به دلیل ایجاد احتراق در موتور دما بسیار بالا است. این دمای بالا می‌تواند به قطعات موتور و سایر اجزا آسیب وارد نماید. برای کاهش آن، سیستم خنک کننده در خودرو تعبیه شده است. این سیستم شامل رادیاتور، مایع خنک کننده رادیاتور، ترموستات، واتر پمپ و مجموعه فن می‌باشد. سیستم فن خود از اجزایی به نام موتور فن، رله دور کند، رله دور تند و رله موازی تشکیل شده است.رله یک کلید الکتریکی است که وظیفه‌ی رساندن نیروی الکتریکی و کنترل فن را دارد و به کمک آن می‌تواند سرعت چرخش فن را کنترل کرد. رله فن خنک کننده رله ای است که فن های خنک کننده موتور را کنترل می کند . هنگامی که پارامترهای صحیح برآورده شد، یک سوئیچ دما یا کامپیوتر رله را فعال می کند، که به فن ها اجازه برق می دهد.رله فن خنک کننده معمولاً در فیوز و مرکز رله زیر هود قرار دارد یا روی مجموعه فن الکتریکی پشت رادیاتور نصب می شود.رله و فن کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

رله و فن کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد

علایم خرابی فن


۱- صدای زیاد فن:

معمولا صدای زیاد به دلیل تغییر شکل پروانه‌های فن است. اگر از فن با کیفیت استفاده کنید این مورد را کمتر مشاهده خواهید کرد. همچنین ممکن است در اثر برخورد پروانه به دیاق به علت خرابی بلبرینگ الکتروموتور هم صدای زیادی شنیده شود.


۲- لرزش زیاد:

در اثر عدم تعادل در پروانه فن، لرزش زیادی در دور تند چرخش فن ایجاد می‌شود.


۳- عدم کار کردن فن:

در صورت کار نکردن فن مشکل می‌تواند از سیم کشی، خرابی رله فن یا سوختن الکتروموتور باشد.علایم خرابی رله


۱- گرمای بیش از حد موتور:

گرمای بیش از حد موتور،میتواند ناشی از خرابی سیستم خنک کننده موتور باشد.

۲- کار نکردن فن‌های خنک کننده:

در صورت وجود اشکال در رله فن، فن‌های خنک کننده به درستی کار نمی‌کنند. زیرا رله به صورت صحیح برق را به فن منتقل نمی‌کند.

۳- قطع نشدن فن‌های خنک کننده:

گاهی ممکن است با این شرایط روبرو شوید که فن خودرو روشن شده و به درستی کار کند اما دیگر قابلیت خاموش شدن را نداشته باشد. در این صورت احتمالا ایراد از رله فن است. رله فن مانند یک کلید است که جریان برق را در سیستم فن کنترل می‌کند و اگر گیر کند یا با مشکل مواجه شود، فن‌های خنک کننده بدون قطع شدن به صورت مداوم روشن هستند.

۴- روشن شدن چراغ‌های هشدار دهنده:

در صورت خراب شدن رله فن خودرو احتمالا چراغ‌های هشدار دهنده مثل هشدار دما یا چراغ چک روشن خواهند شد.چگونه می توانم بفهمم که فن رادیاتورم کار می کند ؟


فن رادیاتور باید در دورهای بیشتری نسبت به موتور کار کند. اگر اینطور نیست، کلاچ فن خراب است و باید تعویض شود. برخی از فن های رادیاتور به صورت جامد و بدون کلاچ فن نصب شده اند. اگر فن رادیاتور شما محکم نصب شده است و فن کار نمی کند، تسمه شما خراب است و باید تعویض شود.علت کار نکردن فن خنک کننده چیست؟


سوئیچ دما، سنسور خنک کننده یا سنسور دیگر معیوب است. ترموستات موتور گیر کرده است باز (موتور هرگز آنقدر داغ نمی شود که فن را روشن کند) رله فن معیوب. مشکل سیم کشی (سوختن فیوز، کانکتور شل یا خورده، شورت، باز شدن و غیره)چرا فن خنک کننده موتور من کار می کند؟


طبیعی است که برخی از وسایل نقلیه برای چند دقیقه پس از خاموش شدن خودرو ، فن را برای خنک نگه داشتن موتور روشن کنند. با این حال، اگر فن برای مدت طولانی کار کند، خود فن ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد آسیب ببیند. ممکن است ماژول یا رله در ماشین شما از کار بیفتد

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :