یکی از انواع سیستم های لوازم ترمز،کاسه ترمز میباشد . که در آن ها ترمز از طریق اصطکاک بین قطعاتی به نام کفشک یا لنت جلو بر روی قطعاتی سیلندر ایجاد می گردد.همه قطعات سیستم ترمز به نوبه خود نقش مهمی ایفا می کنند که معیوب بودن هر کدام آسیب های زیادی را ایجاد میکند. کاسه چرخ، نوعی درپوش برای مجموعه ترمز است و وظیفه اصلی آن، محافظت از این مجموعه است. یکی از اساسی ترین نقش های کاسه چرخ در یک خودرو کمک به کنترل سرعت در هنگام ترمز گرفتن راننده است. اگر این بخش به خوبی عمل نکند می تواند آسیب های جبران ناپذیری به افراد در حین رانندگی وارد نماید. همانطور که می دانید نقش سیستم ترمز در یک وسیله نقلیه کنترل سرعت است که در نهایت می تواند منجر به توقف خودرو شود. 


کاسه چرخ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم ترمز

»

کاسه چرخ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

فواید وجود کاسه چرخ  


+ استفاده از کاسه چرخ ها، زمانی که فرد ترمز می گیرد صدا ایجاد نمی شود. البته باید گفت که این موضوع در خودرو های سبک عادی است.

+ کاسه چرخ های ماشین های سنگین از جنس های مختلفی تولید می شوند. از جمله می توان به کاسه چرخ های چدن، آلومینیوم، آهن یا فولاد اشاره کرد. در این میان چدن نسبت به سایر موارد استحکام بالاتری دارد و از طرفی ماندگاری آن به نسبت بسیار بیشتر است. امروزه استفاده از کاسه چرخ های چدنی به دلیل استحکام و ماندگاری بالا بسیار رایج است.

+ یکی از مهمترین مواردی که استفاده از کاسه چرخ را ضروری می کند، این است که این قطعه می تواند در سلامت و امنیت خودرو و راننده و سرنشینان آن نقش بسیار مهمی ایفا کند. استفاده از کاسه چرخ از تمام شدن لنت ترمز در مدت زمان کوتاه جلوگیری به عمل می آورد.

+ در بازار ممکن است کاسه چرخ ها در قیمت های متفاوتی عرضه شوند که البته می توان گفت تا حدودی به نوع جنس آن و استحکام آن بستگی دارد. در خرید این قطعه از سیستم ترمز ماشین، دقت لازم را به عمل آورید و می توانید قبل از خرید آن اطلاعات لازم را کسب کنید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

+ کاسه چرخ ها دارای فن خنک کننده هستند و این فن های خنک کننده نقش بسیار مهمی در جلوگیری از ایجاد حرارت دارند که این موضوع خود تاثیر بسیاری بر عملکرد سیستم های ترمز دارد.مکانیزم عملکرد ترمز کاسه ای با کاسه چرخ


ترمز های کاسه ای در حالت کلی شامل سه مکانیزم هستند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود و کارکرد ویژه ای هستند.  

+ مکانیزم ترمز کاسه ای سیمپلکس Simplex Drum Brake 

یکی از سیستم های ترمز مکانیزم ترمز کاسه ای سیمپلکس است که در این مورد از یک سیلندر دو کاره استفاده شده است و البته در این سیستم یک تکیه گاه ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. فشار هیدرولیکی از طریق مجرای ورودی سیلندر ها به عقب پیستون ها وارد می شود، پس از فشار به پشت پیستون ها، پیستون ها بر خلاف همدیگر به سوی کفشک ها حرکت می کنند.

+ مکانیزم ترمز کاسه ای دوپلکس Duplex Drum Brake

ر این مکانیزم از دو سیلندر تک پیستون استفاده می شود. کفشک بندی این مکانیزم به صورتی است که یکی از آن ها در قسمت بالای طبق ترمز و پیستون دیگر در بخش پایینی قرار گرفته است. یکی از مشکلاتی که در این مکانیزم وجود دارد، این است که اگر حرکت به صورت دورانی اتفاق بیفتد نیروی ترمز به شدت کاهش پیدا می کند و کفشک های به کار رفته در آن از نوع کششی هستند.

+ مکانیزم ترمز کاسه ای سروو Servo Drum Brake

یکی دیگر از مکانیزم های سیستم ترمز از نظر ظاهری شباهت بسیاری به کفشک بندی نوع سیمپلکس دارد اما می توان گفت که تفاوت این دو نوع در تکیه گاه آن ها است که در مکانیزم ترمز کاسه ای سروو، تکیه گاه کفشک های آن ها در قسمت پایین ثابت نیست و همواره به حالت شناور می باشد.جنس کاسه چرخ  


کاسه چرخ از آهن ساخته می شود تا در مقابل اصطکاک و فشار هنگام ترمزگیری، مقاومت لازم را داشته باشد. داخل کاسه چرخ، کفشک های ترمز قراردارند. و نحوه قرارگیری این کفشک ها به این صورت است که با درگیر شدن با کاسه چرخ نوعی اصطکاک به وجود می آورند. این اصطکاک موجب ترمزگیری و کم شدن سرعت چرخ و توقف خودرو می شود.فرق دیسک چرخ و کاسه چرخ

  دیسک چرخ دارای سطح مسطح تری است و در چرخ جلو خودرو نصب می شود ولی کاسه چرخ دارای عمق بیشتری است و در چرخ عقب خودرو نصب می شود.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است