کلاچ به طور کل در خودرو نقش بسزایی در حرکت خودرو دارد و بدون فشار دادن پدال کلاچ نمی توان دنده را عوض کرد .کلاچ نیرو را از میل لنگ میگیرد و به گیربکس انتقال می دهد .سیستم کلاچ از قطعات زیادی تشکیل شده است و همچنین انواع کلاچ در سیستم خودرو وجود دارد .نوع کلاچ در خودرو های دستی و اتوماتیک متفاوت است و برخی خودرو ها دو کلاچه هستند سیستم کلاچ دارای سیلندر , پمپ کلاچ و چندین قطعه دیگر را شامل میشود هر کدام از این قطعات وظایف مهمی را انجام می دهند تا خودرو بتواند روان حرکت کند .

آنچه در این صفحه مشاهده میکنید :

لوازم کلاچ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

لوازم کلاچ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع قطعات کلاچ :

سیستم کلاچ شامل قطعات زیادی است مانند :

پوشش کلاچ : این کاور روی صفحه فشار قرار دارد و دیسک را به فلایول وصل میکند و از لغزش آن جلوگیری میکند .

فلایول : یک صفحه گرد از جنس فلز میباشد که وظیفه انتقال چرخش میل لنگ را به گیربکس دارد و بین موتور خودرو و کلاچ قرار گرفته است .

صفحه فشار :
با فشار دادن دیسک اصطکاک باعث اتصال آن به فلایول میشود و همچنین از لغزش آن جلوگیری میکند .

دیسک اصطکاک : همان صفحه کلاچ است که عضو اصلی این سیستم میباشد و بین آن و فلایول لنت های مخصوص قرار میگیرند و از اصطکاک جلوگیری میکنند نام دیگر این لنت ها کفشک میباشد در مرکز این صفحه کلاچ یک صفحه ارتعاش گیر وجود دارد که داخل آن فنر های پیچشی کار شده است که از تکان خوردن های زیاد خودرو هنگام تعویض دنده جلوگیری میکند .

فنر دیافراگمی : این فنرها دایره ای شکل هستند و وسط آن دارای چند زبانه است و بین صفحه فشار و کاور کلاچ قرار گرفته اند .

یاتاقان ( رها کننده) : یاتاقان دو قسمت دارد : پوسته و بلبرینگ .یاتاقان مستقیما" با پدال کلاچ در ارتباط است و توسط یاتاقان روی فنر های دیافراگمی فشار وارد میشود .

پدال کلاچ : این همان پدالی است که زیر پای راننده قرار دارد و به دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی میباشد و با فشار دادن آن نیرو از طریق یاتاقان به فنرهای دیافراگمی وارد میشود .

انواع کلاچ :


بسته به نوع خودرو و قدرتی که نیازمند است انواع سیستم کلاچ متفاوتی در خودرو ها وجود دارد که استفاده میشود از قبیل : کلاچ بی لغزش , کلاچ اصطکاکی , کلاچ یک طرفه , هیدرولیک ,

کلاچ بی لغزش : این مدل کلاچ دارای دو حالت آزاد و درگیر وجود د ارد و به طور رایج در خودرو های شهری و سواری استفاده شده است .

کلاچ اصطکاکی :این نوع کلاچ اصطکاک بالایی دارد و همیشه درگیر است صفحه ای که در این مدل استفاده میشود صفحه عاج دار یا مخروطی است .

کلاچ یک طرفه :عملکرد این کلاچ مانند کلاچ های بی لغزش است و نیرو یک جهته انتقال پیدا می کند .

هیدرولیک :
در این مدل کلاچ ها نیرو از یک صفحه به مایع سیال انتقال پیدا میکند سپس به صفحه دیگر منتقل می شود ولی رند انتقال نیرو نسبت به بقیه سیستم ها کمی کند تر است .


حالت های مختلف کلاچ :


کلاچ فعال : در این مدل کلاچ همیشه درگیر است و دنده به راحتی عوض میشود و ارتباط آن با گیربکس قطع نمیشود .

کلاچ آزاد : زمانیکه بخاطر فشار نیرو از طریق کلاچ منتقل میشود و سپس پدال کلاچ رها میشود و نیروی حرکت توسط فلایول به گیربکس منتقل میشود .

نیم کلاچ : در این نوع کلاچ در حالت نیمه آزاد قرار دارد و نیرویی که به چرخ ها منتقل میشود با نیروی جاذبه زمین برابری می کند یعنی پا بر روی پدال کلاچ تا نیمه فشار داده میشود و در هنگامی که جاده شیب دارد مانند ترمز عمل میکند

 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :