دینام خودرو دومین مورد بعد از سوخت می باشد که هر ماشینی برای حرکت کردن به آن نیاز دارد دینام خودرو تولید برق میکند . تا برقی وجود نداشته باشد خودرو حرکتی نخواهد کرد . در زمانی که خودرو روشن می باشد دینام وظیفه تأمین و تولید برق مورد نیاز را برعهده دارد و در حقیقت وظیفه شارژ کردن باطری را بعهده دارد . اگر دینام وجود نداشته باشد برق باتری به سرعت خالی می‌شود.کار دینام این است که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی کند و باطری را شارژ کند . این برق ذخیره شده برای موقعی که خودرو روشن نیست و دینامی وجود ندارد به کمک خودرو خواهد امد و زمانی که شما میخواهید خودرو را روشن کنیداز این برق استفاده میکنید . 

دینام

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات برقی

»

قطعات برقی داخل موتور

»

دینام

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

وظیفه دینام


یکی از مهمترین وظایف دینام شارژ مجدد باتری است. باتری خودرو به تنهایی نمی‌تواند برق ماشین را در طولانی مدت تامین کند و بعد از مدتی باتری خالی می‌شود که به شارژ مجدد نیاز دارد. دینام وظیفه دارد تا باتری را پر نگه دارد و برق را برای آن ذخیره کند. اگر دینام خودرو خراب باشد باتری تنها ۳۹ تا ۴۰ دقیقه قادر است که برق ماشین را تامین کند و بعد از آن از کار می‌افتد و خالی می‌شود. وقتی خودرو روشن است و موتور آن کار می‌کند دینام باتری را شارژ می‌کند و برق را نیز به اجزای مختلف انتقال می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که باتری خالی شود.

انرژی از بین نمی‌رود و از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود. یکی دیگر از کارهایی که دینام انجام می‌دهد تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی است. در واقع هنگامی که تسمه می‌چرخد انرژی حرکتی تولید می‌شود و دینام آن را به کمک چرخ دنده‌ها به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. دیگر وظیفه مهمی که دینام به عهده دارد انتقال برق به سیستم‌های الکتریکی خودرو است.اجزای دینام

   

+ روتور

+ زغال‌ها و جازغالی

+ پوسته دینام

+ استاتور

+ پولی و پره خنک‌کننده

+ قرقره و بلبرینگ    

+ دیود     

+ آفتامات   علائم خرابی دینام 


+ روشن نشدن سیستم صوتی

+ عدم بالا و پایین رفتن شیشه‌های خودرو

+ کم شدن نور چراغ‌ها

+ از کار افتادن سیستم سرمایش و گرمایش

+ با اختلال مواجه شدن نمایش آمپرها

+ روشن شدن چراغ‌ هشدار

+ خالی شدن پیاپی باتری خودرو

+ دیر روشن شدن خودرو

+ احساس بوی سوختن سیم در خودروانواع دینام

 

+ بر اساس تعداد ذغال ها


دو زغاله: دینام های دو زغاله در خودروهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

سه زغاله: دینام های سه زغاله قدیمی ترین نوع دینام بوده که تولید آن متوقف شده است.

چهار زغاله: خودروهایی که استفاده بالایی دارند همچون اتوبوس های شهری، از دینام های چهار زغاله استفاده می کنند. البته به دلیل افزایش میزان مصرف خودروها، معمولا امروزه از این دینام ها در تمامی خودروها به کار برده می شود.


+ بر اساس اتصال بدنه قطب ها


دینام خودرو با اتصال بدنه داخلی: جریان مورد نیاز قطب های دینام در اتصال بدنه داخلی از آفتامات گرفته شده و به میدان دینام خواهد رسید و در درون بدنه دینام اتصال بدنه می گردد.

دینام خودرو با اتصال بدنه خارجی: جریان مورد نیاز قطب های دینام در دینام با اتصال بدنه خارجی گرفته شده از زغال مثبت شده و پس از کنترل توسط آفتامات اتصال بدنه می گردد.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است