فشنگی آب یا سنسور دمای آب وظیفه کنترل دما را برعهده دارد که نقش مهمی در کارکرد موتور خودرو دارد. این سنسور دمای موتور را به کامپیوتر خودرو یا ECU انتقال میدهد. در واقع این نوع مقاومت به کار رفته در این سنسور به نحوی است که با قرار گرفتن در معرض حرارت مقاومت آن کاهش پیدا می کند. این سنسور در ابتدا مقداری ولتاژ را از خودرو دریافت می کند و در مقابل در زمانی که دمای خودرو تغییر می کند مقاومت به کار رفته در سنسور نیز تغییر می کند. حال سنسور وارد عمل شده و این تغییرات را به کامپیوتر مرکزی خودرو ارسال می کند تا ECU تصمیم بگیرد. ECU با اطلاع پیدا کردن از دمای آب موتور دور فن را تعیین می کند و همچنین بر اساس سرد یا گرم بودن موتور معین می کند چه میزان بنزین توسط سوزن انژکتور پاشش شود. 

فشنگی آب

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

خنک کننده موتور

»

فشنگی آب

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

عملکرد فشنگی آب


فشنگی آب رادیاتور درواقع با مقاومت معکوس در برابر دمای آب موجب تعادل دما در موتور می شود. زمانی که دمای پیرامون آن کاهش یابد مقاومت آن بیشتر می شود و با افزایش دما مقاومت آن کاهش پیدا می کند و در دمای حدود ۹۷ درجه از خود هیچ مقاومتی نشان نداده و موجب راه اندازی فن ماشین می گردد. تمام این اطلاعات از طریق جریانات فشنگی آب به آمپر منتقل شده و به راننده اطلاع می دهد که ماشین داغ کرده است و فن در حال خنک سازی است. درواقع این حس گر بر اساس میزان مقاومت خود، ولتاژی را به ECU ماشین منتقل می کند که بیانگر دمایی خاص است. در این هنگام ECU نیز تشخیص می دهد تا در چه زمانی فن تند و کند ماشین شروع به فعالیت کند. علائم خرابی فشنگی آب


+ خودرو مخصوصاً در هوای سرد، به راحتی روشن نمی شود

+ در زمان بررسی کردن آمپر با دیاگ عدد متفاوتی نسبت به عدد مشخص شده در نمایشگر نشان داده می شود

+ مصرف خودروی شما افزایش پیدا کرده است و از آن دود بلند می شود

+ زمانی که متوجه شدید دمای آب نمایش داده نمی شود

+ خودرو داغ می کند و فن دیر روشن می شود


فشنگی آب خودرو ممکن است به دلایل مختلفی کار نکند و یا خراب شود. هنگامی که اتصالات دچار اختلال شوند، ممکن است که فشنگی آب خودرو خراب شود. سوختن فشنگی آب، باعث خراب شدن آن می شود. رسوب ها نیز می توانند بر روی حسگر قرار بگیرند و کارکرد آن را مختل کنند.علل خرابی و شیوه تعویض فشنگی آب


فشنگی آب ممکن است به دلایل متفاوتی خراب شود. سوختن فشنگی و بروز اختلالاتی همانند قطع شدن اتصالات و سیم ها، همچنین ایجاد رسوب و زنگ زدگی بر روی حس گر و یا قطع سوکت و عدم برقراری برق می تواند موجب از کار افتادن عملکرد فشنگی آب شود.

قبل از هر چیز و زمانی که علائم خرابی فشنگی آب را مشاهده کردید، باید بدانید که در هنگام تعویض فشنگی آب ماشین باید سرد باشد. این فشنگی ها معمولاً پشت سر سیلندر و سمتی که باتری ماشین قرار گرفته، واقع شده اند. برای تعویض باید ابتدا خرطومی هواکش را باز کرده و باتری را جدا کنید. سپس سوکت های فشنگی را جدا نموده و به وسیله آچار فشنگی را باز کنید و فشنگی جدید را جایگزین نمایید.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است