طبق خودرو قطعه ای فلزی است که در دو سر دارای بوشهای محوری است که از یک سو به شاسی خودرو و از طرف دیگر به قطعات متحرک سیستم تعلیق خودرو وصل می باشد و نقش اتصال شاسی به قطعات سیستم تعلیق را بر عهده دارد. قبلا هم اشاره کردیم از مهمترین قسمت های هر خودرویی سیستم تعلیق آن است. سیستم تعلیق از اجزایی همانند فنرها ،سیبک ، کمک فنر ها و… تشکیل شده است که غیر از اتصال بدنه و چرخ ها به یکدیگر و مدیریت رانندگی ، وظایف دیگری مانند هدایت خودرو، شتاب گرفتن آن و همچنین ترمز و توقف خودرو نقش مهمی را ایفا می کند. همچنین به سبب اینکه این قطعه تحت فشار و نیروی زیادی قرار میگیرد باید دارای قدرت و استحاکم کافی باشد.

طبق

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

طبق

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


ساختار و نحوه عملکرد طبق 


طبق خودرو که قطعه‌ای فلزی و ساخته‌شده از آلیاژ فولاد مستحکم است، معمولا به شکل حرف A انگلیسی یا اصطلاحا جناغی ساخته می‌شود. طبق دارای دو محور و یک رأس است که دو محور طبق دارای بوش‌های مخصوص لاستیکی میباشد و به انها بوش طبق گفته میشود . این بوش‌ها که درون یک بوش فلزی قرار گرفته‌اند طبق را به شاسی متصل میکنند. رأس طبق نیز محل اتصال آن به سیستم تعلیق است که این اتصال از طریق سیبک برقرار می‌شود. در ادامه طبق به سگ‌دست و میل موج‌گیر متصل شده تا اصلی‌ترین اجزای سیستم تعلیق در کنار هم قرار بگیرند.

همچنین نوع دیگری از طبق نیز وجود دارد که به آن طبق محوری گفته می‌شود. در این ساختار بوش‌های طبق یا بوش‌های محوری دو سر طبق و محل اتصال سیبک در وسط آن قرار می‌گیرد. البته در طبق‌های محوری اتصال سیبک الزاما در وسط طبق نیست و گاهی به یک سمت تمایل دارد که این بستگی به نوع سیستم تعلیق خودرو خواهد داشت. دفع نیروهای عرضی وارده به شاسی، به وسیله همین اتصال به سیبک و سگ‌دست صورت می‌گیرد. به این ترتیب که نیروی وارده به شاسی از طریق بوش‌ها به طبق و از طبق به سیبک و سگ‌دست منتقل می‌شود. در نهایت به میل موج‌گیر و فنرها رسیده و به‌صورت دمپ شده مجددا به شاسی می‌رسد.

تعداد طبق‌های خودرو

تعداد طبق‌های به‌کار رفته در خودروها، بستگی به نوع سیستم تعلیق آن‌ها دارد. نکته مهم دیگر محور محرک خودرو، قرار گرفتن آن در عقب یا جلو و همچنین دو دیفرانسیل بودن خودرو است که می‌تواند تعیین‌کننده تعداد طبق‌ها باشد. اما به‌طور معمول، در خودروها برای هر یک از چرخ‌های محور محرک دو طبق در بالا و پایین به‌کار می‌رود. به این ترتیب ممکن است خودروهای ۴WD دارای هشت طبق در سیستم تعلیق خود باشند. البته امروزه به‌دلیل پیشرفت فنربندی و تکنولوژی کمک‌فنرها گاهی تنها از یک طبق پایین استفاده می‌شود. در نهایت باید اضافه کرد که در بعضی از خودروهای پیشرفته مجهز به سیستم تعلیق هوشمند، طبق به‌طور کامل حذف شده است. همچنین طبق بالا در نیمه بالا و طبق پایین در نیمه پایین چرخ خودرو قرار می‌گیرند.


نشانه های خرابی طبق 


 بعضاً  مواردی مثل بروز صدای جیر جیر کردن  یا تق تق در دست اندازها که ممکن است بر اثر حرکت طبق و تماس سایشی آن با شاسی باشد می تواند نشانه از خرابی طبق باشد.

یکی از دیگر از نشانه های خرابی طیق را باید در انحراف شدید زوایای کمبر و کستر چرخ ها و کج شدن طبق جستجو کرد. این مورد با مشاهده چرخ ها و عدم همراستای آنها قابل تشخیص است.


طبق ها معمولاً از دو قسمت سیبک و بوش خرابی بیشتر دارند چرا که این دو قسمت فشارهای وارد از جاده را کنترل می کند. همچنین برخورد چرخ ها با پستی و بلندی های جاده می تواند باعث کج شدن طبق خودرو شود.


یکی دیگر از علائمی که معمولاً به دلیل آسیب دیدگی طبق ناشی می شود، سرگردان شدن فرمان است. بوش و طبق بیش از حد فرسوده می تواند باعث شود که مسیر تراز وسایل نقلیه تغییر کند و هنگام حرکت در جاده، فرمان به سمت چپ یا راست کشیده شود. برای هدایت مستقیم وسیله نقلیه به اصلاح ثابت راننده نیاز خواهید داشت. زمان تعویض روغن وسیله نقلیه شما بهترین زمان برای بازرسی طبق، بوش و اتصالات آنها است.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است