کلاچ وسیله‌ای است که رابط بین جعبه‌دنده و موتور است که در ابتدا توان تولیدی موتور را به جعبه‌دنده انتقال می‌دهد و پس از آن با حضور سایر سیستم‌ها این نیروی تولیدی به چرخ‌ها روانه می‌شود. سیم کلاچ عملکردی همانند سیم ترمز دوچرخه دارد و همانند آن نیز در داخل یک پوشش پلاستیکی قرار گرفته است که با فشردن پا بر روی پدال کلاچ، همانند ترمز دوچرخه، فشار وارده اهرم متصل به صفحه کلاچ را حرکت داده و در نتیجه دنده‌ها آزاد می‌شوند. همانند هر قطعه دیگری احتمال خرابی سیم کلاچ نیز وجود دارد و از آن‌جایی که در یک فرآیند کاملا مکانیکی حضور دارد احتمال خرابی آن، تا حدودی بالا است. بسیار قابل انتظار است که خرابی سیم کلاچ در تعویض دنده‌ها قابل تشخیص باشد. درادامه به برخی از اصلی ترین و رایج ترین نشانه های خرابی سیم کلاچ اشاره می شود. 

سیم کلاچ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

سیم کلاچ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


نشانه های خرابی سیم کلاچ 


+ شل و سفت شدن پدال کلاچ

در این حالت یا پدال کلاچ بیش از حد سفت بوده و به سختی بالا و پایین می‌رود یا به شدت شل بوده و با کوچکترین فشار به سمت پایین می‌رود.


+ لرزش کلاچ

در چنین وضعیتی ، پس از برداشتن پا از روی پدال، کلاچ کماکان درگیر بوده و اندکی نیز دچار لرزش می‌شود.


+ کار نکردن کلاچ

در صورت بریده شدن سیم، کلاچ در اصطلاح خالی شده و کار نخواهد کرد.+ جا نرفتن دنده‌ها

در این حالت، دنده به‌صورت کامل خلاص نشده و در نتیجه دنده یا جا نرفته یا به سختی جا می‌رود.+ بالا یا پایین بودن کلاچ

اگر نیاز بود که پای خود را بیش از حد روی پدال قرار دهید به احتمال زیاد سیم کلاچ دچار مشکل شده است. همچنین اگر کلاچ بالاتر عمل کند و مجبور شوید مجدد با پا آن را بالا بکشید؛ حکایت از خراب بودن سیم کلاچ دارد.


     **  در برخی موارد ، مشکلات ذکر شده میتواند در اثر به هم خوردن تنظیم سیم کلاچ رخ دهد و از انجایی که تنظیم آن کار ساده ای است خوئ شخص میتواند جهت تنظیم سیم اقدام کند. برای این کار می بایست پس از پیدا کردن سیم ، با جابجا کردن دو مهره ای که در انتهای ان وجود دارد طول سیم را کم یا زیاد کرد که در نتیجه این عمل پدال کلاچ پایینتر یا بالاتر ژااد می شود.


 در موارد زیر باید فورا در جهت تعویض سیم کلاچ اقدام کرد


1 - رشته رشته شدن سیم کلاچ 

2 - روکش پلاستیکی که سیم در داخل آن قرار می‌گیرد، قطعه قطعه شده و سیم نمی‌تواند به راحتی در درون آن جابجا شود.

3 - بریده شدن سیم کلاچ

4 - خشک شدن سیم کلاچ

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است