کمپرسور کولر در موتور خودرو ها، هوا را گرفته و از طریق سوپاپ‌ ، به داخل سیلندر میفرستد . در این مرحله، سرمای ایجاد شده از طریق لوله‌ها به اوپراتور رسیده و به وسیله فن، وارد کابین خودرو می‌شود. این تغییر عموماً باعث افزایش دمای سیال می‌شود که با استفاده از این گاز داغ، و طی کردن چند فرایند دمای محیط را کاهش می‌دهد. وظیفه کمپرسور کولر خودرو علاوه بر خنک کردن باد سیستم تهویه در زمان روشن کردن کولر، از بین بردن بخار و رطوبت اتاق ماشین در فصول سرد هنگام روشن کردن بخاری نیز هست. در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده کمپرسور ، انواع کمپرسور و نحوه کارکرد آن پرداخته میشود.


کمپرسور کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

کمپرسور کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد


کولر کمپرسور چگونه کار می کند؟


مپرسور در قالب یک پمپ به عنوان مهم ترین بخش سیستم تهویه وظیفه انتقال جریان گاز مبرد خنک را دارد و به وسیله یک تسمه به میل لنگ موتور متصل شده است، با روشن کردن دکمه AC، گاز خنک کننده توسط کمپرسور فشرده و متراکم شده و به وسیله کندانسور به سمت خروجی هدایت می‌شود، عمل فشرده سازی هوا معمولا توسط تسمه دینام خودرو انجام می‌شود، حین زمانی که جریان خنک کننده مسیر کندانسور را طی می‌کند، وارد شیر انبساط شده و دچار افت فشار می‌شود، بعد از این افت فشار، خنک کننده قابلیت تبدیل به دو حالت مایع و گاز در اوپراتور را داراست؛ بدین ترتیب بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود اما مجددا تبخیر شده و به گاز تغییر حالت می‌دهد، سرمای ایجاد شده در این مرحله از طریق لوله های اوپراتور وارد فن کولر خودرو شده و از آنجا به کابین خودرو ورود می‌کند، نقش کمپرسور کولر طی انجام این فرآیند بسیار حیاتی بوده چرا که گاز مبرد خنک کننده از اوپراتور به کندانسور منتقل شده و بعد از آن به اوپراتور بازمی‌گردد.


اجزای تشکیل دهنده کمپرسور

+ سیلندر

+ پیستون

+ کمپرسور

+ کندانسور

+ کپسول خنک کننده

+ سوئیچ

+ فن کولر

+ سیم کشی

+ رسیوردرایرکولر کمپرسور چگونه کار می کند؟


+ کمپرسور کولر دینامیکی (شعاعی، محوری)

+ کمپرسور جا به جایی مثبت (رفت و برگشتی، دوار)

+ کمپرسور گریز از مرکز (تک مرحله ای)

کمپرسورهای ماشین از جنبه های دیگر نیز بخش بندی میشوند. از آنجا که این قطعه باید به صورت کاملا آب بندی شده باشد تا هرگونه نشتی را در راستای محور خود از بین ببرد، این قطعه را از جنبه نحوه آب بندی نیز تفکیک میکنند.

کمپرسور کولر ماشین با توجه به نحوه آب بندی چهار نوع مختلف دارد، از قبیل مکانیکی، حلقوی، هیدرواستاتیکی و لابیرینتی. همچنین توجه داشته باشید که کمپرسور کولر خودرو دارای ظرفیت های ثابت و متغیر است؛ ظرفیت ثابت آن با حرف H و ظرفیت های متغیر پیستون و میزان جا به جایی آن نیز با حرف V نمایش داده می‌شود.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :