خودروهای امروزی از سیستم فرمان هیدرولیکی برخوردار هستند در این سیستم فرمان بسیار نرم و راحت است و روغن هیدرولیک در این سیستم یک ماده سیال است که در عملکرد فرمان تاثیر مهمی دارد .در سیستم هیدرولیک به دلیل کارکرد قطعات گرمای زیادی تولید میشود و توسط گردش روغن هیدرولیک در مسیر قطعات این میزان دما را کاهش داده و به مخزن خود برمیگردد .به طور کلی وظیفه روغن هیدرولیک حرکت روان و نرم فرمان است که نه تنها در صنعت خودرو بلکه در تمامی صنایع استفاده میشود. روغن ها دارای افزودنی های متفاوتی هستند و هیچ وقت نباید از دو نوع روغن همزمان استفاده شود  . 
روغن هیدرولیک

لوازم مصرفی خودرو

»

روغن

»

روغن هیدرولیک

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد

زمان تعویض روغن هیدرولیک


زمان تعویض روغن هیدرولیک نسبت به نوع کارکرد و شرایطی که در آن استفاده میشود متفاوت است و قاطعانه نمیتوان زمان مشخصی را برای تعویض آن اعلام کرد .در سرویس های دوره ای خودرو باید روغن هیدرولیک اعم از سطح روغن در مخزن و رنگ و بوی آن را کنترل کرد , اگر سطح روغن کم باشد و یا رنگ آن تیره و مات شده و یا مایل به قهوه ای رنگ شده باشد و یا بوی سوختگی بدهد و یا اینکه اگر دیدی روغن در مخزن حالت کف دارد و یا سفت شده باشد حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید ولی اگر هیچ کدام از این علائم را هم نداشت طبق توصیه کارشناسان بین هر80 الی 120 هزار کیلومتر ترجیحا" روغن را عوض کنید البته برخی معتقدند که هر 50 هزار کیلومتر روغن هیدرولیک تعویض گردد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر هنگام چرخاندن فرمان صدایی را میشنوید حتما روغن هیدرولیک را بررسی کنید و اگر مقدار روغن در مخزن کم است شاید در مسیر گردش نشتی وجود داشته باشد .برای تعویض روغن هیدرولیک توجه کنید که حتما از یک نوع روغن استفاده شود چون روغن ها دارای افزودنی های متفاوتی هستند و هیچ وقت نباید از دو نوع روغن استفاده کرد .
مشخصات روغن هیدرولیک مناسب


روغن هیدرولیک مناسب باید یک سری مشخصات داشته باشد :

میزان گرانروی و ویسکوزیته روغن : روغن هیدرولیک باید در هر دما و فشاری قابلیت روانکاری خود را حفظ کند و نه زیاد سفت باشد و نه زیاد روان باشد .ترجیحا" ویسکوزیته روغن باید ثابت باشد و در تغییر دما تغییری نکند .
روغن هیدرولیک از لحاظ ویسکوزیته بودن 3 نوع دارد : ویسکوزیته مطلق , ویسکوزیته جنبشی , ویسکوزیته SUS .

داشتن لایه های مقاوم : لایه روانکاری باید بسیار مقاوم باشد و مانع از سایش شود .

ترکیبات پایدار : ترکیبات شیمیای در یک روغن هیدرولیک با کیفیت باید پایدار باشد و در تغییر دما و شرایط تغییری نکند .

درصد غلظت مناسب : جلوگیری از نشتی و اصطلاحا" آب بندی مناسب در طول مسیر یعنی اگر روغن میزان لزجی مناسب داشته باشد و نقش آب بندی قطعات را به خوبی ایفا کند .

روغن هیدرولیکی مناسب است که با انواع پمپ سازگار باشد .اگر از روغن هیدرولیک بر پایه ساختار نفتی استفاده میکنید چونکه درجات کیفیت گونان دارد قبل از خرید حتما روغن مورد نظر را بررسی کنید .

مقاوم در برابر آتش : روغن هیدرولیک مناسب باید حتما در مقابل آتش مقاوم باشد .
انواع روغن هیدرولیک


روغن های هیدرولیک به دو دسته اصلی تقسیم میشوند :

روغن هیدرولیک سنتتیک , روغن های هیدرولیک نفتی

روغن های سنتتیک : این نوع روغن از دسته روغن هایی است که از مواد طبیعی تهیه میشوند و به همین علت هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند و همچنین قیمت بالایی هم در بازار دارند .

روغن های نفتی : بیشتر روغن های موجود در بازار از دسته روغن های نفتی است و از مواد نفتی تهیه میشوند و متاسفانه به همین علت خطراتی هم برای محیط زیست دارند ولی از قیمت مناسبی در بازار برخوردار هستند .

روغن هیدرولیک انواع بسیار زیادی دارد که در صنایع و ماشین آلات متفاوت نسبت به نوع و کیفیت و گرید های متفاوتی که دارند مورد استفاده قرار میگیرند .
 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :