مهترین لوازم ترمز خودرو رادر حال حاضر سیستم ABS و سنسور ترمز دانست به دلیل اینکه ایمنی و راحتی راننده را تامین میکنند . سنسور ترمز باعث می‌شود تا در زمان ترمز بسیار شدید، چرخ‌ها قفل نشوند و در کوتاه‌ترین زمان توقف پر قدرتی را ارائه خواهد داد. سنسور ترمز ای بی اس تعبیه شده در چرخ‌ها، سرعت چرخ‌ها را کنترل می‌کنند.با گذشت زمان و عدم بررسی سنسورهای ضد قفل، ممکن است آن‌ها در تماس با جاده‌ها، در معرض آلودگی‌های جاده‌ای و سایر ناخالصی‌های ناشی از آن قرار گیرند، این می‌تواند باعث شود تا عملکرد سنسورها با اختلال مواجه شود.

سنسور ترمز

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم ترمز

»

سنسور ترمز

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

عملکرد سنسور ترمز


معمولا شامل یک حلقه دندانه‌ای و یک آهنربا محصور در داخل کویل هستند. تماس میان حلقه و آهنربا یک میدان الکتریکی ایجاد می‌کند که به سنسور ترمز ای بی اس فرستاده می‌شود.سپس کنترل‌کننده سیگنال‌های دریافت شده را بررسی می‌کند، پس از آن سیگنال به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود و به کمک کنترل‌کننده، سرعت هر چرخ بر حسب آن تعیین می‌گردد. 

در نسل جدید خودروهای مجهز به سیستم ترمز ABS، آن‌ها به نوعی از سیستم‌های کنترل کششی مجهز شده‌اند که در آن‌ها سنسورها به موقعیت‌های کششی سیستم خودرو حساس هستند، سرعت چرخ‌ها در یک طرف خودرو، متفاوت‌تر از طرف دیگر آن است.

این وضعیت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که کامپیوتر بر روی صفحه سنسور اصلی است و قدرت ترمز ماشین را در حالت چک نگه می‌دارد. یکی از مهم‌ترین کارهای ترمز ضد قفل این است که می‌تواند قدرت ترمز را در چرخ‌ها تنظیم کند و به کشش مورد نظر در آن دست یابد. در این بخش ماژول کنترل سیگنال را بررسی می‌کند تا از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کند. در این حالت کامپیوتر، مقدار نیروی دریافت شده را به ترمز ارسال می‌کند تا در صورتی که نیاز باشد به کاهش سرعت چرخ‌ها کمک کند. همانطور که نیروی ترمز کاهش می‌یابد، چرخ‌ها نیز می‌توانند، به آرامی سرعت خود را کاهش دهند.علایم خرابی سنسور ترمز


روشن شدن چراغ ABS

روش بودن چراغ ABS شایع‌ترین نشان دال بر معیوب بودن سنسورهای ABS است. وقتی که کوچکترین مشکلی در سنسور ABS پیش می‌آید صفحه کامپیوتر خودرویتان، داده‌های مربوط به مشکل را دریافت نموده و فوراً اقدام به روشن نمودن چراغ چک ABS در پشت صفحه آمپر می‌کند. این چراغ شبیه به چراغ چک خرابی موتور خودروی شماست. در صورت روشن شدن چراغ چک ABS، در سریع‌ترین زمان ممکن خودرویتان را به تعمیرگاه برده و جهت بازدید و خواندن کد مشکل‌دار در سیستم ABS، آن را به یک مکانیک حرفه‌ای نشان دهید.

تأخیر در زمان متوقف شدن خودرو

سیستم ABS به شما کمک می‌کند تا خودرویتان را در زمان سریع‌تری متوقف نمایید. تنها کافی است که پدال ترمز را به حد کافی فشار داده تا این سیستم عمل کند. بنابراین، وجود هر نوع خطا در سنسور ABS موجب می‌شود تا سیستم ABS خودرویتان فعال نشود. در چنین زمانی، متوجه می‌شوید که خودرویتان زمانی بیشتری را نسبت به زمان معمول آن برای عمل متوقف شدن صرف می‌کند. همچنین شما ممکن است دچار حسی مثل سر خوردن و رهاشدگی در خودرویتان شوید. 


ضربه زدن پدال ترمز در زمان عمل ترمزگیری

چنانچه یک سنسور ABS سیگنال خطایی را به واحد ABS ارسال کند، در زمان ترمزگیری تجربه‌ای از ضربه زدن پدال را خواهید داشت. دلیل این وضع آن است که واحد کنترل ترمز خودرویتان به سبب دریافت اطلاعات غلط تصور می‌کند که در جاده‌ای لغزنده مشغول به رانندگی هستید در حالی که در عمل چنین نیست. برای حل نهایی این مشکل، اقدام به تعویض رینگ‌های ABS نمایید.

ضعف ترمزها در جاده‌های خیس

سنسورهای ABS اطلاعات با ارزشی را روانه سیستم ABS می‌کنند،اطلاعاتی که امکان پایداری را برای خودرویتان مهیا نموده و موجب چسبندگی آن در جاده‌هایی می‌شود که از سطوح لغزنده بیشتری برخوردارند. یخ‌زدگی و رطوبت بزرگترین دشمنان سیستم ترمز خودرویتان هستند و سیستم ABS در اغلب اوقات احتمالاً تنها سپر دفاعی خودروی شما در هنگام کاهش چسبندگی در فصل زمستان هست و در چنین موقعیتی، این سامانه حتی از نقش چه بسا مهم‌تری نسبت به تایرهای چهار فصل برخوردار است. آیا باید سنسور ترمز را تعویض کنم؟


از آنجایی که حسگرهای سایش لنت ترمز برای شکستن طراحی شده اند، باید هر بار که لنت ترمز جدید نصب می شود، آنها را به طور طبیعی تعویض کنید. همچنین توصیه می شود که به طور مرتب سنسورها را در بین تعویض پدها بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض کنید. با گذشت زمان، گرمای ترمزها می تواند به سیم کشی و گیره ها آسیب برساند.محل دقیق سنسور ترمز ای بی اس در خودرو


در یک خودرو با سیستم ترمز ABS، حسگرها در خارج از مرکز چرخ‌ها در قسمت‌هایی مانند سوپاپ فرمان و یا دیفرانسیل واقع شده‌اند.
با این حال در خودروهای بسیار مدرن، مکانیزم این سیستم نسبت به خودروهای قدیمی‌تری که از این مزیت برخوردار بوده‌اند، متفاوت است.

مکان سنسورها بر روی اجزایی مانند روتور و یا درام ترمز قرار دارد.
بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه، ممکن است یک خودرو شامل یک تا چهار سنسور ABS باشد.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :