قالپاق خودرو علاوه بر زیبایی که به خودرو می دهد بر عمر رینگ ،لاستیک و بلبرینگ خودرو کمک میکند . قالپاق از ورود سنگ ریزه ها و شی های ریز به رینگ ولاستیک جلوگیری میکند . معمولا خودر های ایرانی دارای قالپاق میباشند و بعضی افراد به دلیل اطلاع نداشتن از عملکرد قالپاق ،ان را از خودرو جدا میکنند. قالپاق ها میتواند فلزی یا پلاستیکی باشد که با توجه به رینگ روی خود با استفاده از واشر یا فنر به رینگ متصل میشوند . مواردی مثل جنس ، قطر و وزن قالپاق ، ضد زنگ، ضد رطوبت، ضد خش و انعطاف‌پذیر بودن در خرید این قطعه نقش اساسی دارد .

قالپاق

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات بدنه

»

رینگ , لاستیک و متعلقات

»

قالپاق

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

وظایف قالپاق


اتصال رینگ به دیسک و بلبرینگ چرخ، ‌بسته به نوع بلبرینگ، از پیچ یا مهره چرخ استفاده می‌شود که نقش اتصالات سیستم چرخ را بازی می‌کنند. اما این اتصالات از هر نوعی که باشند در نهایت از نمای بیرونی خودرو در معرض دید قرار دارند. برای پوشش آن‌ها و زیبایی بخشی به نمای جانبی خودروها، از قالپاق که نوعی صفحه پوشش‌دهنده است استفاده می‌شوند. قالپاق که در واقع درپوش مجموعه رینگ و لاستیک محسوب می‌شود، در قسمت مرکزی رینگ قرار گرفته و پیچ و مهره این مجموعه را پنهان می‌کند. البته قالپاق نقش محافظت از سیستم چرخ خودرو را نیز در برابر گرد و خاک و آلودگی محیط بر عهده دارد. قالپاق که به زبان ترکی به معنای در قابلمه است، از یک صفحه گرد فلزی تشکیل شده و طراح اولیه آن را دایملر در خودروی خود پیاده کرده است. بنابر آنچه گفته شد، برای قالپاق وظایف زیر را می‌توان در نظر گرفت:

حفاظت از سیستم چرخ خودرو

زیبایی چرخ‌ها و نمای جانبی خودروانواع قالپاق بر اساس جنس


قالپاق‌ها در قدیم عموما از آلومینیوم ساخته می‌شد. البته در گذشته دورتر استفاده از محافظ‌هایی از جنس چوب که شبیه قالپاق بودند، برای چرخ گاری و خودروهای اولیه رواج داشت. اما به مرور زمان مواد دیگری مانند پلاستیک و پلیمر نیز به مواد مورد استفاده در ساخت قالپاق اضافه شد. البته استفاده از قالپاق‌های آلومینیومی همچنان رایج است. قالپاق‌ها براساس نوع سوار شدن‌شان بر روی رینگ به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبات است از:

قالپاق‌های فنری: مابین پیچ‌های چرخ و رینگ قرار می‌گیرند و روی رینگ با همان پیچ‌ها محکم می‌شوند.
قالپاق‌های واشری: با زبانه‌های تعبیه‌شده در دور آن‌ها، در جای خود قفل و ثابت می‌شوند.انواع قالپاق بر اساس نوع رینگ


+ قالپاق‌های رینگ فلزی

قالپاق‌های رینگ فلزی که خود عموما از جنس فلز هستند، به شکل یک درپوش کوچک در مرکز چرخ و رینگ قرار گرفته و از نفوذ ذرات به درون بلبرینگ پیشگیری می‌کنند. این نوع قالپاق در خودروهای رینگ اسپرت نیز استفاده می‌شود.

+ قالپاق‌های رینگ فولادی

این نوع قالپاق بیشتر از جنس پلاستیک یا پلیمر است و به شکل درپوشی بزرگتر طراحی می‌شود. البته نمونه‌های فلزی آن نیز ساخته می‌شود اما خودروسازان معمولا از قالپاق‌های پلاستیکی برای رینگ‌ها فولادی استفاده می‌کنند. این قالپاق‌ که به اندازه قطر داخلی رینگ است، فضای بین رینگ و مرکز آن (جایی که پیچ‌ها قرار دارند)، را پوشش می‌دهد. قالپاق رینگ فولادی بیشتر جنبه زیبایی دارد تا محافظت.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :