در مجموع 4 شیلنگ به رادیاتور وصل می شود که یکی از آن ها از بالا، یکی از پایین متصل می شود. دو شیلنگ دیگر نیز یکی شیلنگ ورودی آب بخاری یا رادیاتور، و دیگری شیلنگ خروجی می باشد. انرژی گرمایی که توسط موتور ایجاد می شود و ناشی از احتراق داخلی بنزین در داخل سیلندر ها می باشد، توسط رادیاتور، طی تبادل گرمایی با موتور دریافت می شود و مقداری از این انرژی گرمایی به داخل کابین خودرو منتقل می شود و سبب گرم شدن فضای کابین می شود. شیلنگ ورودی آب بخاری یا همان آب رادیاتور، همواره در معرض دما های بالای آب قرار دارد. در صورتی که در تولید این نوع شیلنگ از مواد اولیه ی با کیفیت استفاده نشود‌، احتمال فرسودگی این شیلنگ بسیار زیاد است. معمولا در تولید انواع مختلف شیلنگ های داخل خودرو، از یک نوع مواد اولیه استفاده می شود. لاستیک، مهم ترین و اصلی ترین مواد اولیه ای است که از آن در تولید این نوع شیلنگ ها استفاده می شود. لاستیک به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در مقابل گرما و دما های بالا دارد، به عنوان یکی از بهترین مواد اولیه در تولید این شیلنگ ها شناخته می شود.

شلنگ و لوله کولر و بخاری

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

شلنگ و لوله کولر و بخاری

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل

مجموعه شلنگ های متصل به رادیاتور خودرو


در هر خودرو 4 شلنگ به رادیاتور خودرو از بالا و پایین متصل است دو تا از این شلنگ ها مربوط به ورودی آب بخاری و خروجی آب بخاری از رادیاتور میباشد .شلنگی که برای مسیر آب بخاری خودرو استفاده میشود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد زیرا درجه حرارت زیادی را تحمل می کند .عموما" جنسیت این شلنگ ها لاستیک درجه یک میباشد .

وظایف شلنگ ها در کولر و بخاری  


شلنگ ها در سیستم تهویه مطبوع خودرو وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزاء مختلف سیستم را بر عهده دارد. به‌گونه‌ای که اجزاء سیستم بتوانند در تمام شرایط کاری، به‌خوبی انجام ‌وظیفه کنند. این شلنگ ها به دلیل شرایط کاری خاص بایستی مطابق با استانداردهای بین‌المللی نظیر SAE (انجمن خودروسازان امریکا) ساخته می‌شوند.

- لایه داخلی شلنگ کولر خودرو که از نفوذ مبرد جلوگیری می‌کند و ثبات فیزیکی و شیمیایی بسیار خوبی در دامنه -30°C تا 120°C دارد.

- قسمت میانی شلنگ که از یک سری الیاف بافته‌شده منسوج تشکیل‌شده است تا باعث افزایش مقاومت شلنگ در فشار‌هایی بالاتر از 175 atm شود.

- لایه بیرونی که از موادی با مقاومت بالا در برابر عدم نفوذ رطوبت ساخته‌شده است.

اتصالاتی که در اجزاء مختلف شلنگ ها بکار می‌روند متناسب با نحو اتصالات اجزای شلنگ به سایر قطعات سیستم کولر خودرو، انتخاب می‌شوند که بر همین اصل مهم‌ترین انواع آن، فیتینگهای اتصال سریع (QUICK CONNECTION) و فیتینگ های اورینگ دار (o-ring fitting)‌ می‌باشند.

این اصل مهم را همواره باید در نظر گرفت که اتصالات می‌بایست به‌راحتی و بسرعت قابل وصل باشند و در عین حال آب بندی خود را در تمام شرایط کاری حفظ کنند.

نشتی شلنگ ها و خرابی بخاری یا کولر :


به طور کلی اگر شلنگ ها دچار خرابی , پارگی , پوسیدگی و نشتی شوند باعث خرابی قسمتی که اتصال را برقرار کرده اند میشوند مثلا اگر شلنگ رادیاتور خراب شود باعث بالا رفتن دمای کار رادیاتور شده و دمای موتور خودرو بالا می رود همچنین مایع سبز رنگی از نشتی خارج می شود اگر بخاری خودرو هم دچار نشتی شود باعث نشتی رادیاتور خودرو هم میشود به همین علت باعث کاهش میزان آب رادیاتور میشود .
گاهی اوقات محل ورودی و خروجی آب بخاری به رادیاتور و یا کل مسیر شلنگ را رسوبات در بر می گیرند و نمیتوانند آب را به طور کامل به جریان در آورند در این مواقع باید نسبت به تعویض شلنگ اقدام کنید .
 
برچسب ها :

شلنگ و لوله کولر و بخاری لیفان

شلنگ و لوله کولر و بخاری رنو

شلنگ و لوله کولر و بخاری پژو

شلنگ و لوله کولر و بخاری دنا

شلنگ و لوله کولر و بخاری پیکان

شلنگ و لوله کولر و بخاری کیا

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمند

شلنگ و لوله کولر و بخاری لیفان X60

شلنگ و لوله کولر و بخاری پژو روآ RD

شلنگ و لوله کولر و بخاری L90

شلنگ و لوله کولر و بخاری ساندرو

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید 131

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید 141

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید 111

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید 132

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید 151

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید هاچبک

شلنگ و لوله کولر و بخاری پژو پارس

شلنگ و لوله کولر و بخاری ریو

شلنگ و لوله کولر و بخاری پژو 206

شلنگ و لوله کولر و بخاری پژو 405

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمندEL

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمند SE

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمند سورن

شلنگ و لوله کولر و بخاری پراید صندوق دار

شلنگ و لوله کولر و بخاری دنا معمولی

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمند LX

شلنگ و لوله کولر و بخاری سمند X7

شلنگ و لوله کولر و بخاری پیکان وانت

شلنگ و لوله کولر و بخاری پیکان سدان