تسمه سفت کن بدین منظور تعبیه شده است تا کشش مشخصی را بر روی تسمه پروانه ایجاد کند که این کشش عموما به دو صورت انجام می‌گیرد: توسط سیستم لولایی قابل تنظیم یا توسط مکانیزم فنری . همان طور که می‌دانید، تسمه پروانه تسمه‌ای نسبتاً بلند است که در جلو خودرو قرار دارد. تسمه سفت کن نیز در بیرون تسمه پروانه قرار دارد تا بتواند ایجاد کشش را با فشار دادن به یک نقطه از تسمه ایجاد کند. عموماً تسمه پروانه‌ها عامل انتقال انرژی به قطعاتی مانند دینام و فن خنک کن رادیاتور هستند. تسمه سفت کن و پولی ها با هم کار می کنند و زمانی که تسمه دینام خراب شود باید از صحت و سالم بودن تسمه سفت کن در خودرو مطمئن شد. 

تسمه سفت کن

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

تسمه سفت کن

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع تسمه سفت کن 


+ تمام اتوماتیک

+ نیمه اتومات

+ مکانیکی


تسمه سفت کن تمام اتومات به وسیله یک قطعه ای به نام فنر کششی یکنواخت را در کل تسمه دینام ایجاد می کند.

تسمه سفت کن اگر به صورت دستی تنظیم می شود فقط می ‌تواند کششی در یک حد معین را به تسمه وارد کند.

تسمه سفت کن در نوع اتوماتیک کشش در یک حد معین حفظ می شود و همزمان با وارد شدن ضربه به تسمه میزان نیرو بر تسمه را کنترل می کند، در نتیجه میزان ضربه و لرزش را در تسمه دینام کم می کند.ویژگی ها و اجزای تشکیل دهنده ی تسمه سفت کن با کیفیت


+ یک پوسته اصلی (پوسته رویه) دارد.

+ یک پوسته داخلی دارد.

+ فنر تسمه سفت کن

+ هرزگرد

+ یک قطعه (پلاستیکی)در داخل وجود دارد که روی پوسته داخلی یا شفت پوسته داخلی قرار می گیرد.


ویژگی های یک تسمه سفت کن خوب :

زمانی که تسمه سفت کن را تهیه می کنید همه قطعات باید با هم چفت و مچ شده باشند. قطعه پلاستیک داخلی باید از جنس مرغوب باشد تا در اثر حرکت دچار ساییدگی (ساییدگی کم) نشود. در نتیجه خوردگی در آن بسیار کم اتفاق می افتد.

میزان فشار فنر نیز باید در تسمه سفت کن مناسب باشد. بلبرینگ داخل هرزگرد یا غلطک نیز باید باکیفیت و مرغوب باشد تا در اثر کارکرد زیاد دچار سایش نشود. همچنین حرارت و اصطکاک کمی را در خودرو و بین قطعات ایجاد کند.نشانه خرابی تسمه سفت کن


زمانی که موتور را روشن می کنید، صدای غیرعادی شبیه جیر جیر و ساییدگی را خواهید شنید.تعویض تسمه سفت کناین قطعه به همراه پولی‌ها درگیر یکدیگر هستند. در نتیجه معمولا با همدیگر تعویض می‌شوند. در ثانی زمانی‌که تعویض شود نیاز است که تسمه پروانه باز شود. به همین دلیل، در زمان تعویض به احتمال زیاد مکانیک پیشنهاد خواهد داد تسمه پروانه نیز تعویض شود.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است