پوسته گیربکس محتوا و قطعات داخل گیربکس روی پوسته نصب میشوند. خرابی پوسته گیربکس شامل ترک خوردن ، ضربه خوردن ، شکسته شدن و روغن ریزی میشود. به طور کلی پوسته گیربکس مثل پوست انسان است و وظیفه ی آن محافظت از محتویات داخلی و جلوگیری از خارج شدن روغن از محفظه میباشد. ضمنا گیربکس از طریق همین پوسته به موتور خودرو متصل میشود. جنس پوسته معمولا از چدن ریخته گری می باشد. چون هم ارزانتر از دیگر جنس ها مثل فولاد است و هم ویژگی ارتعاشات را دارا میباشد. در بعضی زمان ها که تنش های وارده به پوسته زیاد باشد ، جنس پوسته را از فولاد ریخته گری می سازند.

پوسته گیربکس

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

پوسته گیربکس

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد

درباره ی پوسته گیربکس در خودرو


در بعضی از کاربردها مثل خودرو سازی که به وزن سبک نیاز داریم ، جنس پوسته از آلیاژهای سبک تر ساخته میشوند. معمولا تلاش میشود پوسته را حداکثر دو تکه بسازند. به جز در زمانی که اندازه آن آنقدر بزرگ باشد که ریخته گری یک تکه مشکل باشد. به این دلیل در این مواقع چند تکه را به هم جوش می دهند. ایراد این طرح این است که نمیتواند به خوبی مثل گیربکس دوتکه سروصدا را ایجاد کند.

قطعه یا قطعات بعد از جوشکاری تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد تا تنش های حرارتی ناشی از جوشکاری کاهش یابد. سطوحی که در گیربکس ها روی هم قرار می گیرند باید بسیار دقیق ماشین کاری شوند و واشر مناسب بین این دو تکه قرار داده شود تا از نشت روغن جلو گیری به عمل آید.  ترتیب بستن پیچ ها باید به شیوه ای صورت بگیرد که باعث تاب برداشتن پوسته نشود. محور شفت ها در صفحه ای که دو پوسته بر روی هم قرار می گیرند جای میگیرد اگر وضعیت گیربکس به کونه ای باشد که در معرض عوامل خارجی مانند محیط اسیدی ، مه نمک یا در دسترس خوردگی قرار گیرد ، لازم است که سطح پوسته گیربکس آبکاری یا رنگ بشود.مشخصات فنی

فرم پوسته با توجه به حجمی که در بر میگیرد و با در نظر گرفتن شرایطی از نوع راحتی مونتاژ و تعمیرات و با توجه به تجربه کاری سازنده در ساخت گیربکس انتخاب می شود. به طوری که حتی ممکن باشد با تغییرشکل مناسب پوسته ، وزن آن را به شدت کاهش یابد و فضای کمتری را نیز اشغال کند.
شکل پوسته در قسمتی که بلبرینگ ها قرار می گیرند حتما باید از پله تشکیل شده باشند تا بلبرینگ این امکان را داشته باشد که به آن تکیه کند. با این کار بلبرینگ به خوبی در پوسته کنترل شده و در صورتی که قصد تعویض بلبرینگ ها را برای تعمیرات داشته باشیم این کار راحت تر صورت میگیرد. پوسته های دو تکه دارای قسمت های کوچکی مثل راهنما هستند که باعث می شود دو قسمت پوسته بهترباهم سینک شوند. و سپس دو تکه پوسته را با پیچ به هم می بندند. این شکل از پوسته گیربکس ساده ترین مدل طراحی و شکل هندسی آن هستند. امکان استفاده از طرح ها و مدل های دیگری نیز برای طراح وجود دارد. این شکل ها وابسته به خلاقیت طراح و موارد دیگری چون طراحی قطعات پوسته گیربکس و مطالعه تنش های موجود در پوسته و پرسش های مربوط به اشغال فضا و وزن پوسته و آسانی تعمیرات و مونتاژ و هزینه ها می تواند متفاوت باشد.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است