فلایویل برای ذخیره انرژی چرخشی یا همان انرژی جنبشی طراحی شده است. به عبارت دیگر، فلایویل اغلب برای تامین انرژی مداوم در سیستم هایی که منبع انرژی مداوم ندارند، استفاده می شوند. همچنین ممکن است برای تأمین پالس های متناوب انرژی در سطح قدرت که از توانایی های منبع انرژی آن فراتر رفته است، از یک فلایویل استفاده شود. خرابی فلایویل اغلب نتیجه مستقیم فرسوده شدن کلاچ است. لغزش کلاچ در نهایت باعث فرسودگی فلایویل نیز می شود. اگر همچنان اجازه دهید این اتفاق بیفتد، لغزش دنده بدتر می شود.

فلاویل

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

فلاویل

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

کاربرد فلایویل


وظیفه این قطعه در ماشین در ارتباط با وزن سنگین است که باعث می شود حرکت دورانی میل لنگ متعادل شود. قدرت منتقل شده به پیستون یکنواخت نیست و این امر باعث می شود تا سرعت چرخش میل لنگ حالت ثابتی نداشته باشد. اینرسی فلایویل میل لنگ را با سرعت ثابت حرکت می دهد. این عمل ضربات وارد شده از پیستون را خنثی می کند و از شکستن و پیچش میل لنگ جلوگیری می کند. اندازه و سنگینی این قطعه با تعداد سیلندر ها نسبت معکوسی دارد. یعنی هر چه تعداد سیلندر ها کمتر باشد فلایویل بزرگتر و سنگین تر می باشد.
از دیگر وظایف این قطعه ذخیره کردن نیروی انفجاری در خود می باشد که این امر به تکمیل عملیات سه گانه میل لنگ کمک می کند. دیسک و صفحه کلاچ در یک طرف فلایویل واقع شده است و هنگام انتقال قدرت بر روی فلایویل می نشیند و از این طریق به گیربکس وصل می شود.
در زمان احتراق که پیستون از نقطه مرگ بالا به نقطه مرگ پایین می آید جلوی ضربه را گرفته و لرزش موتور از بین می رود.
فلایویل از قطعات دستگاه انتقال نیرو است و نیروی موتور به وسیله کلاچ از این قطعه به جعبه دنده منتقل می شود. فلایویل توسط پیچ هایی روی صفحه مدور نعلبکی شکلی که در انتهای میل لنگ است و فلانچ ته میل لنگ نام دارد، متصل می شود.ساختار فلایویل


این قطعه در موتورهای مختلف اندازه های مختلفی دارد و جنس آن معمولا از چدن است. ساختمان این قطعه ساده است و باید به اندازه کافی صاف و صیقلی باشد و از لحاظ تعادل نیز در وضعیت خوبی باشد و دارای انحنا و تاب خوردگی نباشد. اندازه فلایویل بستگی به تعداد سیلندر های موتور و نوع و اندازه موتور دارد. این اندازه متغیر می باشد و هر چه تعداد سیلندر ها بیشتر باشد فلایویل اندازه کوچکتری خواهد داشت ( حجم جابجایی کل برای یک موتور برابر است با حجم جابجایی یک سیلندر ضرب در تعداد سیلندر های آن موتور).

علت این امر این است که فواصل میان احتراق ها کمتر می شود و در نتیجه نیروهای وارده بر میل لنگ به صورت یکنواخت اعمال می شود و وظیفه فلایویل به عنوان یک ذخیره کننده انرژی کاهش می یابد.


علائم خرابی فلایویل چیست؟


+ چرخ دنده های لغزنده.

+ نمی توان چرخ دنده ها را تغییر داد.

+ بوی سوختگی

+ ارتعاشات کلاچ (کلاچ چتر)

+ شروع نشدن، یا شروع های ناسازگار.

+ توقف موتور

+ لرزش موتور با کلاچ درگیر.


آیا فلایویل می تواند به گیربکس آسیب برساند؟


فلایویل دو جرمی  معمولاً در خودروهایی که به گیربکس دستی یا گیربکس متکی هستند گنجانده می شود. اگر به خودی خود از کار بیفتد، در این صورت با مشکلات عملکردی جدی در خودروی خود مواجه خواهید شد و حتی با آسیب های قابل توجهی مواجه خواهید شد.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است