سیم ترمز دستی نیز به مانند کابل کلاچ از جمله قطعات ضروری برای اتومبیل محسوب می شود. این قطعه از جمله لوازم ضروری و یدکی مفید بوده که می تواند با قرار گرفتن بر روی خودرو برای جلوگیری از حرکت کردن آن در هنگام توقف عملکرد خود را انجام دهد. انتقال نیروی ترمز به صورت دستی و به سمت چرخ های عقب بر عهده سیم ترمز دستی قرار گرفته است. کابل ترمز دستی را با اتصال به اهرم ترمز از یک طرف و از طرف دیگر با متصل شدن به چرخ های عقب بر روی اتومبیل نصب می کنند. معمولا در ساخت سیم ترمز از کابل های مخصوص و استاندارد کمک خواهند گرفت. در دو سمت کابل ترمز دستی محل و زائده های خاصی به منظور نصب قطعه قرار می دهند. 

سیم ترمزدستی

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم ترمز

»

سیم ترمزدستی

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد

انواع سیم ترمز دستی


 ترمز دستی بر اساس تعداد سیم دارای دو نوع هستند :


+ ترمز‌های دو سیم


در این مدل، اهرم به دو سیم مجزا متصل است. این سیم‌ها نیز به سمت لنت‌ها رفته و به صورت مستقیم ارتباط اهرم و لنت‌ها را برقرار می‌کنند. با کشیدن اهرم، هر دو سیم هم‌زمان و به یک اندازه کشیده می‌شوند و لنت‌ها چرخ‌های را با هم متوقف می‌کنند.


+ترمز‌های تک سیم


در این مدل یک سیم اولیه به اهرم ترمز دستی متصل است و این کابل نیز به قطعه‌ای T شکل می‌رسد. قطعه‌ T شکل که عملکردی لولایی دارد با دو سیم به چرخ‌های دو سمت و کشکک روی آن‌ها مربوط می‌شود. به این ترتیب با کشیدن اهرم، قطعه‌ تی شکل به وسیله‌ سیمی که بین آن و اهرم است تحریک شده و به طور همزمان سیم‌های دو سمت را کشیده و هر دو چرخ را به صورت همزمان متوقف می‌کند.ساختار سیم ترمز دستی


از یک عایق به منظور جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و آب به آن استفاده میشود و یک روکش پلاستیکی ویژه را در اطراف کابل ترمز دستی قرار می‌ گیرد که این روکش می‌تواند علاوه بر محافظت از کابل، نقش مهمی برای حرکت روان سیم نیز ایفا کند.مزایا و معایب ترمز دستی سیمی (مکانیکی)


مزایا 

1 . اکثرا ترمزدستی های مکانیکی را میتوان راحت و بی هیچ دردسری تعمیر کرد.

2 . این قطعه هزینه کمی برای سرویس خود دارد.

3 . اغلب قیمت لوازم یدکی آنها پایین میباشد.معایب 

1 . این ترمز دستی ها برای استفاده نیاز به نیروی انسانی نسبتا زیادی را دارند و این برای راننده دشوار میباشد.

2 . استهلاک قطعات بالا میباشد.

3 . اشغال فضای کابین.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است