شیلنگ سوخت یک شیلنگ کامپوزیتی لاستیکی یا پلاستیکی است که در داخل موتورهای احتراقی برای انتقال سوخت از مخزن ذخیره سوخت به موتور استفاده می شود. شیلنگ سوخت با استفاده از گیره های فلزی به باک و موتور محکم می شود. از همین نوع مواد برای تعداد زیادی شیلنگ برای اتومبیل ها، کامیون ها، قایق ها و سایر وسایل نقلیه موتوری استفاده می شود. شلنگ سوخت نادرست بر کیفیت آن تاثیر می گذارد که باعث ترکیدگی خطوط، نشت سوخت و یا خرابی شلنگ سوخت می شود. با توجه به مقاومت پایین پلاستیک و تغییر شکل زیاد آن، شیلنگ­‌های هیدرولیکی را معمولا با الیاف تافته شده تقویت می­‌کنند. این الیاف تافته شده از سیم­های نازک فولادی تشکیل شده است که ضخامت آن­ها بین 006/0 – 003/0 میلی­متر می­‌باشد. این سیم­های بسیار نازک به صورت لانه زنبوری در شبکه­ های تافته شده یکنواخت مورد استفاده قرار می­‌گیرند. برای انعطاف­ پذیری بیشتر لایه­ های فولادی شیلنگ، از الیاف­های تافته شده مصنوعی استفاده می­‌گردد که آستانه شکست شیلنگ را بالا می‌­برد. 

شیلنگ سوخت پاش

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم سوخت رسانی

»

شیلنگ سوخت پاش

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد

ساختار شیلنگ سوخت


لایه داخلی شیلنگ جهت آب ­بندی لاستیکی استفاده می­‌شود که در مقابل حرارت مقاوم باشد. این لایه معمولا از مواد چرم مصنوعی ساخته می­‌شود. مقدار مقاومت این لایه در مقابل حرارت درجه حرارت عملکردی شیلنگ را تعیین می­‌کند. لایه لاستیکی خارجی انواع شیلنگ سوخت از نوع ولکانیزه می‌­باشد که شیلنگ را در مقابل آسیب ­پذیری مقاوم می­‌کند.

لایه داخلی معمولا از روغن پخته شده (MILDED OIL) می باشد که در مقابل حرارت مقاوم بوده و از مواد مصنوعی چرمی می باشد. این لایه از نشت روغن هیدرولیک جلوگیری می­‌نماید. چنانچه روغن بتواند به داخل لوله لاستیکی نفوذ کند، به­ تدریج بر اثر مرور زمان استحکام لوله از بین خواهد رفت و مقاومتش در مقابل حرارت کاهش خواهد یافت.

لایه بعدی یک بافت سیمی است که از سیم­ هایی با قطر استاندارد استفاده می­‌شود و بر حسب موارد کاربرد قطر این سیم­ ها بین 3/0 تا 6/0 میلی­متر می تواند باشد. این بافت سیمی لوله لاستیکی را قادر به تحمل فشار های زیاد می نماید و همچنین آن را درمقابل اثرات مخرب خارجی حفظ می­‌نماید. چنانچه شیلنگی فقط دارای یک ردیف سیمی بود به آن بافت تک سیمی می گویند و چنانچه دو ردیف پوشش بافت سیمی داشته باشد، به آن بافت دابل سیمی می گویند. هرچه تعداد لایه های سیمی بیشتر باشد، قدرت شلنگ در مقابل تحمل فشار بیشتر خواهد بود. بنابراین این لایه ها در عمر انواع شیلنگ سوخت بسیار موثر خواهند بود.

سیم­ های بکار برده شده در بافت سیمی، بصورت ضربدری به هم بافته شده‌­اند و زاویه مناسبی جهت تحمل فشار زیاد، نسبت به هم دارند. در صورت اعمال خمش یا پیچش متوالی و مستمربر روی شیلنگ‌ها، زاویه بافت­های مورب نسبت به هم تغییر کرده و در نتیجه مقاومت شلنگ در مقابل تحمل فشار کاهش می‌­یابد. این روند تا جایی ادامه پیدا می­‌کند که منجر به پارگی شیلنگ خواهد شد. بافت سیمی توسط یک پوشش لاستیکی در مقابل تاثیرات مخرب خارجی محافظت می شود. در بعضی از انواع شلنگ­ها یک مفتول با حالت فنریت دار اطراف محیط خارجی شلنگ پیچیده می­‌شود تا شلنگ را از نیرو­های ضرب‌ه­ای خارجی نظیر برخورد جسم سخت، محافظت کند.ویژگی های مهم شیلنگ سوخت پاش


دمای عملکردی :

برای انتخاب شیلنگ مناسب ابتدا باید دمای فرآورده انتقالی در نظر گرفته شود و سپس با توجه به آن شیلنگی انتخاب شود که عملکرد مناسبی با دمای مورد نظر داشته باشد و در بلند مدت تغییری در ساختار شیلنگ ایجاد نشود. معمولا در سیستم هیدرولیکی دمای فرآورده تا 80 درجه سانتی گراد می­‌رسد.

ضریب اصطکاک :

در بعضی موارد به دلیل طولانی بودن مسیر اصطکاک در مسیر شیلنگ بسیار مهم می­‌شود. بنابراین در کنار دیگر ویژگی­های شیلنگ ضریب اصطکاک انواع شیلنگ سوخت نیز باید در نظر گرفته شود. پیشنهاد می­شود از شیلنگی که ضریب اصطکاک پایین ­تری دارد استفاده شود تا سیال با دبی و هد بیشتری توسط شیلنگ منتقل شود. در واقع ضریب اصطکاک پایین، نشان دهنده­ کیفیت ساخت بالای شیلنگ است.


فشار عملکردی :

فشار عملکردی نیز مانند دمای عملکردی، دیگر ویژگی تاثیر گذار برای انتخاب شیلنگ، باید فشاری که پمپ در سیستم هیدرولیک ایجاد می­‌کند را در نظر گرفته و با توجه به آن شیلنگ مناسب انتخاب شود. اگر حداکثر فشار قابل تحمل شیلنگ کمتر از فشار سیستم هیدرولیک باشد، استحکام شیلنگ به مرور کاهش می­یابد و از هم گسیخته می­‌شود. همچنین اگر حداکثر فشار قابل تحمل شیلنگ بسیار بیشتر از فشار سیستم هیدرولیک باشد، عملا هزینه اضافی شده است و از لحاظ مالی به توجیه ندارد.بست سر شیلنگ :

در طول­ها و بست­های مشخص تولید شده و در بازار موجود هستند. در این نوع از شیلنگ­ها محدودیت طول داریم اما از لحاظ ایمنی در مرتبه بسیار بالاتری قرار دارند. اما اگر طول شیلنگ مناسب نباشد و مقداری شیلنگ اضافه باشد، می­تواند بسیار دردسر ساز باشد و پیچ و تاب خوردگی بوجود می­آید که ایمنی را به شدت کاهش می­دهد. از این بابت شیلنگ­ هایی موجود است که در هر طولی قابل تنظیم است. شما می توانید این شیلنگ­ها را در طول مورد نظر خریداری کنید و سپس بست مورد نظر را بر روی ورودی و خروجی آن وصل کرد. این نوع شیلنگ‌­ها از لحاظ ایمنی نسبت به نوع قبلی در مرتبه پایین ­تری هستند.


استحکام شیلنگ :

شیلنگ با توجه به محلی که به کار گرفته می­شود نیازمند استحکام ­های متفاوت است. بعضی از شیلنگ­ ها در محل­هایی به کار گرفته می‌­شود که به شدت در معرض آسیب دیدگی قرار دارند. ممکن است جسمی سخت با شیلنگ برخورد کند و باعث پاره شدن آن شود. در این موارد بهتر است از شیلنگ با استحکام زیاد (فنر دار) استفاده شود. همچنین ممکن است شیلنگ در محیطی بکارگرفته شود که مانند محیط اسیدی خورنده باشد، در این حالت نیز باید از شیلنگ مخصوصی استفاده شود که مقاوم باشد. لازم به ذکر است شیلنگ به طور کلی نباید به صورت طولانی مدت در معرض نور آفتاب قرار گیرد.

از دیگر موارد استحکام انواع شیلنگ سوخت این است که دارای انعطاف پذیری مناسبی باشد. به بیان دیگر به راحتی پیچ و تاب نخورد، تا نشود و در عین حال بتوان آن را در مسیر مورد نظر قرار داد و انعطاف کافی داشته باشد. همچنین شیلنگ باید قابلیت ارتجاعی بالایی داشته باشد. بصورتی که اگر شیلنگ در مسیری استفاده شد، در آن حالت باقی نماند و حالت اولیه برگردد.تاریخ مصرف :


یکی از مهم­ترین نکاتی که باید در خرید انواع شیلنگ سوخت در نظر گرفته شود. تاریخ انقضای شیلنگ است. معمولا بر روی شیلنگ تاریخ تولید و انقضای شیلنگ درج شده است. این موضوع نشان دهنده این است که شیلنگ تنها تا مدتی پس از تولید قابل استفاده است و به مرور کیفیت خود را از دست می‌­دهد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. پیشنهاد می­شود قبل از خرید شیلنگ حتما تاریخ مصرف آن را کنترل کنید.تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :