ماشین از قطعات و لوازم یدکی خودرو مختلفی تشکیل می‌شود که وظایف مختلفی را باید ایفا کنند. منبع اگزوز یکی از این قطعات اگروز میباشد. که آن را در پشت اتومبیل می‌بینید. نخستین وظیفه منبع اگزوز خودرو، کاهش صداهای تولیدی است. در حقیقت این بخش از خودرو برای کاهش آلایندگی های صوتی خودروها ایجاد شده است. اما در طی چند سال گذشته، این قطعات علاوه بر کاهش آلایندگی صوتی، در کاهش آلایندگی های زیست محیطی هم موثر بوده اند. به این منظور در داخل بدنه آن ها یک قطعه به نام کاتالیزور تعبیه شده است. وظیفه کاتالیزورها حذف آلایندگی های موجود در اگزوز خودرو می باشد. این کاتالیزورها حالتی مشبک دارند که درون منبع خودرو نصب می شود. زمانی که CO2 موجود در موتور خودروها به کاتالیزور برخورد می کند، به O2 و H2O تبدیل می شود. به ههمین علت است که بعضا از اگزوز خودروها، قطرات آب می چکد. البته باید بدانید که نهایتا 17 درصد از دود خودرو از این طریق تصفیه می شود. اما در هر حال می توان گفت که وظیفه منبع اگزوز خودرو، کاهش آلایندگی صوتی و زیست محیطی است.

سپر جلو

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات اگزوز و توربو شارژ

»

منبع اگزوز

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

اجزای منبع اگزوز


در بخش ابتدایی این ساختار، سوراخ های مختلفی تعبیه شده است. قطر و تعداد این سوراخ ها مطابق با محاسبات دقیقی صورت گرفته تا ساختاری خنثی کننده داشته باشد.

زمانی که احتراق درون موتور صورت می گیرد، همزمان صدا و دود هم تولید می شود. اما صدا به دلیل سرعت حرکت بیشتر، سریع تر به سوراخ ها اگزوز می رسد.

زمانی که موج های صدا به بخش ورودی منبع اگزوز می رسد، باید از سوراخ های ریزی عبور کند. بخش زیادی از این صدا در اثر برخورد با دیواره این سوراخ ها مجددا بازتاب داده شده و با موج جدید برخورد می کند. طول موج صدای موتور با موج بازتاب شده تقریبا برابر است. همین مورد باعث می شود تا بخش زیادی از این صدا خنثی شود.

اما بخشی از آن هم وارد لوله اگزوز می شود. در این لوله ها نیز ساختار های مشابهی وجود دارد که صدا را خنثی می کند. صدا بعد از عبور از سوراخ ها وارد لوله های مارپیچی می شود که به صورت مقطعی برش خورده اند. این برش ها باعث میشود تا طول موج ها با یکدیگر برخورد کرده و مجددا همدیگر را خنثی نمایند.

البته باید عنوان کنیم که این ساختار متناسب با نوع خودرو فرق می کند. به عبارت ساده تر بسیاری از کمپانی ها، طرح و ساختار ویژهای را برای آن در نظر گرفته اند. بر فرض مثال در خودرو های شرکت بی ام وی خود لوله ها به صورت سه لایه تعبیه می شوند که این لایه ها شامل هوا یا ساختار های کاهنده صدا می باشد. هر کدام از این لایه ها نیز از آلیاژ مختلفی تولیدی می شود که قادر است تا بخشی از صدا را کاهش دهد.

درون منبع اگزوز اجزاء مختلفی وجود دارد که این اجزاء هم متناسب با نوع خودرو تغییر می کند. اما باید عنوان کنیم که در اکثر اگزوز ها تعدادی ساختار لوله مانند برای هدایت دود و صدا وجود دارد. از طرفی دیگر ساختار های سوراخ مانندی هم وجود دارد که عموما به آن ها تشدید کننده گفته می شود. افزون بر این موارد قطعاتی همچون مبدل کاتالیزور هم وجود دارد که متناسب با نوع خودرو تغییر می کند. واشر و گلویی هم جزو بخش هایی است که عموماً همراه با منبع اگزوز کار گذشته می شود. این موارد را می توان جزو رایج ترین اجزاء داخلی منبع اگزوز خودرو تلقی نمود.

نکته قابل توجه در رابطه با منبع اگزوز خودرو، نحوه هماهنگی آن می باشد. در حقیقت باید بدانید که صدای ناشی از موتور خودرو همواره فرکانس ثابتی ندارد و ممکن است در حین گاز دادن و یا در دنده های سنگین متغیر باشد. ساختار منبع اگزوز و به ویژه سوراخ های خنثی کننده آن به گونه ای طراحی شده که می تواند با هر فرکانس صوتی خود را تطبیق دهد. این موضوع عنوان یکی از ایده آل ترین ویژِگی های آن تلقی می شود.انواع منبع اگزوز 


+ منبع اگزوز خودرو فابریک یا شرکتی

این دسته از منابع را می توان بهینه ترین انتخاب برای خودرو ها در نظر گرفت. این محصولات توسط شرکت های سازنده خودرو ساخته شده و بر روی ماشین ها نصب می شوند. به همین جهت است که می توانند در بهترین حالت ممکن صدا و دود را حذف نمایند.

+ منبع اگزوز خودرو ریموت دار

این دسته از منابع اگزوز را می توان به عنوان جدید ترین و البته پیشرفته ترین مدل های موجود در بازار در نظر گرفت. در فضای داخلی این منبع های خودرو، اجزا الکترونیکی مختلفی قرار گرفته که میزان دود و صدای خروجی را کنترل می کند. بر فرض مثال شما می توانید در داخل خیابان یک نوع صدا و در داخل پیست های مسابقه هم صدای دیگری را برای اگزوز خودروی خود انتخاب کنید. همین مورد هم سبب شده تا در بین جوانان محبوبیت زیادی داشته باشد.

+ منبع اگزوز خودرو اسپرت

این مدل از منبع های اگزوز مختص خودرو های اسپرت طراحی شده اند. این مدل ها می توانند میزان دود و صدای بیشتری را خارج نمایند. همین مورد سبب شده تا برای ماشین های اسپرت و مسابقه ای بسیار مناسب باشد. البته باید عنوان کنیم که برای استفاده از این اگزوز ها بهتر است موتور خودرو خود را ریمپ کنید؛ چرا که ممکن است فشار زیادی را به موتور شما وارد نماید.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :