سیم کیلومتر از یک سمت به گیربکس و از سمت دیگر به سرعت سنج متصل میشود و میزان سرعت خودرو را نمایش می دهد و نقش مهمی در کنترل سرعت هنگام رانندگی دارد . عدم نمایش سرعت در پشت آمپر یا عدم چرخش سیم کیلومتر از نشانه های خرابی این قطعه است.از سیم کیلومتر در خودرو های مدل قدیمی و انژکتوری استفاده شده است در این خودرو ها صفحه کیلومترهای غیر دیجیتالی دارند که سرعت خودرو را نمایش می دهد در خودرو های امروزی سنسورهایی برای تعیین سرعت خودرو تعبیه شده است که بدون استفاده از سیم کیلومتر کارکرد خودرو را به صورت دیجیتالی بر روی صفحه کیلومتر نمایش می دهد  .

سیم کیلومتر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

سیم کیلومتر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

سنسور کنترل سرعت با سیم کیلومتر :

در خودرو ها سنسوری وجود دارد به نام سنسور سرعت خودرو که در همه حال سرعت خودرو ها را اندازه گیری میکند و به ecu ارسال میکند و بر اساس اطلاعات دریافتی از این سنسور مقدار پاشش سوخت را برای وضعیت های مختلف حرکت خودرو : حرکت در دور آرام ، شتاب گیری و توقف خودرو و … تنظیم می کند .این سنسور در دو مدل ساخته شده است
در خودرو های قدیمی از این مدل استفاده شده است و صفحه کیلومتر به صورت مکانیکی غیر دیجیتال است . سیستم این کیلومتر شمارها آنالوگ و یا مکانیکی نامیده میشوند .در این سیستم زمانی که چرخ دنده های گیربکس میچرخند سیم کیلومتر هم میچرخد و کارکرد خودرو را مشخص میکند اما خوب این سیستم قدیمی هم دقت زیادی ندارد و هم از اصطحلاک بالایی برخوردار است .
خودروهای دارای کیلومتر شمار آنالوگ دارای یک موتور پله ای کوچک هستند که صفحه های صفحه کیلومتر شمار را می چرخاند.

سنسور کنترل سرعت بدون سیم کیلومتر :


در این مدل سنسور بدون سیم کیلومتر کار میکند و صفحه کیلومتر دیجیتالی است . بیشترین خودرو های امروزی این سیستم را دارا هستند این سنسور روی گیربکس خودرو نصب شده است و دارای یک سوکت میباشد .این سوکت دارای 3 پایه است که اطلاعات چرخش گیربکس را به حالت کد به ecu خودرو میفرستد .
واحد کنترل موتور تمام پالس ها را می شمارد و مسافت کلی طی شده توسط خودرو را پیگیری می کند.


خرابی کیلومتر شما و علائم آن :

زمانی که کیلومتر شمار خودرو خراب شود دیگر عدد کیلومتر خودرو تغییر پیدا نمی کند در این مواقع حتما ابتدا باید علت خرابی را تشخیص داد بیشتر کارشناسان ابتدا سوکت را تعویض میکنند و یا تمیز میکنند و یا سنسور را تمیز میکنند بعد از هر کدام از این اقدامات باید خطای داده شده را پاک کنید در صورتی که علت خرابی از این دو مورد نباشد میتواند مربوط به سیم کشی خودرو و یا چرخ دنده های داخل گیربکس باشد .گاهی اوقات خرابی کیلومتر شمار باعث ریپ زدن خودرو میشود که میتواند یا بر اثر اتصال سیستم سرعت سنج به کیلومتر شمار باشد و یا جهت جلوگیری از تقلب در کیلومتر خودرو این مشکل پیش می آید ولی کیلومتر شمارها در خودرو های مدرن میتواند بر اساس علت های زیادی خراب شوند مانند :

خراب شدن سنسور سرعت خودرو
خراب شدن کامپیوتر خودرو و یا همان ecu
خراب شدن و ایجاد مشکل در ارتباطات سنسور که عموما" همان خرابی در سیم کشی خودرو است

 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است