بوبین بخشی از کمپرسور کولر خودرو است. کمپرسور در واقع علت اصلی خنک شدن ماشین است که از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده است. بوبین نیز یکی از این بخش‌ها است که یک قطعه الکترومکانیکی است. این قطعه در انواع مختلفی از مدار‌ها استفاده می‌شود، اما بیش‌ترین استفاده بوبین در مدار‌هایی است که با توان‌های بسیار بالا کار می‌کنند. بوبین درواقع یک سیم است. این سیم به صورت سیم پیچ دور یک هسته مغناطیسی پیچانده شده است. این سیم پیچ در یک مدار قرار دارد و با عبور جریان از آن، می‌دانی مغناطیسی در اطراف و مرکز سیم پیج به وجود می‌آید. اندازه این میدان تقریباً در تمام سطح سیم پیچ یکنواخت است اما اندازه آن در مرکز هسته بیش‌تر است. همین میدان مغناطیسی ساده باعث می‌شود تا کاربرد‌های بوبین بسیار زیاد باشد و در مکان‌ها و شرایط مختلفی از آن استفاده می‌شود.


کلاچ و بوبین کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

کلاچ و بوبین کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد

عملکرد بوبین

عملکرد بوبین کاملاً ساده است و بر اساس اصول الکترومغناطیسی است. بوبین بر این اساس کار می‌کند که عبور جریان از یک سیم پیچ با هسته فلزی، باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی دور هسته می‌شود. این میدان بدون هسته فلزی نیز ایجاد می‌شود اما قرار دادن هسته فلزی داخل هسته، می‌تواند باعث القای جریان بیش‌تر و در نتیجه ایجاد میدان قوی‌تر می‌شود.سوییچ بوبینی چیست ؟  

سوئیچ بوبینی نوعی از بوبین‌ها است که در مدار‌های با توان‌های بسیار بالا استفاده می‌شود. از این بوبین‌ها به عنوان سوئیچ برای جریان‌های بسیار بالا استفاده می‌شود. مدار‌هایی که توان بالایی دارند، شامل یک سوئیچ بوبینی هستند که عملکرد آن بر اساس قوانین مغناطیسی است. از این سوئیچ استفاده می‌شود که جریان مدار از راه دور کنترل شود. در نتیجه در کولر خودرو، استفاده از بوبین باعث می‌شود تا تغییر درجه کولر یا فشردن دکمه پاور آن، منجر به تغییر میزان باد کولر یا خاموش و روشن شدن آن شود. این دکمه در واقع همان سوئیچ بوبین است که از راه دور باعث تغییر میزان جریان کمپرسور کولر می‌شود. عملکرد بوبین به این صورت است که بوبین با یک جریان کم باعث ایجاد میدان مغناطیسی شده و این میدان روی سوئیچ اثر می‌گذارد.نشانه های خرابی بوبین

+ کولر با فشردن دکمه یا بالا بردن درجه روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند. این موضوع می‌تواند به دلیل خرابی سوئیچ بوبین باشد. این خرابی باعث می‌شود تا سوئیچ جریان را به درستی به کمپرسور کولر خودرو ارسال نکند. در نتیجه کولر روشن نمی‌شود.

+ کم شدن باد کولر از علائم دیگر خرابی بوبین کمپرسور کولر خودرو است. خرابی بوبین ممکن است باعث شود تا این قطعه جریان را به درستی به کمپرسور ارسال نکند، در نتیجه کولر خودرو به درستی کار نمی‌کند و ممکن است میزان بادی که در داخل ماشین تولید می‌شود، کم‌تر شود.

+ کار نکردن فن کولر از دیگر علائم خرابی بوبین کمپرسور کولر خودرو است. هنگامی که بوبین خراب می‌شود، جریانی که به کمپرسور ارسال می‌شود، دچار مشکل شده و ممکن است قطع یا کم شود. از طرفی کمپرسور به فن کولر و قطعات دیگر متصل است و جریان کم در کمپرسور منجر به کارنکردن باقی قطعات می‌شود. در نتیجه ممکن است فن کولر کار نکند و بادی داخل ماشین نیاید.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :