شاتون یک قطعه ای از خودرو می باشد و نقش مهمی در تولید حرکت دورانی دارد . ارتباط بین میل لنگ و پیستون بر عهده شاتون است .سر کوچک شاتون به پیستون و سر بزرگ ان به میل لنگ متصل است .شاتون از جنس فولاد است و باید در برابر ضربات مقاوم باشد به دلیل اینکه ضربات پیستون به شاتون و سپس به میل لنگ انتقال می یابد .در اثر انفجار در سیلندر ها پیستون به صورت رفت و برگشتی به حرکت در می آید حرکت پیستون ها از طریق شاتون به میل لنگ منتقل میشود و میل لنگ این حرکت رفت و برگشتی را تبدیل به حرکت دورانی میکند . 

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

شاتون

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
جنس
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

قسمت های تشکیل دهنده شاتون :


سر ( یاتاقان ) کوچکتر : شکل ساخت ان به صورت یکپارچه است .
بدنه
سر (یاتاقان ) بزرگتر : طراحی ساختار این قسمت به صورت دو تکه میباشد .
یاتاقان کوچک از طریق گژن بین به پیستون متصل است و ضربات به ان وارد میشود و سپس از طریق بدنه به یاتاقان بزرگتر انتقال پیدا میکند و سپس به میل لنگ انتقال می یابد .علائم خرابی شاتون :صدای غیر عادی موتور : صدای موتور خودرو بسیار مهم است اگر از موتور صدای غیر عادی شنیدید و با افزایش دور موتور صدا افزایش یافت احتمال خرابی شاتون وجود دارد .
صدای تق تق : روانکاری قطعات خودرو در موتور خودرو بسیار اهمیت دارد در غیر اینصورت با اصطکاک قطعات صدای تق تق به گوش میرسد .
روغن ریزی : بیرون ریختن روغن موتور از علائم خرابی شاتون است .
پرتاب شدن قطعات فلزی : گاهی اوقات خرابی شاتون باعث پرتاب شدن قطعات فلزی موتور به بیرون میشود .


دلایل خرابی شاتون :تصادفات شدید , کیفیت پایین , تنظیم ناصحیح ,دنده معکوس در سرعت بالا .اختلال در سیستم روانکاری ,خرابی یا شکستگی شاتون


شاتون زدن خودرو چیست :احتمال زیاد اصطلاح شاتون زدن خودرو را شنیده اید شاتون زدن همان خرابی خودرو است که بیشتر در مواقع شکستگی شاتون این اصطلاح به کار میرود .

 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :