چهارشاخ گاردان وسیله ای مکانیکی است . امکان انتقال گشتاور و یا حرکت چرخشی را فراهم می کند و یک یا چند میله چرخان به یکدیگر متصل می شود و همچنین امکان انتقال نیرو بین دو نقطه را می دهد که با یکدیگر همخوانی ندارند. چهارشاخ گاردان در پیکربندی ها مختلف ، اشکال، اندازه ها متنوعی قرار گرفته اند . چهارشاخ گاردان اجازه می دهد تا میله های درایو با سیستم تعلیق به سمت بالا و پایین حرکت کنند و در حالی که میله در حال حرکت است و هنگامی که میله درایو در یک خط مستقیم بین چرخ های گیربکس و درایو نباشد، امکان انتقال قدرت وجود داشته باشد.

چهار شاخ گاردان

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

چهار شاخ گاردان

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد


انواع چهارشاخ گاردان


دو نوع اصلي چهارشاخ گاردان وجود دارد  تنها تفاوت واقعي كه اين دو نوع دارند در نوع خار نگه دارنده بلبرينگ هاي آنان است. در ساير موارد شبيه هم هستند و دستورالعمل يكساني براي تعويض آنها وجود دارد .

نوع اول : داراي يك خارC شكل است. در داخل شيار طوقه نگه دارنده بلبرينگ ها قرار مي گيرد. مي توان آن را با استفاده از سمبه با نوك تيز بيرون آورد.

نوع دوم  : داراي يك خار حلقوي است . در داخل شيار طوقه نگه دارنده بلبرينگ هاي چهارشاخ گاردان قرار دارد. با استفاده از يك خاركش كه با آن مي توان اين خارe مانند را ابتدا باز كرده و سپس بيرون آورد. اغلب اوقات لازم است كه براي بيرون آوردن اين خار، در پوش آن را سوراخ كنيد تا راحت تر بيرون آيد .


ایرادات احتمالی چهارشاخ گاردان


هنگامی كه اتصال U شكل چهارشاخ دچار مشكل می‌شود و وضعیت نامناسبی دارد. این موضوع را می‌توانید از طریق دقت كردن در صدایی شبیه برخورد فلز با فلز و به هنگامی كه دنده ماشین درگیر است (ماشین در دنده است) متوجه شوید.

این موضوع به معنی وجود خلاصی بیش از اندازه در اتصال چهارشاخ گاردان است. باید در اسرع وقت در رفع آن بكوشید. علائم دیگری كه به هنگام خرابی چهارشاخ گاردان وجود دارد عبارتند از: لرزش میل گاردان، كه به خصوص در سرعت‌های بین 25 تا 35 مایل بر ساعت (39 تا 56 كیلومتر در ساعت) بیشتر قابل احساس كردن است، لرزش به هنگام گاز دادن و شتاب گرفتن موتور و صدای جیر جیر.


عیب یابی


چک کردن وضعیت چهارشاخ گاردان


برای اینكه وضعیت و میزان خلاصی چهارشاخ های ماشین را چك كنید. ماشین را با جك بالا ببرید. زیر محور عقب ماشین را با بلوك‌هایی محكم بالا نگه دارید. ماشین را در حالت خلاص قرار دهید. ترمز دستی را بكشید در این حالت میل گاردان را با دست به چپ و راست بچرخانید. اتصال آن را از نظر داشتن خلاصی و بازی بیش از اندازه مورد بررسی قرار دهید. اگر خلاصی آن بیش از اندازه بود نسبت به تعویض آن اقدام كنید. همینطور دقت كنید نشانه‌هایی از زنگ‌زدگی وجود نداشته باشد. چون این امر به مفهوم آن است كه چهارشاخ گاردان فاقد گریس و خشك كار كرده است. در این صورت صدمه دیده و باید به سرعت عوض شود.


کوتاه بودن میل گاردانایجاد صدا در زیر میل گاردان یا تقه زدن، مخصوصاً زمانی که گاز را کم می‌کنیم. همچنین زمانی که به طور ناگهانی روی پدال گاز فشار می‌دهیم. دلیل بر این است که از ناحیه چهار شاخه لقی به وجود آمده است. برای کمتر شدن این ایراد و برای اینکه از نیروی گریز از مرکز میل گاردان در موقع گردش، جلوگیری شود. سعی شده است که در حد امکان میل گاردان را کوتاه‌تر بسازند. همچنین می‌توان در وسائل نقلیه بزرگ، ۲ یا ۳ قفل به صورت مفصل با عبور از وسط بلبرینگ قرار داد.

مزیت دیگر کوتاه بودن میل گاردان این است که از نیروی موتور کاسته نمی‌شود. عیناً به دیفرانسیل منتقل شده و اتومبیل دارای قدرت بیشتری می‌شود. به همین علت در بعضی از اتومبیل‌ها (اکثر اتومبیل های جیپ) دیفرانسیل را جلو قرار می‌دهند. در بعضی وسایل نقلیه یک دیفرانسیل جلو و یکی در عقب می‌گذارند که در این صورت این گونه وسایل نقلیه را جفت دیفرانسیل می‌گویند. البته در اتومبیل‌های امروزی، میل گاردان حذف شده است.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است