سوپاپ یک کلمه فرانسوی به معنای دریچه است و حالت قارچی شکل دارد که با قرار گرفتن بر روی سر سیلندر ورود و خروج هوا و دود را کنترل می کند ، جنس سوپاپ ها از آلیاژ قوی فولادی است تا در دمای زیاد , شکستگی , زنگ زدگی و تاب برداشتن مقاومت کافی داشته باشد .

سوپاپ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

سوپاپ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
جنس
مدل
دیجی کالا به مدیریت آقای حمید محمدی
آدرس : تهران، تهران، خیابان ولی‌عصر – بالاتر از میدان ونک – خیابان عطار – میدان عطار – شماره ۴۲ - ساختمان ديجی کالا
تلفن ثابت: 021۶۱۹۳۰۰۰۰
موبایل:
آدرس سایت : https://www.digikala.com

یکی از مهمترین  قطعات یدکی خودرو  سوپاپ می باشد که روش کار سوپاپ را در ادامه توضیح خواهیم داد  . 


روش کار سوپاپ :


در موتور خودرو ها توسط احتراق و سوزاندن سوخت در سیلندر نیرو را برای حرکت خودرو ایجاد می کند .در موتور خودرو اکسیژن مورد نیاز برای سوختن از بیرون تامین میشود . وقتی گاز وارد موتور میشود متراکم میشود و بعد از احتراق و انفجار انرژی ایجاد شده باعث حرکت پیستون ها میشود .سوپاپ ها طی یک زمانبندی مشخص باز و بسته میشوند که زمانبندی حرکت و میزان زمان بسته بودن سوپاپ ها به عهده میل بادامک است . باز و بسته شدن سوپاپ ها با حرکت پیستون ها هماهنگی دارد .


اجزا تشکیل دهنده سوپاپ


سوپاپ ها از قطعاتی تشکیل شده است از قبیل : قطر کلگی , قطر گیج لاین , لنگی دور کلگی , لنگی کف , بار کامل , ارتفاع کمربند , ارتفاع پخ انتها , زبری ساق , ارتفاع کلی , ارتفاع آبکاری ساق , قطر ساق , ارتفاع سختکاری , سختی انته ساق , لنگی انتهای ساق

فنر سوپاپ : فنری به شکل مارپیچ است و در قسمت انتهایی ساقه سوپاپ قرار دارد .این فنر از یک طرف به بدنه موتور متصل است و از طرف دیگر به وسیله یک واشر یا نگهدارنده به خار سوپاپ متصل است .اگر فشار این فنر کم باشد سوپاپ به صورت منظم کار نمی کند .

گاید سوپاپ : گاید یا رهنمای سوپاپ ساقه سوپاپ را در بر می گیرد و از جنس چدن میباشد و در سر سیلندر قرار می گیرد وظیفه ان تنظیم حرکت رفت و برگشت سوپاپ است و وظیفه دیگر آن محافظت از ساقه سوپاپ . سوپاپ درون گاید با لقی مشخصی حرکت می‌کند. این حرکت باید روان صورت گیرد چرا که در صورت سفت بودن آن سوپاپ گرم شده و درون آن گیر کرده و باز می‌ماند.

انگشتی سوپاپ : محل ان انتهای سوپاپ و نزدیک به سر سوپاپ است و وظیفه ان اتصال سوپاپ به میل سوپاپ است .

خصوصیات یک سوپاپ سالم:


مقاومت در برابر حرارت بالا و انتقال کامل حرارت به سرسیلندر و داشتن ضریب حرارتی بالا .
عدم سوختگی در برابر حرارت
مقاومت لازم در برابر ضربه ها
عدم ساییدگی
 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است