیز از طریق همرفت گرم می شود و این هوای گرم با گردش هوا در اطراف اتاق حرکت می کند. و یا به طور کامل تر خنک کننده که از طریق موتور خودرو گرم شده است به وسیله لوله سیم پیچ در هسته، یک تبادل حرارتی را بین خنک کننده و هوای کابین انجام می دهد. پره های متصل به لوله های اصلی، سطح انتقال گرما را افزایش داده و این کار از طریق حرکت یک فن انجام می شود. نتیجه این فرآیند، گرم شدن محفظه داخل خودرو است. 

رادیاتور بخاری

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

رادیاتور بخاری

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد


آیا هسته بخاری همان رادیاتور است؟

رادیاتور عامل اصلی سیستم خنک کننده است که موتور را خنک می کند. هسته بخاری در اصل یک رادیاتور کوچک است که به صورت معکوس کار می کند، به این ترتیب که فن بخاری در سراسر هسته بخاری می دمد تا هوای گرم را به داخل محفظه سرنشین فشار دهد.آیا رادیاتور به بخاری متصل است؟

گرمای موتور از رادیاتور به هسته بخاری می رود که اساساً به عنوان مبدل حرارتی عمل می کند. این اجازه می دهد تا مایع خنک کننده از آن عبور کند و این جریان خنک کننده توسط شیر کنترل بخاری تنظیم می شود. همانطور که گرمای موتور توسط مایع خنک کننده به هسته گرمکن منتقل می شود، دستگاه شروع به گرم شدن می کند.


چرا رادیاتور من گرم نمی شود؟

اگر موتور خودرو کاملاً گرم شده و در حال حرکت هستید، رادیاتور بخاری می تواند نشان دهد که سیستم خنک کننده خودرو شما دچار نقص شده است یا خیر. اگر بخاری به طور ناگهانی شروع به دمیدن هوای سرد کند، به احتمال زیاد خنک کننده یا مسیر سیالات رادیاتور در ماشین، نشتی پیدا کرده و تمام ضد یخ از دست رفته است. اگر بخاری ناگهان سرد شود و درجه حرارت شروع به بالا رفتن کند، تسمه پمپ آب (یا خود پمپ) به احتمال زیاد از کار افتاده است. در هر صورت باید در اسرع وقت به آرامی، خودرو را متوقف کرده و موتور را خاموش کنید تا از آسیب جدی ناشی از گرم شدن بیش از حد به قطعات موتور و داخل خودرو جلوگیری نمایید.
رادیاتور بخاری عمدتاً بخشی از خودرو است که به تعمیر و نگهداری آنچنانی نیاز ندارد، اما حتماً باید شیلنگ هایی را که مایع خنک کننده را به رادیاتور منتقل می کنند به طور دوره ای بررسی کنید. این کار را تقریباً پس از طی مسافت 6000 مایل یا هر شش ماه یک بار انجام دهید.


کنترل وضعیت رادیاتور بخاری

پس از گرم شدن موتور، ترموستات وظیفه دارد دمای مایع خنک کننده را مقادیر کمتر و بیشتر – حد استاندارد – ثابت نگه دارد. دمای هوای ورودی به داخل خودرو را می توان با استفاده از یک شیر کنترل که از هسته بخاری عبور می کند، کنترل کرد. این شیر کنترل، میزان خنک کننده که به رادیاتور بخاری وارد می شود را محدود می کند. روش دیگر این است که هسته بخاری را با درب، مسدود کنید؛ به این ترتیب، بخشی از هوا یا تمام هوای ورودی به اطراف رادیاتور هدایت می شود. این کار باعث می شود که رادیاتور، بیش از حد گرم نشود. بعضی از اتومبیل ها از ترکیب این سیستم ها استفاده می کنند. سیستم های ساده تر برای کنترل وضعیت رادیاتور بخاری به راننده امکان می دهد شیر محدود کننده یا درب مسدود کننده را مستقیماً تحت کنترل داشته باشد (معمولاً با استفاده از یک دکمه چرخشی یا یک اهرم، این کار قابل انجام است).

در برخی از مدل های اتومبیل که برای عملکرد در شرایط آب و هوایی دوگانه طراحی شده اند (= این شرایط به راننده و سرنشینان اجازه می دهد، برای هر قسمت، یک دمای متفاوتی را تنظیم کنند) ممکن است یک رادیاتور بخاری به دو قسمت تقسیم شده باشد که در آن، مقدار مختلفی از مایع خنک کننده از طریق هسته بخاری در هر دو طرف جریان می یابد تا گرمایش مورد نظر را تولید کند.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است