عملکرد مقاومت و مدول بخاری به این صورت است که سرعت فن سیستم بخاری خودرو با کولر خودرو به وسیله قطعه مقاومت فن یا مدول بخاری تنظیم میشود. تفاوت این دو در این است که مقاومت فن ساختار ساده تری دارد و مدول بخاری سیستم پیچیده تری دارد. اما وظیفه هر دو یکی است. در بعضی خودروها هر دو استفاده می شود. بیشترین مشکلی که در خرابی این قطعه به وجود می آید این است که سرعت فن بخاری یا فن کولر تنظیم نمیشود و فن یا فقط در آخرین دور کار می کند و یا کلا روشن نمیشود. در بخش بعد درباره شیوه عملکرد مدول ، علایم خرابی و موارد تکمیلی توضیح داده شده است.


سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

مقاومت و مدول بخاری

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل

نحوه عملکرد مقاومت بخاری


در این قطعه با تغییر مقاومت، جریان ورودی به موتور فن تغییر می کند. به عنوان مثال، در این شکل ساختار ساده ای از یک مقاومت فن را می بینیم. در این مدار برقی که از باتری یا دینام شروع به جریان می کند، زمانی که ما درجه فن را در آخرین شماره میگذاریم، میتواند به صورت مستقیم به موتور فن بخاری وصل شود. در این حالت بیشترین جریان برق در موتور را داریم و موتور فن با بیشترین سرعت می چرخد. حالا می خواهیم سرعت گردش را کم کنیم و آن را یک درجه پایین تر می گذاریم. وقتی سرعت گردش یک درجه پایین تر باشد، مقاومت r4 وارد مدار می شود و جریان ورودی به موتور مقداری کاهش پیدا می کند. به همین ترتیب وقتی موتور روی دور کند یعنی دور یک می گذاریم مقاومت های r4 و r3 و r2 همگی وارد مدار می شوند و جریان ورودی به موتور خیلی کمتر و سرعت گردش هم کم میشه. همان طور که در مطالب بالاتر ذکر کردیم، در بسیاری از موارد وقتی که مقاومت فن خراب باشد موتور فقط با سرعت آخرین درجه کار می کند.علل خرابی مدول بخاری


از دلایل عمده خرابی مدول بخاری می توان به پوسیدگی در یکی از اجزای سیستم تهویه و یا گرم شدن بیش از حد این قطعه اشاره کرد. یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد خرابی وجود مشکل در موتور فن بخاری است. اگر که بلبرینگ های موتور فن خراب باشند و مقاومت در چرخش آن ایجاد کنند و یا قطعه ای جلوی گردش پروانه موتور فن را بگیرد باعث میشود که موتور سخت کار کند و جریان برق بیشتری را بکشد و در اثر این جریان بالاتر مقاومت فن یا مدول کنترل بخاری دچار آسیب میشود و میسوزد و مشکلاتی که ذکر کردیم بوجود می آیند.مقاومت بخاری ماشین چه کار می کند؟


مقاومت موتور دمنده یک جزء الکتریکی است که بخشی از سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو است. وظیفه کنترل سرعت فن موتور دمنده را بر عهده داردچگونه مقاومت بخاری ماشین را تست می کنید؟

یک سیم اهم متر را روی ترمینال 1 مقاومت قرار دهید. سرب دیگر را روی ترمینال 2 قرار دهید و مشخصات را بررسی کنید. اگر این مدار باز است که بی نهایت را روی اهم متر نشان می دهد، مقاومت دمنده باید تعویض شود. سرب را از ترمینال 2 به ترمینال 3 منتقل کنید و این مقدار را مطابق با مشخصات بررسی کنید.مقاومت بخاری کجاست؟


مقاومت موتور دمنده بخاری اغلب در زیر داشبورد یافت می شود. در قسمت بخاری و تهویه مطبوع قرار دارد. به سیستم تهویه مطبوع متصل است، جایی که می تواند سرعت فن موتور دمنده را تنظیم کند

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است