دیفرانسیل خودرو سیستمی است که گشتاور موتور را به چرخ ها منتقل می کند. دیفرانسیل قدرت را از موتور می گیرد و آن را تقسیم می کند و به چرخ ها اجازه می دهد با سرعت های مختلف بچرخند . آن را در گوشه ای بچرخانید و مشکلی نخواهید داشت، زیرا هر چرخ می تواند به طور مستقل از دیگری بچرخد. دیفرانسیل یکی از قطعات یدکی خودرو و جزیی از همه خودرو ها است و برای جبران تفاوت فاصله چرخ‌ های داخلی و چرخ‌های بیرونی در حین دور زدن خودرو طراحی شده است. در خودرو های دیفرانسیل عقب، دیفرانسیل دارای محفظه و روغن کاری خاص خود است . قدرت موتور از طریق یک میل‌ گاردان از خروجی گیربکس به چرخ‌ ها منتقل می‌ شود . اگر ماشین دیفرانسیل نداشته باشد چرخ‌ها قفل می‌شوند و هنگام پیچیدن یک چرخ روی زمین کشیده می‌شود. در ادامه به قسمت های تشکیل دهنده ی دیفرانسیل و علایم خرابی آن و همچنین اهداف کامل دیفرانسیل پرداخته می شود . 

دیفرانسیل

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

دیفرانسیل

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


نشانه های خرابی دیفرانسیل بد 


بوی سوختن از دیفرانسیل . وقتی متوجه بوی بدی از گیربکس خود می‌شوید ، باید آن را نشانه بد بودن روغن دیفرانسیل در نظر بگیرید که می‌تواند آلوده باشد، بنابراین آنطور که باید عمل نمی‌کند. 


صداهای عجیب و غریب 

ارتعاشات


اجزای تشکیل دهنده دیفرانسیل ماشین 


+ هوزینگ

+ واشر مسی

+ دنده پلوس

+ هرز گرد

+ پینیون

+ کرانویل


هدف اصلی دیفرانسیل چیست؟


دیفرانسیل سیستمی از چرخ دنده‌ها است که به چرخ‌های محرک مختلف (چرخ‌هایی که نیرو از موتور به آنها منتقل می‌شود) در یک محور اجازه می‌دهد تا با سرعت‌های متفاوتی بچرخند، مانند زمانی که خودرو در حال چرخش است.

کاربرد ها

+ کاهش دور و افزایش گشتاور خروجی گیربکس، جهت دستیابی به سرعت و نیروی محرک مورد نیاز خودرو


+ تغییر 90 درجه ای صفحه دوران ، درخودرو هایی که موتور در جهت طول خودرو نصب شده است.


+ ایجاد اختلاف دور مناسب بین چرخ داخل پیچ و چرخ بیرون پیچ ، به جهت دستیابی به پایداری مطلوب حرکت خودرو در سر پیچ


+ ایجاد اختلاف دور مناسب بین چرخ های عقب و جلو خودرو در خودرو های چهار چرخ محرک . این وظیفه بر عهده دیفرانسیل مرکزی یا دیفرانسیل سوم می‌ باشد.


اگر هنگام رانندگی دیفرانسیل جلو خاموش شود چه اتفاقی می افتد؟


اگر اتصالات جهانی دیفرانسیل های شما بیش از حد فرسوده شوند ، شفت محرک شروع به لرزش می کند. هنگامی که برای شتاب دادن به وسیله نقلیه خود بر روی پدال گاز قدم می گذارید، لرزش ها را بیشتر احساس خواهید کرد. در صورت نشت مایع دیفرانسیل، ارتعاشات حتی بدتر می شوند.


انواع دیفرانسیل


+ دیفرانسیل جلو یا FWD


این دیفرانسیل در سال ۱۹۰۰ در فرانسه تولید شده و وظیفه دارد قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل کند.  در اغاز سال‌ های تولید تنها برای ماشین‌های مسابقه‌ ای به کار برده می‌شد.+ دیفرانسیل عقب یا RWD


یکی از قدیمی‌ترین دیفرانسیل‌ها، دیفرانسیل عقب می‌باشد که وظیفه دارد قدرت موتور را به محور عقب خودرو منتقل کند. اولین خودرو‌ها از این نوع دیفرانسیل استفاده می‌کردند.+ دیفرانسیل تمام چرخ AWD


در خودروهای تمام چرخ محرک (All Wheel Drive) روی هر اکسل یک دیفرانسیل و میان دو اکسل نیز یک دیفرانسیل وجود دارد. دلیل دیفرانسیل سوم حل مشکل سرعت‌های متفاوت چرخ‌های اکسل جلو و عقب هنگام پیچیدن است.+ دیفرانسیل 4 چرخ محرک 4WD


در خودروهای چهار چرخ محرک (4WD) که در مواقع لزوم هر چهار چرخ محرک می‌شوند، دیفرانسیل سوم وجود ندارد و به جای آن در هنگام رانندگی در حالت چهار چرخ محرک، اکسل جلو و عقب به یکدیگر قفل می‌شوند و این به آن معنا است که سرعت متوسط چرخ‌های جلو و عقب باید یکسان باشد. به همین دلیل است که در هنگام رانندگی در حالت چهار چرخ محرک پیچیدن روی سطوح با اصطکاک بالا بسیار دشوار می‌شود.


انواع تکنولوژی ساخت دیفرانسیل

1 - دیفرانسیل باز

2 - دیفرانسیل قفل شونده

3 - دیفرانسیل لغزش محدود

4 - دیفرانسیل تقیسم کننده گشتاور
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است