بلبرینگ گیربکس قطعه ای توپی شکل است که وظیفه ی آن جلوگیری از ایجاد اصطکاک یا سایش چرخ های در حال چرخش میباشد. محل قرار گیری این قطعه در بدنه ی چرخ ها است. این قطعه در بخش های دیگر خودرو مانند دینام ، پلوس ، دنده هرزگرد ، فرمان ،؛ چرخ و اکسل نیز به کار برده میشود. بلبرینگ هایی که در گیربکس استفاده می شود شامل بلبرینگ استاندارد - استوانه ای- کروی- مخروطی-تماس زاویه ای و بلبرینگ شیار عمیق . توان تحمل بلبرینگ ها بسته به نوع انها متفاوت است . اگر ساچمه ها از نوع غلتکی باشند سرعت بالا رفته و توان کمتر میشود ، اگر از نوع رولی یاغ بالشتی باشند سرعت کاهش و توان و استقامت افزایش می یابد و اگر رول ها به شکل مخروطی باشند در یک قسمت آن سرعت کم شده و در قسمت دیگر توان افزایش می یابد.

بلبرینگ های گیربکس

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

بلبرینگ های گیربکس

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل


دلایل خراب شدن بلبرینگ های گیربکس :

در اینجا برخی از رایج ترین اشکال خرابی گیربکس آورده شده است. علت اصلی روانکاری ناکافی ناشی از کم پر شدن ، مشخصات نادرست ، اختلاط یا ناسازگاری، روانکاری نادرست و فواصل زمانی، فرسودگی گریس یا روغن، آلودگی آب و آلودگی ذرات است.نشانه های بلبرینگ گیربکس خراب چیست؟

برخی از اصلی ترین علایم خرابی بلبرینگ گیربکس شامل موارد زیر است:

+ تولید صدای زیاد

+ نشت روغن گیربکس

+ لرزش خودرو و فرمان

+ روشن شدن چراغ چک موتور

+ لغزش چرخ دنده ها

+ احساس بوی سوختگی

+ ایجاد صدا در گیربکس در حالت خلاص

در صورت رخ دادن هر یک از علایم  فوق به منظور جلوگیری از آسیب های مالی یا حتی جانی باید سریعا خودرو را متوقف کرد و از یک کارشناس یا تعمیر کار متخصص راهنمایی و کمک گرفت.


چه نوع بلبرینگ هایی در خودروها استفاده می شود؟


در خودروهای سواری مدرن، مطابق با الزامات از دو نوع یاتاقان چرخ استفاده می شود: غلتک مخروطی و یاتاقان توپ. نسخه های این بلبرینگ ها که استفاده می شوند با توجه به کاربرد و بار متفاوت است. یک قفس توپ که عناصر نورد را در بر می گیرد. تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است