کاسه نمد یک قطعه است که در سیستم های هیدرولیک وجود دارد مانند پمپ هیدرولیک و پیستون ها .از کاسه نمد برای جلوگیری از روغن ریزی شفت ها و یاتاقان ها و محافظت از این قطعات در برابر الودگی و گرد و غبار استفاده میشود . کاسه نمد از دو قسمت تشکیل شده است، بخش فلزی و سخت خارجی
بخش انعطاف پذیر داخلی : این قسمت از پلاستیک سنتزی یا طبیعی تشکیل شده و با اعمال فشار مناسب بر روی محور، از روغن‌ریزی جلوگیری می‌کند. داشتن آگاهی لازم درباره این قطعه باعث افزایش بهره وری آن میشود که در ادامه انواع کاسه نمد ، نحوه کار آن ، اجزای تشکیل دهنده و عوامل موثر بر طول عمر قطعه بررسی میشوند و دارندگان خودرو میتوانند از ان جهت استفاده و یا خرید محصول کمک بگیرند.

کاسه نمد

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

کاسه نمد

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع کاسه نمد :


کاسه نمد گریس: روغن ریزی در گریس ها کمتر اتفاق می افتد به همین دلیل از کاسه نمد بدون فنر استفاده میکنند .
کاسه نمد روغن : در این شرایط باید از کاسه نمدهایی با فنر داخلی بهره برد چراکه این سیالات، ساده‌تر از گریس دچار نشتی می‌شود.

کاسه نمد فنری : از این نوع کاسه نمد در سیستم دوار یا رفت و برگشتی استفاده میشود
کاسه نمد بدون فنر : این قطعات در سیستم‌های رفت و برگشتی و ثابت و زمانی که تنشی تک‌محوره داشته باشیم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاسه نمد پلوس: کاسه نمد پلوس قطعه‌ای پلاستیکی است که در محل اتصال پلوس با دیفرانسیل یا جعبه‌ دنده قرار می‌گیرد. این قطعه از نشت روغن از جعبه‌دنده یا محفظه دیفرانسیل جلوگیری می‌کند.

کاسه نمد گیربکس: از این کاسه نمد در محورهای ورودی و خروجی جعبه‌دنده خودرو نیز برای جلوگیری از نشت روغن

کاسه نمد میل سوپاپ : کاسه نمد میل سوپاپ که در سرسیلندر قرار دارد بمنظور جلوگیری از روغن‌ریزی در انتهای میل سوپاپ استفاده میشود .

کاسه نمد میل لنگ : از کاسه نمد میل لنگ به منظور انتقال روغن به طور مجدد به مخزن روغن استفاده میشود و از روغن‌ریزی جلوگیری شود


نحوه کار کاسه نمد :


لبه کاسه نمد بر روی لبه دوار و شفت قرار میگیرد و جداره (قطر بیرونی) در محفظه نگهدارنده به صورت فشرده چفت می‌شود و به این ترتیب، کاسه نمد در جای خود قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از حرارت زیاد، لبه‌های کاسه نمد باید روغن‌کاری شود. کاسه نمد از طریق عمل پمپ کردن در محل تماس لبه و سطح شفت، از نشتی جلوگیری می‌کند.
حرکت دوار : جهت چرخش در این سیستم‌ها برای آب‌بندی بسیار مهم است. شفت ممکن است به صورت ساعت‌گرد، پادساعت‌گرد یا در هر دو جهت چرخش داشته باشد.
حرکت نوسانی : در این نوع حرکت، شفت در یک قوس با زاویه‌ای معین نوسان می‌کند.
حرکت رفت و برگشتی : شفت به صورت رفت و برگشتی به محفظه وارد و از آن خارج می‌شود.اجزای کاسه نمد :


مرز آب بند : این بخش، سطح مقطعی همچون یک گوه دارد و برای آب‌بندی، بر روی سطح شفت فشار وارد می‌کند.
لبه آب بند : طراحی آن به گونه‌ای است که آب‌بندی آن حتی در صورت ارتعاشات موتور و تغییرات فشار سیال، دچار مشکل نشود
لبه گردگیر : این بخش همانند یک مرز آب‌بند اما بدون فنر عمل می‌کند تا از ورود گردوغبار جلوگیری شوند.عوامل موثر بر کاهش عمر کاسه نمد :دما : در کاسه نمد سه نوع دما وجود دارد : دمای بیرونی , دمای زیر لبه , دمای انباره , مجموع اثر این دماها باعث میشود که بر روی عمر کاسه نمد تاثیر گذار باشند .
فشار : از کاسه نمد های شعاعی نمیتوان در سیستم های پر فشار استفاده کرد زیرا بخش انعطاف پذیر ان مقاومت کافی ندارد . کمی افزایش فشار کافی است به لبه خارجی نیرو وارد کند تا این لبه برگردد که این امر نیز سبب کاهش عمر قطعه می‌شود. 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است